neznaboh

Jestliže jaderná elektrárna funguje na principu štěpení jader, je potřeba k vyvolání této chemické reakce hoření?

Doplňuji:
… v této otázce jde o to, že se často používá pojem „vyhořelé jaderné palivo“, ale v popisu principu fungování jaderné elektrárny není o hoření zmínka.

Nejlepší odpověď
Dochy

„Vyhoření“ se používá pouze jako analogie. Když ti vyhoří uhlí v kotli, pak se uvolní energie a z energeticky cenné suroviny se stane odpoad. V JE když Ti vyhoří palivo, pak se uvolní energie a z cenné suroviny se stane extrémně nepříjemný odpad. K chemické reakci „hoření“ zde nedochází.

Další odpovědi
astroamateur

Ne k tomuhle úkonu nepotřebuješ hoření. Stačí to kupy atomů „vstřelit“ pár elektronů a máš štěpnou reakci kde se uvolní teplo… ostatně tady máš model jak to funguje v jaderné elektrárně: http://www.cez­.cz/cs/vyroba-elektriny/jaderna-energetika/in­teraktivni-model-je-jak-funguje-jaderka.html

autacek

Ač se to zdá neuvěřitelné, pomineme-li samotné štěpení atomů v reaktoru, je zbytek výroby elektrické energie založen na stoleté technologii spočívající v ohřátí vody na páru pro roztočení turbíny, která točí generátorem (dynamem) a je hotovo.

Vyhořené „palivo“ se tomu říká proto, protože to tak vyplynulo dle toho, co se děje s normálním konvenčním palivem, taky shoří/vyhoří.