Avatar uživatele

Je správné strašit komunistami ?

Ano byla to neskutečná hrůza! Každej musel do práce a to si ještě mohl vybírat, zda přijme práci, kde se upíše třeba na 10 let a oni mu dají podnikový byt nebo nenávratnou půjčku na stavbu rodinného domku. Například jistota, že pokud budu makat a neudělám průser, budu mít práci třeba až do penze, lidi neskutečně deptala.

Neskutečné násilí bylo pácháno na nemocných. Místo, aby byl vybírán regulační poplatek u lékaře a poté v lékárně včetně tučného doplatku jako v každé demokratické společnosti za léky, odbyli pacienta tím, že za jeden recept musel zaplatit jen jednu korunu.

A co teprve vnucování sociálních jistot, že po odpracování 40 let má člověk právo na penzi. Ženský si vybrečely oči do krvava, když odcházely do důchodu po porození dvou dětí již v 55. letech. Kolik lidí tenkrát snilo o tom, aby mohli dělat o 10 - 15 let déle.

Po operacích se dělo lidem také bezpráví. Zpravidla 6 týdnů se člověk zotavoval v nemocnici a poté doma. Vůbec mu nebylo dopřáno sladkého pocitu hrůzy, zda ho po návratu do práce hned nepropustí. A co teprve když Vás do půl roku po operaci poslali do lázní. A ti komunističní tyrani nám nedali žádnou možnost finanční spoluúčasti. Ne přátelé, nedali nám možnost zaplatit si ani třetinu.

Bylo to opravdu děsivé a devastující období našich dějin. Z lidí a hlavně dětí se stala bezcitná zvěř. Za komunistů mladší vstávali v autobuse, aby pustili sednout ty starší. Dnešní mladí již znají svá práva v demokratické společnosti a pěkně zůstanou sedět.

Již nikdy nechci zažít sociální jistoty ani morální zhoubu, která tenkrát panovala.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Znám podobný exemplář, který kdykoliv není-li mu v něčem vyhověno vykřikuje, že požádá o politický azyl v KLDR. Většinou pak prodělává krátkou kůru u profesora Chocholouška. Nechceš ho synku následovat!?

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Strašit čímkoli je vždy kontraproduktivní. Strašilo se kapitalismem a stejně to bylo na nic. Každý si musí nabít ústa, aby si začal vážit toho, co má cenu.
Nejen v případě politiky a společenského zřízení, ale třeba i v rodině a ve vztazích.
Ne nadarmo se říká, že ten, který nemá spokojený soukromý život, ten dělá blbosti a škodí okolí. Zamyslíme - li se nad tím a dáme - li to do kontextu s některými osobami - něco na tom bude.

Doplňuji:
Alesh: Dovolím si s něčím nesouhlasit. Není pravda, že vybavením nemocnic byl pouze rentgen. Znám spousty vynikajících lékařů a primářů, kteří mi jasně povrdili, že třeba v sedmdesátých a osmdesátých letech byla jejich pracoviště nadstandardně vybavena. Ať to byly koronární jednotky, přístroje na laparoskopické operace, tehdejší nejmodernější technika - nebyli jsme pozadu oproti Západu. Léky, které se podávaly pacientům byly více prověřovány - ne, že jich byly desítky jako dnes (mnohdy velmi pochybných). A pak jedna zásadní věc. Lékaři v nemocnicích tehdy nebyli tolik specializováni - což bylo pro pacienta velmi prospěšné. Nestalo se tedy, že na ambulanci držel službu urolog, který se nevyznal v traumatologii a nevěděl si rady se zlomeninou. Tehdejší chirurg měl všeobecné znalosti - natolik odborné, aby si dovedl poradit v jakékoli situaci. České kapacity neodcházely do zahraničí, nezaměstnávali se zde lékaři z orientálních zemí, kteří mají úplně jiný přístup k pacientovi - a lidskému životu jako takovému. Lékaři nebyli úředníci - neexistoval administrativní systém, který doktory místo léčení pacienta nutí vyřizovat tuny dotazníků. Je toho hodně.
Co se týká práce a sociálních jistot - obyčejný člověk, který se vyučil nebo vystudoval a chtěl pracovat - práci měl a tím pádem byl v pohodě i psychicky. Protože jistota existence své a svojí rodiny je jednou z nejdůležitějších. Ne každý touží podnikat, ne každý se chce flákat. Kdo chtěl, vycestovat mohl, neznám nikoho - pokud to nebyl vyložený provokatér - kdo by s tím měl problémy. Je fakt, že takoví lidé se najdou v každé době, ale v té dnešní je těch negativ přece jen víc.
Základ - vystudoval, měl kde pracovat, měl kde bydlet, po zdravotní i sociální stránce o něj bylo dobře pečováno - správně zvládnutý základ toho, jak má stát pečovat o svého občana. Nejistota přežití, kterou nám přinesla dnešní doba, zoufalství toho, jehož existence závisí na rozhodnutí druhých (i když je zkušený a dobrý - nenajde práci ve svém oboru apod.), podvody, násilí, apod. - to je "pěkně" zvrácená demokracie.


Avatar uživatele
Zlatý

Podle reakce v diskusi jsem pochopil, že je to převzatý článek od nějakého jiného chytráka. :-)
Předně tedy netuším, co je to "ta komunista" - vzor žena :-)... když už, tak strašit kým, čím - komunisty.
No a teď se pokusím malinko uvést věci na pravou míru a trochu je zasadit do historických souvislostí. Asi nebudu zcela přesný, pokud mě někdo poopraví či doplní, budu rád. ;-)
1) Princip přidělování práce za komunistů byl sice do jisté míry skvělý, ale:
a) máš lidi, kteří dělat nechtějí, naženeš je tam a budou stejně dělat jen, že dělají, dostanou tabulkový plat, přitom jejich přínos v práci je spíše nulový, ne-li záporný.
b) musíš vytvořit umělá pracovní místa, zkrátka nařídit firmám, aby dali práci lidem, i když ji nemají, k čemu to vede je snad jasné
c) nemáš trh práce, pokud mají všichni práci, pak firma nemá pořádně kde lovit nové lidi (absolventi bez praxe, lidé již pracující nepřejdou ze dne na den atd.)
d) neexistence konkurenčního boje vedlo k postupnému zahnívání systému a jeho faktickému zhroucení a to kompletně v celém východním bloku
2) zdravotnictví bylo víceméně k smíchu, do nemocnice tě vezli dvanáctsettroskou, kde bylo tak akorát lehátko, o akutním zásahu zdravotnickým vrtulníkem si mohl leda tak nechat zdát. Vybavení nemocnic tak akorát rentgen. Děkuji nechci. Někteří lidé doteď nepochopili, že ty přístroje nejsou zadarmo a že ten posun díky pádu komunistů je asi o milión procent v před (obzvláště v tomto oboru) a že to tedy musí někdo zaplatit. Na té symbolické spoluúčasti (několik desetikorun) nevidím nic špatného. Tenkrát dal korunu za recept, ale kolik bral taky, že? Mrkni do zdroje. O sortimentu léků ani nemluvě, tenkrát zkrátka nebyly nebo jen omezeně, no a ti lidé šli zkrátka dřív "do kopru" a nikoho to netrápilo.
Dnes můžeš jít do důchodu třeba ve dvaceti, záleží to čistě na tobě, jestli sis do té doby vydělal či se jinak finančně zajistil, můžeš jít klidně vybírat popelnice, je to tvoje volba, nikdo tě pronásledovat kvůli tomu nebude jako tenkrát.
Morálka je otázkou historického vývoje, za první republiky byli lidé patrně ještě ohleduplnější a slušnější.
Závěrem bych chtěl říct, že jsem rád, že bolševici šli do hajz*u a doufám, že nic tak ujetýho se už nikdy nevrátí. Ukrást lidem firmy, živnosti, pozemky atd., pak je diletantsky obhospodařovat, což pozvolna vedlo k totálnímu úpadku (určitá setrvačnost tomu bránila) daného subjektu, to umí kdejaký idiot. Až na pár subjektů (JZD Slušovice), které fungovali, ale zas díky de facto dotacím států (stát musel vše vykoupit), šlo vše do hajz*u. Když se pak změnila doba, to jsme čuměli, jak nám ty kur*y kapitalistický natrhli zadnici, jak ty naše krásné vyspělé fabriky nedokázali konkurovat. Namátkou Škoda, Jawa, Tatra, Poldi, IT průmysl. Víceméně firmy slavné před válkou, světové špičky a po 40 letech komunismu až na výjimky "podniky pro podnik". Je mi z toho na nic...
Doplňuji:
Damiana: tak teď si zas dovolím já malinko oponovat (no, není to krásné, jak v dnešní době můžeme mít odlišné názory?;-). Že některá pracoviště byla na tu dobu nadstandardně vybavena o tom nepochybuji. O čem ale dost pochybuji, že to ti lékaři srovnávali s cizinou (jak jsi sama psala, tak tam neodcházeli). Také jsem netvrdil, že měli jen rentgen, ale psal jsem " tak akorát rentgen", což tedy přeloženo znamená, že víceméně to bylo jediné zařízení. O nějakém CT nemohla být řeč. Tyto přístroje pak přišly až po revoluci, koneckonců, jsou to všechno zahraniční výrobky, čili tu těžko mohly být před revolucí jejich "předvývojové verze". Specializace lékařů není nic zvláštního, každý si projde jakýmsi obecným základem a pak se věnuje určité specializaci. Je potřeba si uvědomit, že lékařství jde mílovými kroky vpřed, stejně jako spousta jiných oborů, čili není možné obsáhnout "vše". Je to podobné s tím, když ve starověku učenci znali vše, ze všech oborů. Dnes už to není možné, lidské vědění se rozrostlo takovým způsobem, že není v lidských silách být znalec všeho do hloubky. To, že lékaři tenkrát neodcházeli, no jasně, vždyť nemohli! :-) Na zahraniční stáž leda tak do Moskvy. :-) Dnes mohou jít a samozřejmě tam zůstanou, pokud jsou dobří, protože tam je zaplatí. I tak si ale myslím, že je to pro nás přínos, jednak je tu určitá šance, že se jednou vrátí (ke stáru, až budou mít vyděláno, mají tu kořeny, rodiny, přátele atd.) a jednak též mohou poskytovat svým českým kolegům své zkušenosti. S orientálním lékařem jsem se nesetkal a z principu by mi to nevadilo, budu ho vždy posuzovat podle jeho výkonu. Zrovna tak jsem neslyšel nic o tom, že by se někde nějaký lékař-cizinec choval nějak abnormálně. To papírování je určitě přehnané a to nejen ve zdravotnictví, na druhou stranu se dnes řeší ochrana osobních údajů. A taky, narozdíl od doby minulé, lze zažalovat lékaře či nemocnici, pokud máš pocit, že něco zanedbali. Toto dřív nešlo, člověk mohl tak akorát "držet hubu a krok", čili je zjevné, že se i lékaři musí do jisté míry "vykrýt" proti případným soudním sporům, musíš podepsat, že jsi si vědoma rizik apod.
Co se jistoty práce týče. Jistě, že jakákoli pozitivní jistota je pro člověka dobrá. Na druhou stranu ono "vodění za ručičku", nalajnování budoucnosti stranou a vládou, vede k určitému zakrňování, zlenivění, apatii. Ztrácí se tím soutěživost, konkurenceschopnost atd. Dnes mladí vylezou ze školy a pokud vystudovali správný obor a opravdu v něm něco umí, pak práci mají ještě před závěrečkami, např. strojaři nebo programátoři. Jsou ale samozřejmě obory, kde je to tragické a to již řadu let. Přesto se do nich hlásí další a další mladí lidé a já se ptám proč? Proč jim to ti rodiče nevysvětlí, proč to nechápou? No, protože se ze těch skoro čtvrt století ještě neprobudili z toho socialismu, z toho myšlení, že by se člověk měl naučit něco, co ho 1) baví a 2) uživí. Dnes je to samý ekonom a hovno, hovno. :-) Můj táta je dělník, strojař, levicově myslící, byli doby, kdy se fakt bál o práci a to jsem do něj hučel, že snad něco umí, tak se snad dokáže prodat. Postupně tomu začal věřit, situace se i přes krizi zlepšila a on si "drze" furt chodí, při jakékoli příležitosti, říkat o peníze a ono to jde (jen tam mimochodem mu je skoro 60). V práci má pohodu, teď už i slušný peníze a pak že to nejde. Umí věci, co už tam nikdo neumí, je to mistr svého oboru. Matka má nesmyslnou maturitu z elektroprůmyslovky a dnes dělá něco jako uklízečku za pár fufňů. A jak to vzniklo, že humanitně nadaná slečna skončila na elektroprůmyslovce, ke které neměla žádný vztah? Soudružka učitelka řekla, že jí jde fyzika a bylo vymalováno, nikdo nic víc neřešil,strana a vláda ji vedla neomylně vpřed světlým zítřkům. Jestli někdo někdy rozhodoval o druhých, tak tenkrát jistě víc než dnes. Komunisti se zabývali veškerým tvým soukromím, do všeho ti žvanili, spoustu věcí za tebe rozhodovali atd. Jistě určité skupině lidí to vyhovovalo a vyhovovat bude, proto je i dnes podporují.
Co se samotného stavu naší "demokracie" týče, tak je to hodně, resp. hlavně o lidech. Přijde mi, že část lidí furt žije v té minulosti (a furt spoléhají a odvolávají se na politiky, ať to či ono za ně vyřeší) a druhá část zas nepochopila přítomnost. Nesou si z dob minulých tu aroganci, ale už si hrajou na děsné "kapitalisty". Člověk je pak překvapen, když někde narazí na profesionála se vším všudy (vč. chování a vystupování). Je jich málo, ale myslím, že pomalu přibývají a to je dobře. ;-) Celé to zlepšení je o jednotlivcích, každý musí začít u sebe a nenechat se znechutit neúspěchy.

Zdroj: http://www.zakomunistu.cz/


Avatar uživatele
Stříbrný

Je to vtipné a pravdivé, tak se Dr.BANe nenech otrávit některými zdejšími "kapitalisty". A je smutné, že si to někteří lidé, co tu dobu asi nezažili, neuvědomují a jsou nenávistní ke komunistickému režimu jako celku a nedokáží ocenit jeho klady, je to zřejmě dáno jejich výchovou. V podstatě tedy ale nebyl komunismus, nýbrž socialismus.... jinak plně podepisuji, co zde napsala Damiana


Avatar uživatele
Zlatý

Komunistama ne, ale lidskou hloupostí ano.


Avatar uživatele
Stříbrný

Já teda nevím ale někteří přispěvatelé mi tady připadají jako z jiný planety.
Já v tom bolševickém blahobytu žil skoro 42let a děkuju pěkně už nikdy více.
Tak jen takové 3 postřehy z mého brožovaného života.
Padlo tady jméno Poldi. Já tam dělal celkem 44let. V době minulé tam bylo zaměstnáno bezmála 22 tisíc lidí. Píšu zaměstnáno ne pracovalo v tom je rozdíl. Např. na zušlechťovací lince v kalírně, když se nově otvírala v roce1976, nás bylo 11 zaměstnanců, když jsem odcházel do důchodu v r.2010 tak jsme na té samé lince pracovali 4 lidé. Takže ve 4 lidech ta samá práce a v pohodě.
A co se týká zdravotní péče, takto se musím smát. Závodní lékaři měli normy na počet marodů za měsíc a podle toho byli hodnoceni. Lehké pracovní úrazy se vůbec nevykazovali aby soudruzi nepřišli o prémie. Zaměstnanec zůstal doma a normálně se mu psala přítomnost na pracovišti. Mě se to stalo 2x a bylo to takovou formou že nejdřív byli prosby a posléze výhružky.
A co se týka toho svobodného cestování tak já žádal 5x (každý rok 1x) o výjezdní doložku do Jugoslávie a představte si že mi jí na popátý dokonce dali. Pašáci.
No a takhle bych mohl pokračovat klidně 14 dní.


Avatar uživatele
Bronzový

O Vasi inteligenci svedci uz to ze neumite sklonovat...


Avatar uživatele

Dr.BANe, já Ti nevím, jestli je zařazení tohoto příspěvku moudré. Právě dnes jsem četla dopis Tomio Okamury na téma KSČ a musím se přiznat, že to bylo čtení na jiné úrovni. Tento příspěvek jsi měl zařadit do zábavy. Tam totiž plným právem patří. Má to být ironie, ale měla by hlavně mladší generaci napovědět, proč dříve narození nevidí jako nejskvělejší státní zřízení ten svinčík, který tu máme teď. A ještě potuplovaný hodně špatnou amnestií.


Avatar uživatele
Bronzový

Jako sarkasmus/ironie hodně povedené. Pokud to myslíš upřímně, tak je to dost smutné. Pokud jsi ochotný lézt ostatním do **** (víš kam), tak je mi jasné, že by ti tento režim plně vyhovoval.. Navíc máš evidentně tendenci, si idealizovat minulost. To se stává kde komu, je běžným jevem, že si lidé pamatují pozitivní věci.


Avatar uživatele
Bronzový

Určitě ne.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Damiana

Alesh: Beru tvůj názor. Nemyslím, že se dřív lidé nedohadovali...:-)))
Každý, kdo zažil dobu před rokem 1989 má své zkušenosti a každý se vývojem vyrovnal jinak. Mohu zasvěceně hovořit z pozice člověka, který se denně setkává s tragickými osudy lidí, za něž může pouze a jen dnešní doba. Jsou to lidé schopní, kteří si slibovali to, že se budou mít dobře. nebo spíš lépe, protože jak to tak vypadá, "rozehráli" tu sami pohádku O zlaté rybce. Evidentně "to", co tu bylo většině lidí vyhovovalo víc. Politika byla nastavena pro celek, pro většinu lidí. A proto to fungovalo. Jistě, máš pravdu, že spousta lidí tzv. zakrněla, ale ne každý "má na to", aby jednal sám za sebe. V dnešním systému si zato vesele krní verbež. Cikáni, nemakačenkové a podobná pakáž, která parazituje na střední třídě a na druhé straně veksláci a zbohatlíci, kteři ji dojí zhora. Průměrný člověk, který se "měl dobře", dnes živoří. To je nespravedlivé. Přibylo zbytečné administrativy (na tom jsme se jak vidím shodli:-), tím pádem i úředníků, kteří pořádně ani neví co dělají, ale jen zpracovávají data. Pak se dělají chyby, kverulanti se na nich otáčejí a soudí se a soudí... V dnešní IT společnosti jsi pod daleko větším dohledem Velkého bratra, než jaký kdy zvládl ÚV. Spousta odborníků, ale i obyčejných lidí, které znám nemělo nikdy problém s tím vycestovat do "kapitalistické ciziny". Lidé, kteří tzv. nedělali problémy, neměli potíže. Ti lékaři, kteři tehdy vycestovávali na zahraniční stáže (a tam i přednášeli) - a bylo jich požehnaně - se vraceli, protože jsme je tu potřebovali a byli tu doma. Ne každý chtěl žít v zahraničí. Dnes odcházejí, protože musí. Kdo by se díval na to, jak nějaká husička, která se obnaží v bulváru má větší "finanční hodnotu", než kvalifikovaný chirurg... O medicíně by to bylo celkově nadlouho, to nemá cenu řešit - a přístroje apod. to už vůbec ne. Vědeckotechnický pokrok, bla bla bla... S orientálním lékařem bys začal mít problém ve chvíli (a to ti garantuji), kdy bys zjistil, že se dívá na lidi jako na kusy - protože ten kulturní rozdíl tu zkrátka je, to není v odbornosti. To, že si dřív lékař s pacientem povídal, uměl ho podržet a vytáhnout z jeho strachu z nemoci - to už se také dnes nenosí. Americký model velí drsný a přímočarý přístup - takže, i když bude nakonec diagnóza chybná, každému se jeho choroba "servíruje" bez obalu... Dalším problémem je dnes také to, že vzniklo hodně "VOŠek". Kdo má na soukromou školu, rázem se stane odborníkem. Proto máme dnes tolik "hvězd" a "mistrů světa", kteří mají sice sebevědomí na rozdávání, ale odbornost končí u žvanění.
Neobhajuji komunismus, ale nesouhlasím s vývojem v této zemi. Neříkám tomu demokracie, ale bordel.

Avatar uživatele
Stříbrný

pusinka50

no myslím, jak jsi napsal tady v diskuzi "o to je to smutnější" jako reakci na Dr.BANa, vyznívá to pro mě prostě urážlivě, že ho degraduješ

Avatar uživatele
Zlatý

Alesh

Degraduje se sám, tím, že přebere cizí "myšlenky" aniž by je jakkoli "přechroupal". Navíc jsem tam i přidal smajlíka, takže to je myšleno řekněme "humorně".
A co moje reakce na otázku, ten se ti nelíbí? ;-)

Avatar uživatele
Stříbrný

pusinka50

Já to spíš pochopila tak, že cizími slovy vyjádřil svůj názor, všichni víme, na kterou stranu se Dr.BAn kloní. Aleshi, v tvém doplnění s některými věcmi s tebou souhlasím, s některými ne, ale na vše podstatné už tady odpověděla Damiana a mně nezbývá, než s ní souhlasit.:-)

Avatar uživatele
Stříbrný

pusinka50

Ad Reuef a Alesh: Nevím, proč tu urážíte člověka za jeho názor. Jen proto, že vy máte opačný? Jakým právem??

Avatar uživatele

anonym

Pusinko, není to tak dávno, co jsi chtěla někoho vyhodit odsud nebo ze střední školy. To mi silně připomíná manýry předsedkyně uličního výboru.

Avatar uživatele
Stříbrný

pusinka50

No jo, no, když já měla tetu učitelku a strejdu ředitele školy a hodně přísné vychování, tak jsem někdy nesmlouvavá, za to se omlouvám:-)

Avatar uživatele
Zlatý

Alesh

já někoho urážím? a čím?

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

Alesh: je to dlouhý, tak sem ti dal bod

Avatar uživatele
Zlatý

Alesh

tos udělal moc dobře :-)

Avatar uživatele

anonym

Reuef :Přesná kopie bez úprav. Co jsem koupil, to prodávám§. Moudrý muži.

Avatar uživatele
Bronzový

Reuef

v tom pripade mi te je lito o to vic...

Avatar uživatele
Zlatý

Alesh

o to je to smutnější :-)

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3921
Zlatý Drap 2390
Zlatý led 1691
Zlatý marci1 1319
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1190
Zlatý Kepler 982
Zlatý mosoj 866
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.