huxa

Jestliže jedu na chodníku na kole opilý, můžu dostat pokutu?

Nejlepší odpověď
quentos

Jistě – ani střízlivý cyklista nemá na chodníku co dělat.

Další odpovědi
led

Účastník cestnej premávky je aj cyklista na chodníku.
Bicykel je kvalifikovaný ako bezmotorové vozidlo, to znamená aj cyklista je vodič vozidla, pre ktorého platí vyhláška.
Doplňuji:
Neviem ako v ČR, ale na Slovensku možno jazdiť aj na chodníku – po vyznačenej cyklotrate

anonym

Huxo, přečti si práva a povinnosti cyklisty. Nevím, zda bys za takovou jízdu dostal pokutu kvůli opilosti, ale určitě bys ji dostal za to, že s kolem na chodníku nemáš co dělat (pokuta 1000–2500,–), pokud na něm chceš jet. Kromě toho bys od nějakého nerudného chodce mohl dostat i pár facek.
Jako cyklista jsi účastník silničního dopravního provozu a jsi povinen znát vyhlášku.

Snad spíše pro osvěžení paměti:

Základní pravidla jízdy pro cyklistu
Cyklista musí…
na pozemní komunikaci jezdit vpravo. Cyklista musí jet při pravém okraji vozovky, nejsou-li tím ohrožování chodci, může jet po pravé krajnici. Po chodníku se může pohybovat jen v případě, že kolo vede.
jet jen po jednom za sebou.
za jízdy použít ochrannou cyklistickou přilbu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě, pokud je mladší 18 let… Podívej se do sekce Cyklistická přilba.
užít jízdní pruh pro cyklisty, stezku pro cyklisty nebo je-li na křižovatce s řízeným provozem zřízen pruh pro cyklisty a vymezený prostor pro cyklisty, jsou-li zřízeny.
Cyklista nesmí…
jet bez držení řídítek, držet se jiného vozidla, vést za jízdy druhé jízdní kolo, psa nebo vozit předměty, které by znesnadňovaly řízení jízdního kola.
pokud je mladší 10 let jet sám na silnici. Může jen pod dohledem osoby starší 15 let a sám může také jet na chodníku, cyklistické stezce nebo v obytné a pěší zóně.
jet na jednomístném kole ve dvou.

Pokud na to mrkneš na internet, najdeš tam toho mnohem víc.

badisko

No jasne ze muzes …:D ale nesmi te chytit ..jo a kdyz na to prijde tak nesmis ridit opilej ani kolobezku protoze ta je z hlediska silnicniho provozu to same …;D takze anio flastr dostat muzes..nebo bejt rychlejsi nez policie..

cochee

Pokuta by tě možná mrzela méně, nežli odebrání řidičáku, pokud ho máš 🙂

suaeda

Cyklisti i Ti co se nenapili mi na chodníku dost štvou. Zejména Ti co si chodce na chodníku zaměňují za dopravními kužely a plnou rychlostí kličkují kolem nich.

Funna

pokutu dostaneš hlavně prot, že jedeš po chodníku…tím si hlavně zaděláváš na problém…pokud i mírně pod vlivem pojedeš po cestě normálně tj nebudeš se nijak motat, je malá šance, že tě někdo zastaví…ale na chodníku si o to přímo koleduješ!…

cukrar

Huxa,
ano můžete dostat pokutu až 25.000Kč. Určitě Vám ale nemůžou sebrat řidičák. To je nesmysl.

marci1

Jestliže pojedete po chodníku na kole, tak ano, pokud kolo jen povedete, tak ne.

cochee

cukrar: ta druhá a třetí věta byla spíš ke mně, tak já jen, že nemluvím do větru – znám dva případy ze svého okolí. Tož tak.

led

„…ani střízlivý cyklista nemá na chodníku co dělat.“ chápem rozhorčený pohľad chodca, ale je plne oprávnený?
„Chodník (pokud není zároveň označen jako stezka pro chodce a cyklisty) je určen pro chodce, není dovoleno tedy na kole po něm jezdit, ale můžeme ho vést“
Teda oprávnené rozhorčenie platí len v prípade neoznačenej „stezky pro chodce a cyklisty“, v prípade označenia touto značkou tam cyklisti môžu. Dôležité je, aby aj cyklisti a korčuliari dodržovali základné body Zákona o provozu na pozemních komunikacích

Základní podmínky účasti na provozu na pozemních komunikacích §3
Rychlost jízdy §18 -na tento paragraf sa akosi často u bezmotorových vodičov zabúda, veď nie je uvedený v ich odseku zákona.
„Rychlost jízdy musí řidič přizpůsobit…aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled.“
Jízda na jízdním kole §57

výpisy zo zákona:
Zákon o provozu na pozemních komunikacích

Základní podmínky účasti na provozu na pozemních komunikacích §3

(1) Provozu na pozemních komunikacích se nesmí účastnit osoba, která by vzhledem k věku nebo ke sníženým tělesným nebo duševním schopnostem mohla ohrozit bezpečnost tohoto provozu.
/alkohol, či iné omamné látky, znižuje schopnosti, pod jeho vplyvom vodič NESMIE riadiť vozidlo/

Rychlost jízdy § 18

(1) Rychlost jízdy musí řidič přizpůsobit zejména svým schopnostem, vlastnostem vozidla a nákladu, předpokládanému stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace, její kategorii a třídě, povětrnostním podmínkám a jiným okolnostem, které je možno předvídat; smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled.
(2) Řidič nesmí

  1. snížit náhle rychlost jízdy nebo náhle zastavit, pokud to nevyžaduje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích,
  2. omezovat plynulost provozu na pozemních komunikacích, zejména bezdůvodně pomalou jízdou a pomalým předjížděním.

Jízda na jízdním kole § 57

(5) Je-li zřízena stezka pro chodce a cyklisty označená dopravní značkou „Stezka pro chodce a cyklisty“, nesmí cyklista ohrozit chodce jdoucí po stezce.
(6) Je-li zřízena stezka pro chodce a cyklisty označená dopravní značkou „Stezka pro chodce a cyklisty“, na které je oddělen pruh pro chodce a pruh pro cyklisty, je cyklista povinen užít pouze pruh vyznačený pro cyklisty. Pruh vyznačený pro chodce může cyklista užít pouze při objíždění, předjíždění, otáčení, odbočování a vjíždění na stezku pro chodce a cyklisty; přitom nesmí ohrozit chodce jdoucí v pruhu vyznačeném pro chodce.
(7) Jízdní pruh pro cyklisty nebo stezku pro cyklisty může užít i osoba pohybující se na lyžích nebo kolečkových bruslích nebo obdobném sportovním vybavení. Přitom je tato osoba povinna řídit se pravidly podle odstavců 3, 5 a 6 a světelnými signály podle § 73.

PRÁVA A POVINNOSTI CYKLISTŮ
http://www.cy­klistikakrnov­.com/Bezpecnos­t/prava-a-povinnosti-cyklistu.htm
http://jablun­kov.cz/infox/fi­les/Microsoft%20Wor­d%20-%20pro%20inter­net.doc.pdf
http://www.pra­ha10.cz/mestska-cast/cyklodopra­va/prakticke-informace/zakony-a-jizda-na-kole.aspx
http://prahou­nakole.cz/2009/07/­nebojte-se-sjet-z-chodniku/