AK

Jak funguje dynamo?

Ahoj.
Snažím se pochopit, jak vzniká magnetické pole Země.
Všude je však řečeno, že funguje jako velké dynamo. Na tom končím. Nemůžu najít článek, který by mi jednoduše vysvětlil, jak dynamo dokáže převádět pohybovou energii na elektrickou.

Prosím, pokusíte se mi to vysvětlit, nebo mě odkážete na vhodný odkaz?

Nejlepší odpověď
Klubko55

http://m.youtu­be.com/watch?v=DSVBo­Vl4QBw

Další odpovědi
marci1

Dynamo přeměňuje mechanickou energii z rotoru hnacího stroje na elektrickou energii ve formě stejnosměrného elektrického proudu. Jedná se tedy o stejnosměrný elektrický generátor.
Dynamo se skládá ze statoru tvořeného magnetem nebo elektromagnetem a rotoru s vinutím a komutátorem.

Doplňuji:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Dy­namo

anonym

Šlo by to indukcí, třením, anebo chemicky…Tedy ať už funguje jakkoliv, není problém dát dovnitř elektromagnet a cihličku něčeho, co bude středem projíždět sem a tam klikovou hřídelí… Stejně tak hřídelí třít cokoliv o cokoliv atd.