zjentek

Je rozumné vybírat si banku prioritně podle toho, kdo ji vlastní?

Jaké zásadní atributy je třeba zvážit při výběru banky?

Člověk se logicky bojí, že přijde o svý prašule a dělá vše proto, aby se ztrátě vyhnul. Někdo neutrácí, jiný dobře zváží výběr banky, atd. A tak mě v dnešní době napadlo, že bych si svý úspory převedl a uschoval v některý bance Petra Kellnera, protože mně z mi neznámého důvodu tak nějak přijde, že u něj budou peníze více v bezpečí, než u kohokoli jinýho. Nevím, možná jsem vlastenec, možná jsou mnou nepochopitelné důvody jiné, ale cítím rozhodnutí jako správnou volbu.

Co si o tom myslíte a schválíte má rozhodnutí coby kladná či přínosná?

Nejlepší odpověď
dudu

Především respektuj pravidlo diverzifikace nebo-li rozložení rizik. To lapidárně zní „Nikdy nedávej všechna svoje zlatá vejce do jednoho košíku“, tj. do jedné banky a do jednoho produktu!

Další odpovědi
Edison

To jde o to, jaké kdo má priority. Hledisek pro výběr je spousta. Je třeba jednotlivým kritérium přiřadit váhu. Zkrátka… takové bodované výběrko přizpůsobené účelu a požadavkům. Pozor, v průběhu výběrka se nesměj parametry měnit, to bys nikam nedospěl. Pokud nedospěješ na konci výběrka, tak teprve pak kritéria přehodnotit.

Funna

vzhledem k tomu, že všechny banky v ČR jsou ze zákona pojištěny na vklad 100 000 €, nevybírám si podle majitele, ale podle výše úroku…takže pokud máš našetřeno více jak 2 500 000 Kč, rozděl to mezi několik bank…

Kepler

Co se týká bezpečí, dal bych přednost nějaké velké bance s dlouhou tradicí a samozřejmě bych taky bral v potaz jaké poplatky vyžadují. Takže jsem zůstal České spořitelny a protože tam jsem už hodně dlouho, mám od nich i docela příjemné bonusy.

hapiky

Důležitá je mimo jiné i historie.
Nově vzniklé banky si moc na svém jménu zpravidla nebudou až tak zakládat.
Když je něco moc výhodné, je to podezřelé.
Zlaté pravidlo: Nemusí pršet, stačí když kape.

anonym

Velká banka není zárukou stability a dobře uložených peněz, v tržním prostředí jsou to často staré velké banky s tradicí které mají nejčastěji problémy protože mnohem menší a efektivnější banky jim konkurují natolik, že má onen těžko se přizpůsobující dinosaurus často problémy s vlastní životaschopností. Z toho důvodu bych možná paradoxně volil banku ne podle délky tradice ale podle jejího aktuálního meziročního růstu který svědčí o určitém zdraví instituce a o tom že alespoň neztrácí trh a klienty.

zjentek

Nevím, asi jsem si podvědomě vytvořil jakousi vlastní rovnici: Když je Kellner v ČR nejbohatší, riziko úpadku jeho banky v ČR bude v porovnání s jinými nejnižší. Dá se i takto přemýšlet? Má úvaha nějakou logiku?

Dochy

Logiku to má. Ale logiku má také úvaha: Jak on k těm prachům přišel? Jaký dopad mělo jeho podnikání v minulosti na ty okolo? (a teď netvrdím že je na něm špína, protože o jeho historii téměř nic nevím. Ber to jen pro zamyšlení)

Edison

Ti nejbohatší rozhodně neukládají peníze ve svých bankách… 😁 Mimochodem.. která banka že je jeho? Myslím, že ty největší banky maj zahraniční majitele. A ti toho vlastněj víc, než nejaký drobkař Kellner.

zjentek

Keplere, třeba jaké bonusy? Konkrétně?

Kepler

Odpustili mi nějaké poplatky.

Funna

polatky? trochu paradox, když spousta bank už je úplně bez poplatků a se slušnými úroky…a co se týká ČS, tak úrok jsem měla 0,01 % a na poplatcích za měsíc cca 80 Kč…takže odchod jinam byla jasná volba…

Dochy

Jako chápu že zůstáváš u nich a jseš tam spokojen, ale osobně mi nepřipadá jako extra výhra když mi někdo odpustí některé poplatky, které se u jiné banky vůbec neplatí.

Ale jinak tvou volbu respektuji, vím že i ČS už byla nucena se trochu přizpůsobit a s těmi poplatky se trochu krotit, ale moc nevěřím že se jich zbavila natolik aby pro mně byla zajímavá. Vím, že pro spoustu lidí má významné klady – např. pobočky skoro všude, v menších městech stálí lidé za přepážkou, takže často až osobní přístup…

anonym

nezbavila, jen ty poplatky obehnala různými podmínkami, které musíte splnit aby byly nulové. Takže zatímco u jiné banky máte vedení účtu vždy a bez podmínkek zdarma tak u ČS, ČSOB, a jim podobných molochů jen za předpokladu že na účtu otočíte nějakou minimální částku … stejné je to třeba s poplatky za výběry z bankomatů, jinde mají třeba tři měsíčně zdarma a z vlastních bankomatů neomezeně, u starých molochů musíte předchozí měsíc nejdřív kartou utratit nějakou minimální částku a pak teprve dosáhnete na výběr zdarma. Velké banky si sice musely trochu přizpůsobit, ale rozhodně nabídku ani nedorovnali tím méně pak nenabídli nic výhodnějšího než noví hráči na trhu.

zjentek

Dudu ale já nemám vajca na dva košíky, natož pak na víc košíků?