EKSOT123

Je šetrnější přechovávat bylinkový čaj horký nebo studený?

Mívali jsme doma zavedený takový systém, že se uvařil čaj a dal do velké pumpovací termosky ve které byl často až do druhého dne v horkém stavu, než se vypil. To ještě neexistovaly rychlovarné konvice, ale já to takhle ještě pořád dělám.
Ale viděl jsem pravděpodobně šetrnější systém, že se čaj nechá vychladnout a před pitím se k němu do hrnku přidá trošku horké vody z rychlovarné konvice.
Jde mi o to, jestli některým léčivým složkám čaje nemůže škodit dlouhodobé skladování v horkém stavu v termosce.

Nejlepší odpověď
annas

Já čaj neuchovávám, vařím vždy čerstvý.

Ale pro jistotu jsem se podívala do knihy Lékárna na dosah ruky, kterou jsem si kdysi dkoupila.

Rady:

1. Při přípravě bylinkového čaje puužívat výluh nebo macerát, při použití kořenů a kůry upřednostnit odvar.

2, Bylinný čaj by se měl pít pokud možno teplý, proto bys e neměl připravovat s velkým časovým předstihem.

4. Nikdy tento čaj neohřívat. Pokud nemáte čas a připravíte čaje víc, uschovejte jej ve skleněné nádobě a pijte studený.

--
Dívala jsem se ještě na net, názory se opravdu liší.

  1. "Většina nálevů se užívá po doušcích celý den. Vzhledem k tomu, že teplý bylinný čaj má silnější účinky než studený, je vhodné tento čaj nalít do termosky a uchovat si jej po delší dobu vlažný k dalšímu dennímu popíjení
  2. Macerát – Některé rostliny (např. sléz, jmelí bílé, puškvorec) se vařit nesmí, neboť působením tepla by ztratily své léčivé účinky, a proto čaj z těchto rostlin získáváme luhováním za studena.

Potřebné množství bylinek necháme vyluhovat ve studené vodě zpravidla 8 až 12 hodin (nejlépe přes noc), potom je mírně nahřejeme, ovšem pouze na teplotu vhodnou k pití. Denní dávku nalijeme do termosky, kterou jsme předtím vypláchli horkou vodou.

  1. Nejlepší způsob užívání léčivých rostlin je výluh za studena smíšený se spařením: tj. rostliny vyluhujeme přes noc v polovičním množství potřebné vody a ráno scedíme. Pak zalejeme rostliny druhou polovinou vřelé vody a opět scedíme. Oba takto získané čaje pak promícháme."

https://dailys­tyle.cz/bylin­ky-zdroj-vecneho-zdravi/

Další odpovědi
da ny

To nevím.
Připravuji bylinný čaj vždy čerstvý, před konzumací. vypiji dokud je teplý.
„Některé bylinky můžete nechat v termosce, aby bylinný čaj byl alespoň vlažný.“
zdroj:https://www.zen­trichovaapaty­ka.cz/navody/jak-pripravit-bylinny-caj/
Tak už jen zjistit, možná dotazem které…

aliendrone

Záleží na těch složkách. Někerým to nevadí, jiné (např. vitamín C) již při teplotě nad 40°C podléhají tepelnému rozkladu. (Proto je totální nesmysl si „uvařit čaj s citrónem za účelem získání vit. C“, většina ho totiž díky teplotě zmizí. Takový šípek je skvělým zdrojem kys. askorbové, tedy „céčka“,. ale tím, že ho přeliješ vroucí vodou a poté louhuješ za vysoké teploty ho celkem spolehlivě „vykulčíš“ v tomto ohledu. Jo to SYROVÝ, to by byla jiná.) Obecně každá sloučenina PODLÉHÁ rozkladu v závislosti na vzrůstající teplotě. Ovšem většina jich je dobře odolná i při teplotě varu vody (100°C). :)

elkon

Bylinkové čaje se pijí čerstvé, nebo po pár hodinách v termosce. ale nikdy ohřívané.

Kelt

Připravuj si čaj čerstvý a spotřebuj ho co nejdříve, ale neohřívej. Máš li termohrnek nebo termosku, tak to v ní ponechej, nejlépe teplý.

EKSOT123

Děkuji za názory, palcovat nebudu, bo nevím. Čerstvý, to je jasný. U pytlíčkovaného čaje žádný problém. Ale moje bylinky jsou ve formě dlouhých klacků natě, takže toho navařím v hrnci víc a mám to odbytý na delší dobu. Je pravda, že druhý den někdy čaj ztmavne a asi to už není žádná hitparáda. Čerstvé šípky se dají jíst třeba u růže svraskalé:
https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=r%C5%AF%C5%BE­e+svraskal%C3%A1&rl­z=1C1CHBH_csAT780AT780&s­xsrf=ALeKk03qdRHG8HNIc­Zdrz0qgqiQa2eK­vIA:1584771850­998&source=lnms&tbm­=isch&sa=X&ved=­2ahUKEwjt7emZ96ro­AhXCyKQKHZBXDF4Q_A­UoAXoECBcQAw&biw=13­66&bih=608#im­grc=tWZTB2SLIf­CiGM
bo jsou větší, měkší a chutné. Plané šípky lze jíst až změknou, většinou zřejmě po přejití mrazem. Však to znáte…