michalds

Je sobecké si pěkně zemřít a zanechat po sobě dluhy?

Nejlepší odpověď
orwell

Mít dluhy a klidně si umřít, to je přímo drzost. To by chtělo potrestat!

Další odpovědi
Kepler

Pokud dluhy a náklady na pohřeb převýší zanechaný majetek, tak ano. Vlastně, co je to sobectví? Myslet jen na svůj vlastní prospěch? Jaký může mít osoba po smrti prospěch?

Edison

Je to sobecké. Žít si nad vlastní možnosti a pak zmizet „po anglicku“? Po smrti to asi za sobecké považovat nelze, ale ten sobecký život…

anonym

Spáchat sebevraždu v případě, že máte dluhy není sobecké. To je pouze zbabělé. Sebevraždou si ničemu nepomůžete, ba naopak přitížíte své rodině i blízkým jak finančně tak po psychické stránce. Zůstanou po vás nejen vaše dluhy, které pravděpodobně někdo zdědí (většinou manželka nebo děti) ale taky za vás musí platit pohřeb a další výdaje. V každém případě je sebevražda uplně poslední možnost a zároven ta nejhorší. Pokud to ovšem myslíte tak, že člověk zemřel náhle aniž by to plánovat, tak to sobecké není už vůbec. Copak vy si vyberete to, že na silnici pojede blázen co do vás nabourá nebo že vážně onemocníte? Ale ve všech případech tím ničemu nepomůžete.

ivzez

Mně ta otázka přijde nesmyslná.

Kolik lidí asi na sebe bere nějaké závazky s tím, že umře
a nebude je muset splatit? Podle mne (téměř) nikdo.

hapiky

Případ od případu se vždy může lišit. Někdy ty dluhy mohou být určitá pomsta za možné příkoří, někdy to je nerozvážnost či lehkomyslnost. ale nikdo nemusí přijmout žádné dědictví ať už plusové nebo mínusové.

zjentek

Je sobecké si pěkně zemřít a zanechat po sobě nemovitosti, které nutně potřebují opravit, ne-li raději rovnou zbourat?

Rokio

Je to velmi sobecké.

Člověk má žít tak, aby po něm jeho potencionální dědici mohli alespoň něco zdědit. Ideální je, pokud každá generace zdědí dům/byt, aby nemuseli si brát hypotéku. Jinak řečeno: dědeček a babička mají dům/byt – děti zdědí dům/byt – vnuci zdědí dům/byt atd.

Rokio

Kepler: Co třeba dobrý posmrtný život? Pokud považuješ život po smrti za oximorón, tak co třeba dobrá pověst v očích žijících příbuzných a přátel zemřelého, nebo co třeba posmrtná nesmrtelnost (Mluvím například o slavných vědcích, spisovatelích, zpěvácích, prezidentech atd.)? Na takového člověka budou lidé dobře vzpomínat i po jeho smrti.

ivzez

Co je oxImorón?

Nemáš pravdu → ti, komu jde o majetek a dědictví, si vždycky
budou myslet, že jim zesnulý měl zanechat víc.

Každý člověk má právo nakládat se svým majetkem
podle svého uvážení. Nikdo není povinen tu po sobě
„něco zanechávat pro pozůstalé“.

Rokio

ivzez: Je to ale slušnost.

ivzez

Ne, Rokio,
není to ani slušnost. Slušnost by byla přiznat
tomu, kdo majetek nabyl, i právo s ním naložit
podle vlastního uvážení.

Nelíbí se mi posedlost některých lidí majetkem jiných.

Rokio

ivzez: Ten, kdo prohraje velkou část svého majetku v kartách, nebo většinu svého jmění propije, by měl být zbaven způsobilosti k právním úkonům. To samé platí o lidech, kteří promrhávají rodinný majetek, značnou část majetku společného jmění manželů a ti, co vyhazují pravidelně a často peníze oknem. Jinak já jenom chci, aby mí rodiče po smrti jejich rodičů měli k dispozici vlastní dům a nemuseli vyplácet moje tety a také očekávám, že jednou budu dědit po svých rodičích, protože se k nim chovám slušně, zajímám se o ně, mám je rád, finančně je podporuji, pečuji o jejich majetek a chci ho zušchlešťovat a v jejich stáří se o ně postarám. Dále můj otec je přesvědčen, že právo dědit je samozřejmost a je to skoro absolutní právo, pokud se syn/dcera chová dobře ke svým rodičům a nepáchá závažnou trestnou činnost (vážné přestupky a většina přečinů jsou OK). Je to naprosto přirozené a doufám, že mě za tento můj příspěvek nezprdneš.

ivzez

Rokio,

jdi s tou pokřivenou morálkou, ale hlavně se snahou komukoliv cokoliv diktovat „někam“!!

Ti lidé si své peníze vydělali sami a ty ani nikdo jiný nemá právo jim určovat, jak mají žít, co mají se svým majetkem dělat, ani co mají zanechat potomkům.

Pochop už konečně, že jsou svéprávní, majetek získali vlastním úsilím a pouze oni mají právo o něm rozhodovat.

Tvé přání, aby tví rodiče zdědili dům po tvých prarodičích, a abys jej jednou zdědil i ty, vnímám jako krajně nemorální.

I kdyby tví rodiče dům zdědili, mohou jej klidně prodat. Opravdu není jejich povinnost po sobě něco zanechat tobě ani tvým sourozencům.