led

Je ťažké vkladať odkazy na zdroj použitého obrázku v otázke? Ak nie, prečo to niektorí užívatelia nerobia?

Často vidím na tejto stránke citát, alebo obrázok v otázke bez uvedenia ich autora, prípadne odkazu na ich zdroj.
Ak si pozriete pravidlá tejto stránky, prípadne oznámenia administrátora, je to predsa jasne napísané „uvádzajte zdroj“.
Prečo to niektorí nerobia, chcú si prisvojiť „cudzie perie“? Ani výrez pôvodného obrázku, ako tu občas vidím nie je pôvodná autorská práca upravovateľa. Alebo to robia preto, aby sme „nevypátrali zdroj“ a neboli múdrejší než autor otázky?

dodatok:
v prípade použitia vlastného obrázku, predsa nie je problém napísať, že ide o vlastnú prácu – vlastný obrázok. Veď každý autor umeleckého diela (fotografie, obrázku) by sa rád podelil s názorom verejnosti na svoj obrázok, ak ho dal k dispozícii pre verejnosť. Veď predsa kvôli tomu to urobil.

Nejlepší odpověď
Dochy

OK, použití cizí fotografie je jeden nešvar. Opačný extrém je nahlašovat otázku kvůli fotografii bez zdroje, přestože je z kontextu jasné, že jde o vlastní tvorbu (a to tu také bylo).

Další odpovědi
annas

Je to tak. Také si toho všímám, stejně jako mnozí neuvádějí odkazy a citaci u svých odpovědí, často i otázek,.

U některých zdrojů na netu je dokonce uvedené, že možno zveřejnit jen se souhlasem autora.

Může se stát, že někdy uživatel zapomene, ale u některých je to pravidelně.

Někdy mě překvapuje, že to admin neřeší. Zřejmě ví, co dělá. On je za vše zodpovědný.

Drap

Jeden to tady dělá pravidelně a se zálibou. V době kdy bylo ještě nutné zdroj uvádět vydával tyto fotografie za své. Cítí se jako hrdina, jako ten co dovede ovládat a manipulovat s ostatními. Zde to zřejmě nevyřešíme, jeho myšlenkové pochody jsou soustem pro odborníka.

aliendrone

Striktně – máte pravdu, nelze to okecávat, jenže jsem ALIENDRONE, takže si nemohu odpustit…

Ono se to s těmi autorskými právy DOST přehání. Jedna věc je ukrást a komerčně použít např. v reklamě cizí práci (a vydělávat na tom), úplně něco jiného je současný stav, kdy si každý zveřejňuje o 106 a brání se nekomerčnímu využití – z VEŘEJNÉHO prostoru (internetu) si ukrajuje ZDARMA svůj soukromý zisk.

Je to podobná situace, jako když se žena oblékne nějak takto: https://g.denik­.cz/56/f8/pro­fimedia-02985479543-kvitkova_denik-630.jpg a pak si STĚŽUJE, jací jsou chlapi prasata, protože po ní ČUMÍ!

Už jen trvání autorských práv je podle mne ZLOČIN (platí po CELÝ život autora + 70 let po jeho smrti!!) – když to porovnám např. s trváním patentu na nějaký lék či převratný tech. vynález (pouhých 20 let a to ještě musí za to platit udržovací poplatky!!), tak s přihlédnutím k NUTNÝM OHROMNÝM investicím na vývoj a testování léku mi nějaká autorská práva připadají jako SPROSŤÁRNA!

Pokud páni autoři NECHTĚJÍ, aby se s jejich výtvory ostatntí veřejně seznamovali, ať nepoužívají ZDARMA VEŘEJNÉ technologie/pros­tředky. Pokud si to ovšem ZAPLATÍ (tak jako se PLATÍ za patent – a ten stojí MILIONY!!), spánembohem ať si zveřejňují a vyžadují bakšiš a restrikce. Do té doby ale NE!!!

Víte, zákony a pravidla jsou ZÁKLADEM rozumně organizované společnosti. Jejich PŘEMÍRA a často až ZHOVADILOST (jako v případě autorských práv) vede přirozeně k jejich nerespektvání (což je pochopitelné) a NÁSLEDNĚ i IGNOROVÁNÍ i jinak DOBRÝCH předpisů/záko­nů/nařízení!

Pokud bychom se měli DŮSLEDNĚ držet VŠECH pravidel (a především těch IDIOTSKÝCH), tak z historie ZNÁME kam až to může vést. Stačí si prostudovat postupy jednoho veleznámého pána – jmenoval se Ghándí.

Takže já osobně v tom nic ZÁSADNÍHO nevidím, jakkoliv je to v rozporu se zdejšími pravidly. Venkoncem mi přijde MNOHEM závažnější porušování zdejších pravidel ohledně vkládání reklam do otázek/odpovědí (často OTRAVNÝCH a DEMENTNÍCH) – a na ty si prakticky (až na pár čestných vyjímek) NIKDO nestěžuje! Tak PROČ řešit něco, co mi přijde oproti tomu celkem BEZVÝZNAMNÉ!

Mc Merkurion

… nemyslím si, že by se měl člověk stydět za to, že použil jiný, než svůj obrázek … proto také nechápu, proč bych neuvedl, kde jsem čerpal … alespoň reklamou (uvedením zdroje) zaplatím za půjčení …

… jak se říká: „je to marný, je to marný, …“ …

… a jen dodatek k diskuzi: vše to odkazuje na stejnou otázku („otázka byla odstraněna“) …

marci1

Co se týká obrázků, v ujasnění pravidel z 30.4.2018 se uvádí: „Pokud jste autorem textu či obrázku, tak zdroj uvádět nemusíte. Texty i obrázky kontrolujeme.“
Takže je skutečně možné, že uživatel je autorem obrázku. 🙂

ivzez

Ne, není těžké vkládat odkaz na zdroj informací nebo obrázku.

Ovšem někdo si myslí, že když může obrázek z internetu stáhnout (nebo
informace zkopírovat), může je také díle použít. To ale není pravda.

K odpovědi @Aliendrone: Souhlasím s Vámi, že ochrana autorského díla
70 let po smrti autora je z určitého úhlu pohledu nesmyslná. Podle mne by mělo
být dílo chráněno po dobu autorova života (míním teď majetkové právo).

Jinak by mělo být samozřejmé vždy uvést jméno autora.
Bez ohledu na to, jestli jde o autora současného nebo o autora,
který zemřel před několika sty lety.

led

aliendrone zdarma verejné znamená, neznamená, že zdroj nemusí byť uvedený. Len sa za to nemusí platiť. Predstavte si, že by ste zverejnili na internete „Teoreticky“ nejaký príbeh (s ktorým ste mali aj kus práce) a nejaký „dobrák“ ho opíše, vydá za svoje dielo a zarobí na ňom milióny (aspoň v halieroch) a pritom vás ani nespomenie. to znamená privlastní si vašu prácu, váš olejový pot a spray proti korózii kĺbov.

aliendrone

Vždyť tom píši – jedna věc je KOMERČNÍ zneužití, jiná věc je NEKOMERČNÍ – jako např. na tomto webu. Nebo myslíte, že někdo za to, že zde zveřejní „kradený“ obrázek od provozovatele dostane nějaké masité lóve (resp. vůbec nějaké)? ;) :D

Navíc – pořád nevidím důvod, PROČ si na rozdíl od patentových práv na produkty (jejichž vývoj stojí někdy i miliardy a trvá roky) a za které se MUSÍ platit NEMALÉ peníze (včetně udržovacích poplatků) – pokud s tím chtějí na veřejnost mohou autoři užívat LEPŠÍCH podmínek a to ZDARMA!

Pochopte – já s Vámi nepolemizuji o pravidlech zdejšího webu (to jsem předeslal hned v úvodu odpovědi), nýbrž o JEJICH OBECNÉ ZHOVADILOSTI! :)

led

Dochy máte pocit že obrázok https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/uhodnete-nejpravdepodobnejsi-mozne-jmeno-zobrazeneho-jelena#discussion alebo https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vyznate-se-v-konich-co-je-to-za-kone-na-obrazku sú vlastné práce užívateľa?

Dochy

Nevím, věšteckou kouli jsem zapomněl v práci. Zjistím v pondělí.

Není to trochu zbytečná otázka? Nikdy jsem netvrdil, že všechny nepopsané fotografie jsou díla tazatele.

led

a toto ste ako vyveštil „přestože je z kontextu jasné, že jde o vlastní tvorbu (a to tu také bylo).“ ako ste vedeli, na čo myslím, keď nemáte vešteckú guľu?

Dochy

A psal jsem snad že mi jde přesně o ty samé příspěvky? Otázka byla obecná k různým otázkam zde na serveru, nebo já tam alespoň žádný konkrétní odkaz nenašel. Stejně tak já jsem obecně odpověděl, že se zde vyskytuje, nebo alespoň vyskytoval opačný extrém. Mně je jedno jako konkrétní otázky jste myslela.

led

Presne preto som doplnila jeden z konkrétnych prípadov

led

smart aleck
máte pravdu nevyzvala síce užívateľa aby fotografiu odstránil, ani nevyhrážala trestným konaním, ale upozornila som ho verejne na tejto stránke na niektoré obrázky, neoznačené zdrojom naposledy napríklad „ide o oficiálnu fotografiu, takže by tu mal byť odkaz na ňu. Nie je to súkromná fotografia užívateľa.“ https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/uhodnete-nejpravdepodobnejsi-mozne-jmeno-zobrazeneho-jelena#discussion . ale to by potom otázka v pôvodnej forme bola zbytočná, pretože dotyčný užívateľ poznal presnú odpoveď na svoju otázku.
Ale nejde len o tohto užívateľa ale o porušovanie pravidiel, s ktorými ste súhlasili vašou registráciou na tejto stránke.

led

Je škoda, že odpoveď smart alecka bola, počas písania a odoslania mojej diskusnej odpovede na jeho otázku. skrytá.
Myslím, že nie je správne skrývať/odstrániť odpovede, ako bola tá odpoveď smart alecka, na ktorú som príspevok písala, ak svojim znením neporušujú pravidlá tejto stránky (aj keď sú niekedy pre nás nepríjemné)

ivzez

Mohla byste stručně napsat, co Smart Aleck odpověděl?
Vidím Vaši reakci, ale jeho odpověď jsem neviděla.

led

Na túto odpoveď som diskutovala:
"Už se tady stalo, že autor příspěvku, který vložil fotografii bez uvedení autora, byl někým vyzván, aby fotografii odstranil nebo bude proti němu zahájeno trestní stíhání podle nějakého paragrafu?
Mě to tady připadá jak v nějaké advokátní poradně, v Ústavu pro jazyk český a v dalších institucích a hlavně v čistírně.

To musí být dobrá otázka, když je znamenitě hodnocena (zvláštní, že jen od svých kolegů)."

Od: smart aleck

ivzez

Oprava:
Mohla byste prosím stručně…

A doplňuji:
S tím, že by se neměly nahlašovat (skrývat) otázky/odpovědi, které nic neporušují, souhlasím.

led

vložila som celú skrytú odpoveď smart alecka, nevidím na nej nič proti pravidlám. A že sa smeje z bodovania otázky? Má právo na svoj názor, pokiaľ s ním neporušuje pravidlá stránky, zákony a slušnosť…

ivzez

Ani já v té odpovědi nevidím nic, co by porušovalo pravidla. Možná někomu vadilo, že Smart Aleck neodpověděl na otázku? (Ale to jen hádám.)

A „kolegové“ tu přece jsme všichni.