Kryšpín

Jsou schopni demokraté s odlišným názorem slušně diskutovat, či nikoliv?

Četl jsem od A. Lorence / šéf StB který vydal v roce 1989 rozkaz, StB do ničeho se nevměšovat / jeho názor, byla diskuze komunistů s disidenty a demokraty především V. Havlem velmi dobrá a můžeme být vděčni za nekrvavý průběh změny v roce 1989. A nedošlo k excesům jak po pádu monarchie, dále v roce 1945 i v roce 1968, na rozdíl od nynějška, kdy se stále buší do nejsilnější strany Fica a podobné je to i u sousedů v Česku. Mimo jiné uvádí, měli jsme problém s nesvobodou a nyní máme zase problém se svobodou. Více v knize: „Generál, který byl u toho“.

Odpovědi
Kelt

Někdo řekl, že demokracie je diskuse, dohoda. Každý přichází s jiným názorem a je třeba najít společné řešení. Takové leninské, musíš se podřídit názoru většiny a máš pod krkem nůž, asi demokratické není. Co je slušné v tomto případě a co ne? Hlavní je dosažení výsledků a záleží na cestě. Podívej se na Beneše, který si myslel, jak je dobrý politik a připisuje se mu na vrub Mnichov i Únor. Na druhou stranu, opačný příklad Hitler, co dosáhl a jakým způsobem.

Pepa25

Otázka nijak nesouvisí s doplněním:

  1. Odpověď na (obecnou) otázku: jsou (měli by být).
  2. K doplnění: vyjádření p. Lorence může být zajímavé jako jiný pohled, ale je to opět jen jeden názor.