Avatar uživatele
anonym

Jsou básně se smutnějším nádechem čtivější než básně, které jsou radostné?

Čím to případně může to být? Nebo je to naopak?

Zajímavá 0 před 1437 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Já to nevím, protože na veršovanou poezii moc nejsem. Jediná knížečka poezie, kterou jsem kdy přečetl celou (už jako student) byla Umění milovati od Publia Ovidia Naso. Ta mně velice zaujala, protože mi připadala a dodnes připadá tak neuvěřitelně pravdivá… Bylo tam všechno: radost, smutek, poučení.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
akaš

Myslím, že je to celkem jedno. Mám zkušenost, že nejčtenější jsou ty nejznámější. Třeba radostná Nerudova Romance o Karlu IV. Alespoň čtená ušima. Mnohem méně čtená je jeho radostná Romance štědrovečerní, i když je podle mě krásnější. Ještě méně čtená je radostná poezie Jaroslava Seiferta, protože je spojován s Nobelovou cenou a ne s nezbedným veršováním. Ale vůbec nejčtenější je smutný Máchův Máj – dokonce 1. května si ho přečte několik tisíc lidí. Vím to. Všechny tyhle básně jsem namluvil a vystavil na Youtube.
https://youtu­.be/TIiAIyjAO3U

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Nemusí to být vždy obsah, co nás zaujme. Někdy je to forma. Například některé básně z Kytice umím dodnes zpaměti, ale například Za trochu lásky, nebo Sloky lásky od Ščipačeva a jiné bych nedokázal memorovat, i když jsem obojí četl asi stejněkrát. Nepočítám li zhudebněná díla Kainara a jiná, tak jsem už více než 20 let žádné básně nečetl. A pokud by mne něco zaujalo, tak si to přečtu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

Podle mé bývalé spolužačky z OA ano. Ta se o básně dlouhodobě zajímá a umí skládat kvalitní básně.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
gerdion

Divím se, že to expert na nabídku a poptávku neví

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

gerdion: jsi divný a negativní. Fakt tě to tady baví?

před 1437 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

gerdion: za prvé jsem nikdy neřekl, že jsem expert na nabídku a poptávku a za druhé, má otázka je o názoru, pohledu uživatele :)

před 1437 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek