Pokročilý

Jsou básně se smutnějším nádechem čtivější než básně, které jsou radostné?

Čím to případně může to být? Nebo je to naopak?

Odpovědi:

Zlatý

Já to nevím, protože na veršovanou poezii moc nejsem. Jediná knížečka poezie, kterou jsem kdy přečetl celou (už jako student) byla Umění milovati od Publia Ovidia Naso. Ta mně velice zaujala, protože mi připadala a dodnes připadá tak neuvěřitelně pravdivá... Bylo tam všechno: radost, smutek, poučení.

Myslím, že je to celkem jedno. Mám zkušenost, že nejčtenější jsou ty nejznámější. Třeba radostná Nerudova Romance o Karlu IV. Alespoň čtená ušima. Mnohem méně čtená je jeho radostná Romance štědrovečerní, i když je podle mě krásnější. Ještě méně čtená je radostná poezie Jaroslava Seiferta, protože je spojován s Nobelovou cenou a ne s nezbedným veršováním. Ale vůbec nejčtenější je smutný Máchův Máj - dokonce 1. května si ho přečte několik tisíc lidí. Vím to. Všechny tyhle básně jsem namluvil a vystavil na Youtube.
https://youtu.be/…

Zlatý

Nemusí to být vždy obsah, co nás zaujme. Někdy je to forma. Například některé básně z Kytice umím dodnes zpaměti, ale například Za trochu lásky, nebo Sloky lásky od Ščipačeva a jiné bych nedokázal memorovat, i když jsem obojí četl asi stejněkrát. Nepočítám li zhudebněná díla Kainara a jiná, tak jsem už více než 20 let žádné básně nečetl. A pokud by mne něco zaujalo, tak si to přečtu.

Stříbrný

Podle mé bývalé spolužačky z OA ano. Ta se o básně dlouhodobě zajímá a umí skládat kvalitní básně.

Divím se, že to expert na nabídku a poptávku neví

Diskuze k otázce

Zlatý

Kepler

gerdion: jsi divný a negativní. Fakt tě to tady baví?

Pokročilý

Markusei

gerdion: za prvé jsem nikdy neřekl, že jsem expert na nabídku a poptávku a za druhé, má otázka je o názoru, pohledu uživatele :)

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 5957
Zlatý led 3193
Zlatý hanulka11 2783
Zlatý annas 2761
Zlatý briketka10 2502
Zlatý Kepler 2377
Zlatý marci1 2067
Zlatý quentos 1764
Zlatý mosoj 1626
Zlatý iceT 1617

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.