tadeas.klime

Je svět, lidi a jejich vazby tak moc složité, že přílišný vliv úzce specializovaných odborníků může i škodit?

Například přílišný vliv ekonomu ve snaze zvyšovat HDP/obvy může zhoršit reprodukci, přílišný počet státních zaměstnanců může způsobit nedostatek zdrojů pro ostatní populaci, přílišný vliv právních specialistů může zhoršit kvalitu života většiny …

Každý člověk má cca 1013 buněk, každá buňka cca 1015 atomů, tj. člověk je organismus obsahující cca 1028 atomu a přitom nás je 8 miliard, tj. svět bohatost vysvětlení světa je obrovská a je nutné problém rozdělit na různé specializované oblasti, které ale sami o sobě generují tisíce vědeckých prací ročně tj. přílišné vzdálení specializací nemůže mít i negativní efekty?

Odpovědi
Rokio

Ano. Klidně se může stát, že vznikne odborník, který ví všechno o ničem. 🙂

Drap

Jsou to vykonstruované nesmysly.

elkon

Hovadiny.

zjentek

Pokud by to bylo jako v ČRdeli, bylo by vše docela v pořádku, bo zde specializovaný odborník je placen a neví se o něm. Dokud tedy nepřijde zase nějaký ten „kovid“ a pak nám tento speciaslizovaný placený odborník předvede, co vše on v sobě mlčky držel za znalosti.

Problém hledejme ve výchově/chovu. Bo třeba přílišný chov kuřat způsobuje jejich týrání. A pokud takové dlouhodobě týrané slepici chceme nakonec pomoci, vhodné je už ji snad jedině milosrdně zabít 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️. Děkuju.

Pepa25

Je to přesně naopak. Vzhledem k tomu, kolik je lidí a jaké kvantum znalostí lidstvo shromáždilo, je specializace logická, dokonce nutná.
Prosazování je něco jiného: každý odborný názor může (a má) být jiným odborníkem oponován.

tadeas.klime

Například když zvyšuji množství policistů na téměř extrémní uroveň, může zmenšení zdrojů pro ostatní zvýšit paradoxně kriminalitu…