Rokio

Je vyšší životní úroveň v České republice, nebo v Rusku?

Rusko je nejbohatší slovanský národ. V tomto slovanském státě je ale špatný systém demokracie, nízké důchody, zima a je tam špatná správa země kvůli obrovské rozloze ruského národa.

Naproti tomu Česko má velmi dobré klimatické podmínky, relativně spravedlivou demokracii (pozn.: je rozhodně lepší než za socialismu), aktuálně je na tom dobře po stránce hospodářské (velmi nízká nezaměstnanost, nižší inflace a státní dluh není tak vysoký), má hodně kultury, je zde docela vysoká bezpečnost, má velmi dobrý sociální systém atd.

Je tedy možné, že by se průměrný Čech měl lépe než průměrný Rus?

Nejlepší odpověď
annas

Už z toho, co jste naznačil, je jasné, že naše životní úroveň je vyšší.

"Za osmnáct let vlády prezidenta Vladimira Putina se však životní úroveň Rusů mnohonásobně zvedla a na slušné úrovni je třeba školství. Země ovšem technologicky zaostává a dolů ji táhne i nekvalitní zdravotnictví či nízké důchody

Druhou stranou mince ale je, že před nástupem Putina se Rusům žilo mnohem hůř než dnes a přes propad posledních čtyř let je období jeho vlády po materiální stránce nejlepší dobou Ruska za posledních sto let.

Ruské hospodářství roste stále jen velmi pomalu, pokud vůbec, a životní úroveň normálních Rusů v tom nejlepším případě stagnuje. Pro porovnání se stačí podívat jen na kurz rublu vůči koruně – před anexí Krymu v březnu 2014 bylo za 100 rublů 55 českých korun, tento týden už jen 36. (17. března 2018)"

Zdroj: https://zpravy­.idnes.cz/rus­ko-infografika-vladimir-putin-osmnact-let-vlada-fxk-/zahranicni.as­px?c=A180316_389559_zah­ranicni_kha

J ak se žije u nás, víte sám. Myslím si, že je rozdíl mezi jednotlivými kraji – – životní prostředí, zaměstnání, lékařské péče

Ale určitě to ani u nás to není vždy procházka růžovým sadem.. I když řada věcí se mně nelíbí, někdy to připomíná Kocourkov , co zbývá … Mnozí se nechovají tak, jak by měli … převrácené morální hodnoty, vztahy mezi lidmi atd.

Další odpovědi
Edison

Je to více, než pravděpodobné. Mimochodem… životní úroveň a mít se lépe jsou dvě diametrálně odlišné věci. Faktem je, že pořád máme na to dávat dary nesmyslným organizacím a to i přes reptání, jak máme nízké platy, nízké důchody a podobně. Jsem tuhle nad tím přemýšlel: Nadáváme na kde co, na politiku, na zaměstnavatele, na počasí, na sousedy, na vztahy… vlastné úplně na všechno… Ale když to vezmu kolem a kolem, pokud máme na co nadávat a dokonce i můžeme nadávat, není to tak špatný. Jinde ve světě si tohle prostě dovolit nemůžou. Buďto maj úplně jiný starosti (o holé životy), nebo jim to stát neumožňuje. Migranty tu v podstatě nemáme, bezpečnost máme 6. nejlepší na světě (loňské statistiky) a další a další… Máme se skutečně velmi dobře, oproti jiným!

Brblal

Jsme na tom lépe než Rusko.

Když se podívám na hodnotu HDP na obyvatele, tak tam je ČR na 35. místě a Rusko až na 49. místě (zde je odkaz):

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Seznam_st%C3%A1­t%C5%AF_sv%C4%9Bta_po­dle_HDP_na_oby­vatele

A když se podívám na index HDI, tam je ČR na 28. místě a Rusko na 50. místě (odkaz na pořadí států podle HDI je níže):

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Seznam_st%C3%A1­t%C5%AF_sv%C4%9Bta_po­dle_indexu_lid­sk%C3%A9ho_roz­voje

ivzez

U bohatých a chudých to bude srovnatelné,
u průměru na tom bude lépe ČR.

Jenom těmi klimatickými podmínkami si nejsem jista.
Zvláště v posledních letech jsou tu hrozná léta.

da ny

Ti bohatí v Rusku jsou mnohem bohatší, než bohatí v ČR.

Ono ani tak nejde o to, kde je vyšší životní úroveň...... spíše o to.....
kde jsou lidé spokojenější. A to budouvíce Rusové (viz. annas) více neř Češi..
Oni si váží toho, že pro ně někdo něco dělá. Rusko nepoznalo buržoazní systé ani kapitalismus (jako my). Z tvrdého feudalismu skočili do socialismu.
Kapitalismus mají jen pár let (oproti Evropě).
Ta země má obrovský potencionál, možnosti a zvládne vše.

Nabízí se otázka, co asi od života očekává průměrný Čech a co průměrný Rus?
Jaké má nároky, možnosti, priority, přání.
Jsou věci nezbytně nutné k životu a věci zbytné.
Tam, kde je levn(ější)é bydlení a strava nebývá tak zle..