LeVovič

Jsem nespokojen s jednáním doktorů. Jak dále postupovat?

Zdravím, svou obvodní lékařkou jsem byl odeslán na Ortopedickou ambulanci z důvodu, že mě od devíti let bolí nesnesitelně kolena (je mi 23), můj předchozí lékař mi tvrdil, že je to věkem, ale to jsem se mu smál, protože v tomto věku mě takovým způsobem nemohou kolena bolet. Občas je to taková bolest, že se nemohu postavit ani na nohy.
Šel jsem tedy na Ortopedii, odtud na rentgen a zpět na Ortopedii. Lékař si prohlédl snímky z rentgenu a řekl mi, že mě kolena bolí ze sportování, ale v životě jsem nesportoval (a to vůbec). Do lékařské zprávy mi napsal, že mě kolena bolí, protože chodím do vysokých kopců, což je lež a také napsal, že mě kolena bolí jen při výstupu do schodů (další lež), řekl mi, že simuluji a napsal mi léky Condrosulf (něco pro sportovce na chrupavku).
Vím, že nejsem lékař, ale na snímcích z rentgenu jsem si povšiml dvou výstupků na kloubu. Výstupky byly hodně velké a myslím si, že tam nemají co dělat.
Rád bych se tedy zeptal, jak mám dále postupovat? Dá se to někde vyšetřit? Není mi devadesát, aby mě kolena mohli bolet.

P.S. Kolena mě bolí od devíti let, kdy mě srazil kamion.

Nejlepší odpověď
mosoj

Najít si jiného ortopeda.
Něco na tvém laickém pohledu může být.

Další odpovědi
gecco

  1. vyměň ortopeda (tenhle, podle vylíčení, se chová jako pěknej ´vykuk´)
  2. Condrosulf není lék, ale potravní doplněk
  3. RTG vyšetření kloubů je skoro k ničemu (vazivo není vidět, potřebuješ sono a nebo, lépe, MRI či CT), zkušený ortoped mnohé pozná pohmatem a ´chováním´ kloubu při zátěži

Na druhou stranu se musíš smířit s tím, že pokud je poranění (poškození) kloubu neoperabilní*), mnoho se s tím nadělat nedá, artroza je nevyléčitelná – veškerá léčba směřuje jen k potlačení příznaků (bolesti).
Pouvažuj to endoprotéze (i když – věk na to ještě ani zdaleka nemáš 😉.
___
*) problémy, které zmiňuješ, by mohly být způsobeny poškozenými menisky a nebo křížovými vazy**), což operabilní je – a čím dříve by byla tato poškození operována, tím k menšímu poškození ´zbytku´ kloubu mezitím dojde
**) to zmiňuju jen pro info – bez dobrého vyšetření nikdo neví

Dochy

Ještě doplním: Pokud se nepletu, tak máš nárok (bezplatný) na konzultaci problému u jiného specialisty
„Důležité je vědět, že žádné doporučení nepotřebujete. Stačí se objednat a již do telefonu zdůraznit, že se jedná jen o konzultaci. Na vhodného adepta se můžete zeptat přímo svého lékaře. Pokud vám to bude nepříjemné, najděte si sami někoho například na internetu.“
http://zena.cen­trum.cz/zdravi/no­vinky/clanek.phtml?id=76­9222

da ny

Nedostatek pohybu je stejně špatný pro kolena, jako nepřiměřená sportovní aktivita.
Podstoupili jsme podobné letité martyrium, které dospělo k otoku (20 let) kolene/kolen, bolest, nepohyblivost. „Vyskakující čéška“, ortéza.
Poprvé, v 10 letech – bez RTG Dg.: chondropatie pately.
Nejprve se zjišťovalo, zda jsou funkční a bez kamenů ledviny.
Zda se tedy jedná o příčinu mechanickou… aj. včetně laboratorního vyš. krve (záněty) – u praktického lékaře.
Nepříjemný a neochotný ortoped specialista (nohy) krajské nemocnice.
Až jeden z ortopedů okresní nemocnice (velký příznivec chirurgického řešení) nám řekl: „Operovat se to nedá, nedá se s tím vlastně dělat nic. Jen tišit bolest a při otoku ledovat, opatrně posilovat svaly, vazy.“ Plavání, turistika, kolo..,
balanční cviky, masáže včetně reflexních.
Žádné dřepy, klek, turecký sed… Zákaz skákání, běhu, brusle, míčové hry! atp......
Jedná se o vrozenou hyperlaxicitu vazů (lékař kontoloval ruce, jiné klouby – zápěstí, prsty) a nežádoucí hypermobilitu kloubů. A tedy i možné jejich zablokování, může být jen lokální.
https://www.fy­zioklinika.cz/clan­ky-o-zdravi/hypermo­bilita

Velké problémy mívají hlavně dívky:
http://www.or­dinace.cz/cla­nek/bolest-kolennich-kloubu/
Chlapcům se nemusí vyhýbat.

Váš případ může být z úplně jiného soudku, i poúrazový stav…
Každopádně konzultujte s jiným/i orto­pedem/ortopedy – též jiné pracoviště, město, kraj…
http://www.rev­maticke-nemoci.cz/novinky-revmatoidni-artritida/jed­noduche-cviky-pro-zmirneni-bolesti-kolennich-kloubu-1164

Kyril Čouda

Změňte doktora.