FlAsh_7

Je tady někdo z vás minimalista?

Je tady někdo z vás minimalista? Pokud ano, proč? Jak se vám tím změnil život? Pokud nejste, co si o tom myslíte?

Odpovědi
Rokio

Moje album Black and white má určité prvky minimalismu. Dané kresby mají pouze tři barvy (černou, bílou a různé odstíny barvy šedi) a nezobrazují žádný objekt (až na několik kreseb), ani nic reálného. Jedná se o abstrakci.

Když hraji simulátor života Sims 1, tak domy, které stavím, nemají moc dekorace a simíci v nich mají pouze ten nejdůležitější nábytek, spotřebiče a elektroniku.

DoTazatel

Minimalismus je životní styl. ve kterém se soustředíme jen na to důležité a potřebné. Jde o vytváření prostoru. Drží se zásady ‚méně znamená více.‘

Minimalismus znamená:

  • uspořádání místa podle potřeby, zbyvení se veškerých neužitečností a ponechání si jen toho, co nezbytně potřebuji (=pravidelně používám)

*soustředění se jen na jednu věc (jeden úkol, který je třeba splnit. jeden životní cíl atd… po jejich splnění předejít na další).
*minimalismus v myšlenkách – zabývat se jen důležitými věcmi, nerozptylovat se, koncentrovat se
*vytváří prostor pro důležité věcí (tím, že se zbaví těch zbytečných — nejde zde ovšem jen o zbavení se o pouhých věcí, ale taky o oprostění se od minulosti a pocitů, které s věcmi souvisí)

  • „za pomocí míň věcí toho dokázat víc a efektivněji“

*V jednoduchosti je krása
*Minimalismus je proces (soustavná-udržovaná činnost, ostatně jako většina věcí)
*Zbavení se zbytečností znamená taky zbavení se věcí, které nás rozptylují
*vede k (maximálnímu) zjednodušení a uspořádání života (cílů, návyků, = priorit, myšlenek,…)
*Dává přednost kvalitě před kvantitou
*Pomůže člověku uvědomit si důležitost jistých věcí (a zbytečnost jiných)
*„Míň věcí = více životního prosstoru.“
*Minimalizovat se dá snad všechno (každá oblast života… někteří si myslí, že minimalismus znamená ‚vyklizení místností v domě‘ anebo hudební styl, ale je to mnohem víc).
*Člověku dojde, že většinu věcí, které doma má jsou naprosté zbytečnosti

  • sentiment spojený s věcmi je snad naprosto zbytečný a kolikrát v nás vyvolává stres či depresi. Ve skutečnosti jsou ty pocity k těm věcem spojené s nějakými údálostmi v minulostmi totiž hlavně s nějakými lidmi, kterým jsme ale neprojevovali takové city (sentiment) a úctu jako projevujeme těm věcěm, které jsou s nimi nějak spojeny (ať už to byl dátek od nich, nebo nějaká událost s těmi osobami spojená). Je třeba si uvědomit, že to jsou jen věci a nejsou to ty osoby (a je na hlavu chovat se k věcem jako k nějakým osobám).

*nemá jednoduchou definici
*Zbavení se všech zbytečností přináší obohacení života
*Když se přestaneme zabývat zbytečnostmi (věcmi, myšlenkami, ale i některými lidmi, návyky atd). můžeme se začít zabývat věcmi na kterých (nám) skutečně záleží, a které jsou důležité.
*Pár kvalitních věcí nahradí obrovské množství věcí zbytečných
*Ušetříme peníze a můžeme se díky minimalismu s nimi naučit zacházet (a chápat je)
*Ušetření času, jeho organizace aj..

Minimalismus = žít jednoduše, ale přitom efektivně, produktivně, smysluplně, kvalitně,…

„Minimalismus je minimální plýtvání energie, zdrojů a financí a naopak maximální využití času, energie, zdrojů a financí.“

Tohle jsou výhody minimalismu, ale bude jich i víc.

Osobně jsem na minimalismus narazil před pár měsící a začal jsem ho téměř hend užívat v praxi. V domě (a především v pokoji) jsem se zbavil všech zbytečností včetně nábytku aj. nevyužitých věcí, protřídil si skříň s oblečením atd. K obyčejným věcem jsem byl vždycky hrozně sentimentální a neměl jsem to srdce je vyhodit, ale až mi došlo jak jsou zbytečné, a co ve skutečnosti znamenají, tak jsem jim všem dal sbohem.

Drap

Jsem opakem. Nemyslím si nic, je to každého věc.

mosoj

Minimalismus znamená i minimální zájem a myšlení?

nyjono

Nemyslím si o tom nic, neb o tom nepřemýšlím.
Jsem spíš maximalista.