Kazatel

Je svatostánkem božím i mešita?

Nejlepší odpověď
dubraro

Pojetí mešity je od křesťanského kostela zásadně odlišné a je bližší spíše židovské synagoze. Je to místo ke společné modlitbě, nikoliv místo svaté samo o sobě. Pro muslimy je Alláh všudypřítomný, není třeba mu stavět příbytek. Přítomnost Alláha symbolizuje jen Korán umístěný na viditelném místě.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Me%C5%A1ita

Další odpovědi
Roman71

Chce to svatostánek nemíchat dohromady s kostelem, ono to tak trošku svádí, ale v kostele plném model byste Boha hledali marně.

Jinak svatostánek, který byl stavěn podle návodu o Stvořitele, který obdržel Mojžíš, plnil při putování Izraelitů pustinou jasně daný účel. Pro službu ve svatostánku byla Bohem vybrána skupina sloužících z Izraelského kmene Levitů a měla také Bohem Izraele jasně daná pravidla. Veleknězem byl Mojžíšův bratr Áron. Přes den byla Boží přítomnost sloupem dýmu, přes noc plamenem nad svatostánkem. Ve svatostánku se při Boží přítomnosti nad archou na víku mezi křídly proti sobě postavených cherubínů objevovalo jasně bílé světlo.

Mešita je významným místem uctívání Alláha muslimy. Nemám ponětí, zda se v mešitě vykonává nějaký druh kněžské služby, ale se svatostánkem nemá mešita nic společného. Bůh Izraele – Jehova (hebrejsky JHVH) a Alláh spolu také nemají absolutně nic společného.