Roman71

Za jakých okolností smí osoba bez ŘP beztrestně řídit osobní auto?

Celou dobu žiji v přesvědčení, že osoba bez platného řidičáku nemá za volantem vozidla jedoucího po silnici co dělat. Včera jsem se dozvěděl, že to není tak úplně pravda. Tak se ptám, za jakých okolností budou policisté tak shovívaví, že nechají osobu bez platného ŘP beztrestně řídit auto?

Nejlepší odpověď
Dochy

Beztrestně? Řídit? Na silnici? (Předpokládám, že mluvíme o veřejné komunikaci na území ČR). V autoškole, na pokyn někoho ze záchranných složek (hodně nepravděpodobné, že by se to stalo, zvlášť pokud by věděli že daná osoba nemá ŘP), ve stavu nejvyšší nouze, a pak kdykoli když Tě nikdo nevidí a nechytne…

361/2000 Sb
§3

  1. Řídit motorové vozidlo může pouze (zkráceno)
  • osoba s ŘP
  • žadatel o ŘP připravující se pod dozorem učitele autoškoly
  • osoba připravující se na přezkoušení… pod dozorem učitele autoškoly

Trestní zákoník č. 40/2009 Sb.
§ 28
Krajní nouze
(1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem, není trestným činem.

Další odpovědi
cukrar

Romane,
Celou dobu žiji v přesvědčení, že osoba bez platného řidičáku nemá za volantem vozidla jedoucího po silnici co dělat.
Žíjte s tímto přesvědčením dále, páč je to pravda. Policie nikdy nenechá řídit „shovívaví, že nechají osobu bez platného ŘP beztrestně řídit auto“
To je jen výmysl někoho.

Drap

Může řídit třeba při vážném ohrožení života někoho. Může ho zavést do nemocnice, zpět ale už jet nemůže. Stejně tak může hasič řídit zásahové vozidlo bez ŘP, když jede k požáru a v podobných případech. Ještě také můžeš jezdit bez ŘP v autoškole, ale musíš mít k tomu instruktora.

Mc Merkurion

… ne, policisté jí nenechají řídit >>> ve stavu ohrožení života můžeš usednout za volant, ale u prvního policajta jsi povinen zastavit a oznámit mu situaci …

dubraro

Mj. na uzavřeném závodním okruhu.

dudu

Na soukromém neveřejném pozemku.

Kryšpín

Na př. bude prchat před mafií

Roman71

Dochy, díky za odpověď s doplněním paragrafy. Přesně toto jsem potřeboval vědět. Všem ostatním děkuji za odpovědi 🙂

Dochy

Bacha, je to všechno výcuc… Nakonec by se stejně vše posuzovalo případ od případu i s ohledem na další paragrafy… A třeba ta „Krajní nouze“ má nějaká další omezení…

klumprt

Jenom bych měl výhradu k tomu, že řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění není trestný čin. Jednu dobu to bylo, ale pak se to zase zrušilo. Takže ta krajní nouze nebude podle § 28 trestního zákoníku, ale podle § 24 zákona č. 250/2016 Sb. o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich.

Dochy

Jo to asi máš pravdu. Já postupoval logicky (což se asi u zákonů nemá, ale přesto…) když je „prominut“ trestný čin, kdo by řešil přestupek…

Roman71

Samozřejmě tou silnicí byla myšlena jakáloliv veřejná komunikace. Je mi jasné, že to někde na vesnici s podomácku vyrobeným „traktůrkem“ asi jen tak někdo řešit nebude, ovšem, dokud se něco nestane..
Vztahuje se na takový výjimečný případ legislativa? Nějaký konkrétní zákon?