Avatar uživatele
EKSOT123

Je šetrnější přechovávat bylinkový čaj horký nebo studený?

Mívali jsme doma zavedený takový systém, že se uvařil čaj a dal do velké pumpovací termosky ve které byl často až do druhého dne v horkém stavu, než se vypil. To ještě neexistovaly rychlovarné konvice, ale já to takhle ještě pořád dělám.
Ale viděl jsem pravděpodobně šetrnější systém, že se čaj nechá vychladnout a před pitím se k němu do hrnku přidá trošku horké vody z rychlovarné konvice.
Jde mi o to, jestli některým léčivým složkám čaje nemůže škodit dlouhodobé skladování v horkém stavu v termosce.

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, aliendrone před 1512 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Já čaj neuchovávám, vařím vždy čerstvý.

Ale pro jistotu jsem se podívala do knihy Lékárna na dosah ruky, kterou jsem si kdysi dkoupila.

Rady:

1. Při přípravě bylinkového čaje puužívat výluh nebo macerát, při použití kořenů a kůry upřednostnit odvar.

2, Bylinný čaj by se měl pít pokud možno teplý, proto bys e neměl připravovat s velkým časovým předstihem.

4. Nikdy tento čaj neohřívat. Pokud nemáte čas a připravíte čaje víc, uschovejte jej ve skleněné nádobě a pijte studený.

--
Dívala jsem se ještě na net, názory se opravdu liší.

  1. "Většina nálevů se užívá po doušcích celý den. Vzhledem k tomu, že teplý bylinný čaj má silnější účinky než studený, je vhodné tento čaj nalít do termosky a uchovat si jej po delší dobu vlažný k dalšímu dennímu popíjení
  2. Macerát – Některé rostliny (např. sléz, jmelí bílé, puškvorec) se vařit nesmí, neboť působením tepla by ztratily své léčivé účinky, a proto čaj z těchto rostlin získáváme luhováním za studena.

Potřebné množství bylinek necháme vyluhovat ve studené vodě zpravidla 8 až 12 hodin (nejlépe přes noc), potom je mírně nahřejeme, ovšem pouze na teplotu vhodnou k pití. Denní dávku nalijeme do termosky, kterou jsme předtím vypláchli horkou vodou.

  1. Nejlepší způsob užívání léčivých rostlin je výluh za studena smíšený se spařením: tj. rostliny vyluhujeme přes noc v polovičním množství potřebné vody a ráno scedíme. Pak zalejeme rostliny druhou polovinou vřelé vody a opět scedíme. Oba takto získané čaje pak promícháme."

https://dailys­tyle.cz/bylin­ky-zdroj-vecneho-zdravi/

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
da ny

To nevím.
Připravuji bylinný čaj vždy čerstvý, před konzumací. vypiji dokud je teplý.
„Některé bylinky můžete nechat v termosce, aby bylinný čaj byl alespoň vlažný.“
zdroj:https://www.zen­trichovaapaty­ka.cz/navody/jak-pripravit-bylinny-caj/
Tak už jen zjistit, možná dotazem které…

Upravil/a: da ny

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

Záleží na těch složkách. Někerým to nevadí, jiné (např. vitamín C) již při teplotě nad 40°C podléhají tepelnému rozkladu. (Proto je totální nesmysl si „uvařit čaj s citrónem za účelem získání vit. C“, většina ho totiž díky teplotě zmizí. Takový šípek je skvělým zdrojem kys. askorbové, tedy „céčka“,. ale tím, že ho přeliješ vroucí vodou a poté louhuješ za vysoké teploty ho celkem spolehlivě „vykulčíš“ v tomto ohledu. Jo to SYROVÝ, to by byla jiná.) Obecně každá sloučenina PODLÉHÁ rozkladu v závislosti na vzrůstající teplotě. Ovšem většina jich je dobře odolná i při teplotě varu vody (100°C). :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Bylinkové čaje se pijí čerstvé, nebo po pár hodinách v termosce. ale nikdy ohřívané.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Připravuj si čaj čerstvý a spotřebuj ho co nejdříve, ale neohřívej. Máš li termohrnek nebo termosku, tak to v ní ponechej, nejlépe teplý.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
EKSOT123

Děkuji za názory, palcovat nebudu, bo nevím. Čerstvý, to je jasný. U pytlíčkovaného čaje žádný problém. Ale moje bylinky jsou ve formě dlouhých klacků natě, takže toho navařím v hrnci víc a mám to odbytý na delší dobu. Je pravda, že druhý den někdy čaj ztmavne a asi to už není žádná hitparáda. Čerstvé šípky se dají jíst třeba u růže svraskalé:
https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=r%C5%AF%C5%BE­e+svraskal%C3%A1&rl­z=1C1CHBH_csAT780AT780&s­xsrf=ALeKk03qdRHG8HNIc­Zdrz0qgqiQa2eK­vIA:1584771850­998&source=lnms&tbm­=isch&sa=X&ved=­2ahUKEwjt7emZ96ro­AhXCyKQKHZBXDF4Q_A­UoAXoECBcQAw&biw=13­66&bih=608#im­grc=tWZTB2SLIf­CiGM
bo jsou větší, měkší a chutné. Plané šípky lze jíst až změknou, většinou zřejmě po přejití mrazem. Však to znáte…

před 1511 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek