Chmelican CZ

Proč je do 18 let povinná helma pro cyklisty?

Vždyť jde jenom o svoje zdraví, ještě více nechápu pokuty. Stačilo by jenom souhlas rodičů

Nejlepší odpověď
marci1

Děti neví, jaká nebezpečí jim hrozí při jízdě na kole. Dospělý člověk by již měl vědět, co se může stát (hlavně při úrazech hlavy). 🙂
Policie ČR:
„Helma a děti
Pokud máme připomenout zákon č. 361/ 2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích, pak ten říká: „cyklista mladší 18let je povinen za jízdy použít ochrannou přilbu schváleného typu podle zvláštního právního předpisu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě“.
O tom, jestli dítě nosí helmu, záleží především na rodičích. Proto jsme si pro rodiče připravili základní rady:
Děti neví, jaká nebezpečí jim hrozí při jízdě na kole. Vysvětlete jim, proč mají helmu při jízdě na kole nosit a čemu tím předcházejí.
Velkou pozornost věnujte výběru helmy. Dítě by si mělo helmu samo vyzkoušet.
Důležité je také vnímat, která helma se dítku líbí. Chceme přeci, aby dítě helmu nosilo s radostí.
Helma musí mít odpovídající velikost a na hlavě by měla dobře sedět.
Učte vašeho potomka již od malička, že stejně jako funkční brzdy, patří ke kolu cyklistická helma. Nezapomeňte proto i Vy sami nosit při jízdě helmu.“

Zdroj: https://www.po­licie.cz/clanek/cy­klisticka-helma.aspx

Další odpovědi
Dochy

Protože je všeobecně považováno za rozumné ji mít a protože u nás se stát musí sr.. do všeho. (Tentokrát bych mu to i schválil, ale myslím že tu stát stejně jako v mnoha dalších případech kašle na osvětu a jen si vymáhá své pomocí represí)

dubraro

Protože je to tak v zákoně. Zákony často nemají racionální důvod. Nebo mají, ale jiný než deklarovaný.

elkon

Protože někteří rodiče „nemají rozum“ a je jim jedno co jejich děti dělají. Dnes je vyspělejší technika, vše je rychlejší, provoz je hustší, proto je vše přísnější.