Kazatel

Je v Indii posvátný i býk? Nebo jak se tam využívá hovězí skot?

Nejlepší odpověď
annas

Není to býk, ale kráva je posvátná.

Posvátná kráva je tur domácí, který se uctívá jako posvátné zvíře v některých náboženstvích, především hinduismu, džinismu a v zoroastrismu. V historii byly krávy uctívány rovněž ve starověkém Egyptě, ve starověkém Řecku a v starověkém Římě. Konzumace hovězího masa a porážka krav je v hinduismu tabu, a v některých oblastech Indie a Nepálu dokonce zakázána zákonem. Pojem posvátná kráva později jako idiom přešel do mnoha jazyků, kde označuje něco, co je zákonem

Kráva se v hinduismu považuje za posvátné zvíře. Představuje hojnost, čistotu a svatost a je považována za „čisté(nábožensky)“ blahoslavené zvíře. Stejně jako matka země, je i kráva symbolem principu nezištné pomoci. Vzhledem k tomu, že kráva dává mléko, z nějž lze vytvořit mnoho dalších výživných produktů pro vegetariánské stravování, je hinduisty uctívána i v obrazech. Býk potom slouží jako symbol džarmy (nedělitelné jednoty buddhismu). Historicky stála kráva na stejné úrovni jako kněží a její usmrcení bylo stejně závažným trestným činem, jako vražda brahmána (kněze).

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Posv%C3%A1tn%C3­%A1_kr%C3%A1va

Další odpovědi
Aappo

Býk v Indii nemá charakter posvátné krávy. Obecně z hlediska náboženských důvodů se ovšem lidé nemohou oddávat konzumaci hovězího pod trestem nejvyšším. Býk je označován za symbol džarmy, a to už se netýká hinduismu. Myslím, že je to tím, že býk doprovází na svých cestách lid, například nějaká stezka očisty apod.