SpiderRoy

Jak zjistit svoji krevní skupinu?

Tato otázka tu již byla mnohokrát, jít darovat krev a tam mi to mají říct, ale já z důvodu mé nemoci (epilepsie) darovat krev nemůžu. Proto se chci zeptat kde si to mohu zjistit? Nechci platit za to, že si někdo v kartotéce najde můj porodopis, a řekne mi krevní skupinu. Taky jsem ale slyšel, že se to jen tak na požádání nedělá.
Doplňuji:
pro Hamon: přečti si ještě jednou co jsem napsal v otázce. Mám epilepsii NEMOHU darovat krev!

A ještě jsem se chtěl zeptat jaké jsou teda typy krevních skupin? Potřeboval bych to stručně a jasně. A B AB 0 ? Muže byt A0 B0 a AB0 ? a potom se k tomu přidává ten Rh faktor – a + takže např A Rh + nebo A0 Rh – a tak?

Nejlepší odpověď
annas

  1. Navštívit lékaře. Zaplatíte od Kč 50 do 500 Kč.
  2. Ještě jsem našla, že si krevní skupinu můžete zjistit sama: Ale test na zjištění krevní skupiny není o moc levnější.

http://www.proz­dravi.cz/test-na-zjisteni-krevni-skupiny.html

Osobně bych volila lékaře.

Doplňuji:
Ještě odkaz na vysvětlení krevních skupin

http://www.na­bla.cz/obsah/bi­ologie/kapito­ly/biologie-cloveka/krevni-skupiny.php

Další odpovědi
iceT

Předpokládám,že jsi někdy návštěvu lékaře absolvoval a že ti někdy brali krev,tedy by o tvé krevní skupině měl být někde záznam.Pak lze vyvodit krevní skupinu ještě podle toho jakou mají tví rodiče,ale není to úplně přesné.
Mě krevní skupinu sdělil gynekolog,když mi někdy před lety bral krev na testy a kliďo mě to řekl,že mám takovou a takovou i s RHfaktorem.

brillant

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Krev­ní_skupina
https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=krev­n%C3%AD+skupi­ny&sourceid=o­pera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest

RyuzakiKate

Zeptej se rodičů, jakou mají krevní skupinu a zkus to vzít genetickým výpočtem, kterej je sice jen teoretickej, ale aspoň něco :)

Pro A: I^A I2 nebo I^A I^i
Pro B: I^B I^B nebo I^A I^i
Pro 0: ii
Pro AB: I^A I^B
(to ^ znamená horní index B, A nebo i)
Velkými písmeny jsou alely dominantní, malými recesivní.
Např. kdyby měl otec AB a matka 0, tak se to provede tímto způsobem:
P: I^A I^B x ii
F1: I^A I^B ; I^A I^i ; I^A I^i ; I^A I^B

→ Dvě možnosti můžeme vyškrtnout, protože jsou stejný, takže by potomek měl buď skupinu A nebo B :)

zjentek

k té krvi je toto:
http://www.krev­niskupiny.cz/
tvou skupinu máš ve tvé lékařské kartě, pokud tvůj obvodní doktor není úplný ignorant.

jedubaba

Nevím kolik máte roků.Moje děti měly krevní skupinu napsanou na kartě u dětského lékaře – ročníky 1983 + 1984.

Hamon

Existuje bezplatný a užitečný způsob – běž darovat krev :)
Doplňuji:
Nevím proč, ale v době psaní odpovědi jsem tam ten popis neviděl.