honza19hk

Je zakázáno odtahovat auto na řetězu?

Nedávno mi jeden známý říkal,že dostal pokutu za odtah os. auta na řetězu (jeřábový úvazek s háky).Nosnost řetězu byla dostetčná-10tun.
Mě zajímá,jestli to je někde v zákoně napsané, co se může používat a co ne. Já používám taky řetěz,jelikož ty lana co se dneska prodávají jsou mizerná,nic neunesou a ještě k tomu nemají ani háky.
Vím,že na nákla´dáky se má používat tyč,ale jak je to u osobních aut?
Doplňuji:
10 tun je 16mm řetěz,nevím co je na tom nepochopitelnýho a při škubnutí to tedy určitě nepraskne,to dřív urveš tažný oko.

Nejlepší odpověď
venkovan

Tyč by se u osobáků také používá.
Ale jestli známý zaplatil pokutu za řetěz, tak ho lituji. Ale vsadím odstřížek nehtu z levého palce nohy, že řetěz byl špatně uvázaný (nebyla dodržena vzdálenost mezi vozidly), a že na řetezu mezi auty neměl červený praporek předepsaných rozměrů a za zadním oknem výstražný trojúhelník. Ale za jízdy měl puštěná varovná světla.

Další odpovědi
cukrar

Není zakázáno používat řetězu, ale smí se vozidlo vléci je nna laně či na tyči.
Takže z toho plyne, že ani řetěz, ani guma, popruh a jiné věci se nesmí používat.

Doplňuji:
Ještě zkusím jednou sdělit, že na řetězu se NESMÍ vléci vozidlo.
Pouze lano a tyč. viz zákon 361/2000, § 34 odst. 2 a 3

  1. Motorové vozidlo se smí vléci na laně jen tehdy, má-li bez závad řízení a účinné brzdy.

(3) Motorové vozidlo se smí vléci na tyči jen tehdy, má-li bez závad řízení. Nemá-li vlečené vozidlo účinné brzdy, nesmí jeho okamžitá hmotnost být vyšší než okamžitá hmotnost vlečného vozidla.

lukas.zmizik

že je řetěz nevhodný, k tomu se nemusím vyjadřovat, protože při nějakém prudším škubnutí se urve, nějak si nedokážu představit, jak se tahá osobní auto řetězem o nosnosti 10 tun, ale to je vedlejší… zakázané to není ale spíš jestli nedostal pokutu za to, že uprostřed neměl červenou hadru předepsaných rozměrů
Doplňuji:
neřek sem že zrovna ten 10 tunový řetěz praskne ale že je nepraktický a docela těžko ho udržíš napnutý tak, jak by mělo být napnuté lano, toť vše.

honza19hk

nevím zda tam měl praporek nebo ne,ale co vím tak trojůhelník za oknem měl a řetěz má háky takže to bylo zaháknuté také asi dobře. Mě říkal,že poldové říkali,že se nesmí používat řetěz jako takový. Což by mě zajímalo proč,to že není pružný to už je asi věc majitele vozidla že se něco urve. Ale zas ho nepřetrhneš.A délka řetězu je 3m,protože ten řetěz má půjčený ode mě.

Vzhledem k tomu,že ho zastavili městský poldové,se asi snažili být důležitý.
Já používám na auta také řetěz,dokonce stejný jako má on a taky nikdy nic neříkali a to mě několikrát takhle zastavili,ovšem ale státní poldové.