Kryšpín

Je rychlost okolo 130 km/h na dálnici při potkávacích světlech v noci přiměřená či nikoliv?

Proběhl tiskem názor experta, že řidič, který jako první narazil do převráceného kamionu na dálnici, nemohl na vzniklou situaci reagovat.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Zákon říká poměrně jasně, že řidič „smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled.“ I na okrsce za použití dálkových světel není vidět za zatáčku (kde by za denního světla bylo vidět), proto je tam v noci nutné jet pomaleji než přes den.

Další odpovědi
mosoj

No on měl mít takovou vzdálenost aby mohl zastavit, nejenom reagovat!!
Jsem rád, za názory s kterými jedině mohu souhlasit. Nakonec jsem to zde nedávno psal v souvislosti s dosvitem potkávacích světel. V noci se totiž jezdí jako ve dne. Jen se přiznejte, že když míjíte protijedoucí vozidlo, jedete do „černé díry“ . Pak se přižene zezadu blázen a ještě vám šajní do očí dálkovými světly!! Nedodržují se bezpečné odstupy atd. atd. Podle platných!! silničních pravidel mají vinu na své havárii všichni řidiči, kteří nestačili zastavit. Do nebe volající je to hlavně u toho druhého, třetího a čtvrtého. Všichni do mobilu nekoukali.
Ano, vyjadřují se na netu prý dopravní experti, kteří dokonce navádějí řidiče aby jeli rychleji než jim ukazuje tachometr, protože prý proměřuje!! Jakým právem něco takového píší. Přitom v pravidlech je, že řidič má rychlost přizpůsobit svým schopnostem, stavu vozovky a viditelnosti!! a má se snažit předvídat. Naše nestranná média o těchto skutečnostech ale neradi referují a policie nikde. No jednou to bude muset skončit. Jinak bude před jízdou povinná modlitba!!
Nemám peníze na pokuty a tak se snažím dodržovat silniční předpisy. Pro mnoho taky řidičů jsem za blba, nehledě na to, že mně téměř všichni předjíždějí. Tak jak je to s těmi pravidly?

Dochy

Běžně se těch 130 v noci jezdí. Dálková zpravidla nikdo použít nemůže (nebo jen chvilkama), protože i v noci bývá silný provoz. To první auto do kamionu vrazilo po několika sekundách. Já bych řekl, že 1. měl docela dost času, 2. musel mít kamion celou dobu na dohled (pokud to nebylo v nějakých divných zatáčkách)

Edison

Řidič smí jet jen tak rychle, aby mohl bezpečně zastavit na vzdálenoust, na jakou má rozhled. Je to snad jasný, ne?

anonym

už 60kmh je příliš vysoká rychlost na potkávací světla. Je zřejmé, že v tak krátkém osvětleném úseku nejste schopen včas reagovat. Překážku musíte být schopen vidět včas abyste mohl reagovat, tzn. při takové rychlosti na vzdálenost nějakých 120 metrů a k tomu jsou právě dálková světla nutná…

cochee

Teď neodpovídám na otázku, ale reaguji na rozšíření otázky. Já v tom mám poměrně jasno – cyp čuměl do mobilu.

cukrar

Pokud jedete 130 na tlumená, tak nestačíta zastavit na vzdálenost, jako máte přehled. To je jasný fakt, snad tisíkrát sdělený.

nyjono

mosoji, já si jízdu užívám a často nejezdím nejvyšší povolenou rychlostí.
Taky si pK občas připadám jako tydýt, když mě všichni předjíždějí Ale při pomalejší jízdě si to prostě víc užiju. A nemyslím tím, že jezdím 40 km/hod, to zase ne.

Edison

Najednou stížnosti, že policie nikde… hehehehe… A když náhodou měřej, nebo jinak kontolujou, tak se zase hořekuje, že pruděj. Skvělý.

Mimochodem… on ten tachometr ale opravdu proměřuje. A má to svůj důvod. Technickej.

cukrar

Edisone, policistů na silnice je velice málo, nevím kde jsou, ale měli by tam být furt. Každý řidič denně potká desítku řidičů, kteří porušují beztrestně předpisy.