Avatar uživatele
Bronzový

Ježdění na kole

Kde a za jakých podmínek se může jezdit na kole (přilba, chrániče, nějaký průkaz?)

Cesty
Chodníky
Lesy (např. i "městské")
Dálnice?

Děkuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Vyrazit si na kole je dozajista skvělý nápad. Jen to chce seznámit se předtím se základními pravidly, která musíte dodržovat. Provoz na cyklostezkách totiž stoupá geometrickou řadou stejně jako provoz na normálních komunikacích. Pokud nechcete ublížit sobě ani ostatním, měli byste dodržovat předpisy.
Jak se chovat na silnicích?
Nikdy nezapomeňte na to, že na kole jste plnohodnotnými účastníky silničního provozu. Je úplně jedno, jestli jedete po okresce v Horní Dolní, kde auto viděli naposledy loni o Vánocích, předpisy dodržovat musíte. Jako u jiných prostředků po vozovce jezdíme vpravo ve směru jízdy a nikdy jinak. Pokud se ovšem pohybujete stejně rychle jako ostatní doprava, jeďte ve středu pruhu. V opačném případě se držte u krajnice.

Co s bezohlednými řidiči?
Pro jistotu vždy předpokládejte, že řidič projíždějícího auta vás nevidí ani ve vaší pestrobarevné reflexní bundě. Pokud budete na toto pamatovat, nemělo by vás udivit, že řidiči špatně signalizují, nebo projíždějí těsně vedle vás. Chce to mít oči tak trochu i vzadu, ale určitě to pro vás bude bezpečnější. Vy naopak vždy ukazujte změnu směru jízdy rukama, vždy viditelně a v dostatečném předstihu.

Jak se chovat v terénu?
Na horských kolech se octnete i na místech, která se silnici příliš nepodobají, ale i tam je nutné dodržovat určitý kodex chování. Vždy dodržujte pravidlo pravé ruky (ti zprava mají přednost). Když někoho potkáte, zpomalte a předjíždějte s nejvyšší opatrností. Pokud budete vjíždět do zatáčky, mějte na paměti, že i v lese může jet někdo v protisměru. Cíl vyjížďky přizpůsobte svým schopnostem, vybavení, terénu a počasí včetně předpovědi. Na přilbu také nezapomínejte. Na dálnici není povoleno na kole jezdit!!! Doporučuji si sebou brát na vyjížďky Občanský průkaz. Jiný nepotřebujete.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Jízda na kole-tedy cyklista musí dodržovat ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích a tudíž na dotaz odpovím takto.
cesty: ano
chodníky: ne
lesy: pokud není značka zákaz vjezdu tak ano po lesní cestě
dálnice: ne
chrániče nejsou povinné, přilba ano do 18 let (myslím že nezměnili-dřív platilo do 15ti)
průkaz není třeba žádný.
Doplňuji:
Ještě chci doplnit, že pokud je vedle silnice ztezka pro cyklisty, MUSÍ cyklista tuto stezku využít a nesmí jet po silnici, což se někdy neděje.


Avatar uživatele
Bronzový

Ano. Helma, chraniče, zvonek. . jsou povinné,ale naštěstí se to až tak moc nekontroluje.Doporučil bych pouze světla,blikačky a popř. taky reflexní bundu,vestu ap. a to tam,kde jezdí hodně aut,kde je cesta nepřehledná,nebo v noci.
Po dálnici se jezdit nesmí.
Lesní cesty ap. můžete.
Chodníky..no opatrně a když je možnost jet po silnici nebo cyklostezce,tak ne.
Na cestě se z hrozby stáváte překážkou pro vozidla jedoucí mnohem větší rychlostí,proto jeďte co nejvíce u kraje a dávejte pozor.


Avatar uživatele
Bronzový

Je dobré si vzít i mobilní telefon, jestli jedeme delší trasu.No a taky peníze.


Avatar uživatele
Stříbrný

Ja nikdy nejezdim bez prukazu zdravotniho pojištěni.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Sport

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Sport

Zlatý Drap 361
Zlatý marci1 195
Zlatý annas 195
Zlatý Kepler 148
Zlatý gecco 146
Zlatý hanulka11 135
Zlatý Alesh 115
Zlatý mosoj 114
Zlatý Lamalam 111
Zlatý quentos 102

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.