Pixma

Je tu někdo, kdo vystudoval VŠ před rokem 1989?

Nehlaste se všichni.

I přes to, že tuto otázku nahlásil pro vás neznámý pachatel, admin usoudil, že není proti kodexu.

Touto otázkou jsem chtěl dozvědět, co museli obětovat rodiče nebo student, aby mohl studovat VŠ před rokem 1989.

Byl to vstup do JZD, vstup do KSČ nebo jiné organizace, jakou byla třeba Lidová milice? Prostě dodnes nechápu, že někteří nadaní mladí lidé nemohli studovat VŠ.

Nejlepší odpověď
led

Je ich tu veľa.
Neverte všetkému, čo sa hovorí o živote za bývalého režimu. Pravda je medzi chválou a hanou.
Nie je pravda, že rodičia museli kvôli štúdiu svojich detí nasilu proti svojej vôli vstupovať do JZD (ako tam mohol vstúpiť robotník z mesta?), do KSČ (tam sa ľudia vyberali a schvaľovali, požiadať ste mohli, ale prijať vás nemuseli), do LM (to bola ozbrojená zložka KSČ, tu jednoducho nečlen KSČ nemohol).
Nadaní študenti mohli pokračovať v štúdiu na VŠ, (len v prípade, ak rodičia boli vedení v zložkách ŠTB ako protisocialistické živly, tak deti trpeli za rodičov).
Akoby mohli študovať na vtedajších VŠ mnohí z tých, čo dnes kričia, ako boli prenasledovaní? Pozrite si hoci oficiálne životopisy mnohých z nich. Vyštudovali nie za svoje, ale za štátne. (náklady na 1 študenta predstavovali v priemere od 100 000 do 500 000 Kčs, ktoré oni neplatili, ale prispel na nich štát, my všetci)

Další odpovědi
Kepler

Já jsem studium ukončil v r. 1979. K čemu ti je ta informace dobrá?

Doplnění po doplnění otázky: přestože jsem měl politický vroubek, protože jsem si dopisoval s tetou, která po r. 68 pláchla do NSR, mohl jsem studovat díky tomu, že jsem měl dobrý dělnický původ – fotr byl havíř. Jinak by to bylo v háji.

Emefej

Je.

Drap

Ano. Mohl bych ti jich jmenovat i několik, i když osobně nikoho neznám.

Dochy

Moje matka nemohla jinam než na zemědělský učňák někdy v šedesátých letech protože byla dcera zemědělce „statkáře“ (přestože na škole měla slušné výsledky). Na učňáku ji (vzhledem k výsledkům kterých dosáhla) dotlačili k maturitě. Doufám, že nevadí, že toto nebylo přímo o VŠ.

Pokud by vás zajímalo jaký byl děda hrozný vykořisťovatel, tak možná k hrubému odhadu pomůže, že další podobné statky byli vzdáleny cca 300m ve všech směrech.

Mc Merkurion

…ptal ses na studenty, ale v doplnění píšeš: „Prostě dodnes nechápu, že někteří nadaní mladí lidé nemohli studovat VŠ.“ >>> tyto některé znám osobně, stačilo, že jejich rodiče v 68 vylili za strany a měli utrum…

Pixma

Mc, a co dělají dnes? Manuální dělníky?

Mc Merkurion

…jeden je živnostník=ře­meslník, jiní podnikají, jiní se s naší zemí rozloučili…no, a pár jich mělo kliku, jelikož je povolali na vojnu a po návratu přišla revoluce, a tak šli konečně studovat…

Pixma

Kepler, a co ti, kteří neměli „dobrý dělnický původ“? Třeba potomci šlechty?

Kepler

To přece znáš: už na vojnu šli k Černým baronům.