Avatar uživatele
Zlatý

Je život ohrožující i malé množství krve odlišené skupiny v krevním oběhu?

Když má někdo krevní skupinu A a vstříkli bychom mu do krve pouhý 1 mililitr Béčka, ocitl by se v ohrožení života nebo je tam nějaká množstevní tolerance?

Zajímá mě, jestli kdyby došlo k nějakému zranění a následné ztrátě krve, za přítomnosti pouze dvou osob, z nichž by ani jedna nebo jen jedna z nich znala svoji krevní skupinu a nebyl by čas ji zjišťovat, tak jestli by se dalo vstříknout menší vzorek krve dárce příjemci a z reakce na něj pak odhadnout, jestli je jejich krev kompatibilní.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

litr ...vis co je to za mnozstvi ?... ale jinak .. Krevní transfúze neidentické krevní skupiny by vedla k okamžité imunologické reakci a shlukování a rozpadu krvinek darované krve. Darovaná krev by byla organismem odmítnuta a výsledný produkt chemické reakce by způsobil akutní zdravotní problémy, které by mohly vést až k hemolytické anémii, selhání ledvin, šoku a smrti. ...vice ve zdroji

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/K revn%C3%AD_skupina


Avatar uživatele
Stříbrný

badisko: záměnou mililitru za litr je celá tvá odpověď nanic, i když je správná... bolak: takhle by to nešlo, je nutné udělat testy z kapky krví, jenže je k tomu asi nutné nějaké antikoagulační činidlo (EDTA? nevím složení), jinak by se krev začla srážet sama o sobě. U komerčně dostupných krevních testů se nemíchají dvě krve, kapka jedné krve se nanese na označená místa na papírku a přidá se kapka vody. Neriskoval bych u člověka, který je nějakým způsobem zraněný a potřebuje transfúzi, jej "zkusmo" testovat nějakým malým množstvím krve (nadto když nelze říct, z jakého množství krve se to už dá poznat), jestli je s ní kompatibilní nebo ne.


Avatar uživatele
Bronzový

Krevní transfúzi je možné považovat za specifický případ transplantace orgánu.
Účelem transfúze krve je udržení života pacienta, který utrpěl ztrátu krve.

Krevní skupina je souhrn vlastností červených krvinek obsažených v krvi jedince. Shoda nebo správná komptabilita krevních skupin mezi dárcem a příjemcem krve závisí na úspěchu transfuze. V případě spojení neidentických, resp. nevhodných krevních skupin, dochází k nebezpečné imunologické reakci a k rozpadu krvinek darované krve.

Krev od dárce je v tomto případě organismem odmítnuta, stejně jako tomu bývá u transplantace dalších tělesných orgánů, a dochází k akutním potížím typu anémie, šoku, selhání ledvin či způsobení smrti pacienta.

Např. krevní skupina 0- je vhodná pro všechny další typy krevních skupin a pacient s krevní skupinou AB+ může obdržet krev jakékoliv jiné krevní skupiny

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1918
Zlatý mosoj 1567
Zlatý marci1 1428
Zlatý annas 1157
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý gecco 847
Zlatý briketka10 789
Zlatý quentos 758
Zlatý Kepler 629
Zlatý iceT 579

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.