Petrvlk

Jsou data v astronomii přesná?

Zdravím. Včera jsem se vsadil s mamkou o
29 000,– Kč.

Dne 13. Dubna 2029 má kolem Země proletět planetka ( Apophis ) a mamka nevěří, že astronomové dokážou přesně na den vědět, kdy kolem Země proletí ( 10 let dopředu ). Já si zase myslím, že to mají vše vypočítané a vědí to pomalu i na hodiny.

Bude to na 100% tento den, nebo se toto datum může postupem času měnit. Předem děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Pokud je mi známo, tak objev Apophise byl svého času hitem a astronomové mu od té doby věnovali značnou pozornost. Tudíž se dá očekávat, že znají jeho efemeridy s dostatečnou přesností, konkrétně v tomto případě přinejmenším na MINUTY. Tudíž bys MĚL sázku vyhrát. Ale…

To platí v případě, že do hry nevstoupí něco jiného. Např. srážka Aphophise s jiným (prozatím neobjeveným) tělesem. To by pak situaci důkladně změnilo. Ovšem pravděpodobnost něčeho takového je dosti malá, ač není nulová. O své prachy se tedy neboj. ;) :D

Další odpovědi
Pepa25

Dá se říct, že data jsou daná, nejistá je vzdálenost přihlížení, která se časem upřesňuje např. výpočtem velikosti Jarkovského efektu.

Zdroj: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/99942_Apop­his#Orbit

led

Definíciu „kolem Země“ spĺňa viac vesmírnych cestovateľov, než sme mediálne informovaní. Tento pojem nemusí znamenať vždy deštruktívny vplyv kozmického telesa na náš život, ako často vidíme v rôznych katastrofických filmoch. Viackrát to okrem úzko špecializovaných vedcov ani nezaznamenáme (okrem médií počas uhorkovej sezóny).
Aj keď aliendrone ako vesmírny cestovateľ má určité skúsenosti, je lepší variant si tie peniaze odložiť, prípadne konvertujte na budúcu, v čase platby platnú menu, aby ste „Dne 13. Dubna 2029“ mohli matke vyplatiť dlžnú čiastku. Bude to znamenať, že ste „Kozmickú Zrážku“ prežili.
Stretneme sa 14.dubna 2029 pri vatrách vďakyvzdania Perúnovi…

Petrvlk

Moc děkuji za odpověď. Právě doufám že zkoumají celkově celou jeho cestu a počítají i s možnými narazi s jinými tělesy. No uvidíme za pár let 😂