FlAsh_7

Je rozdíl mezi koncentračním a vyhlazovacím táborem?

Nejlepší odpověď
Drap

Ano je. Vyhlazovací tábor byl koncentrák zaměřený převážně na likvidaci osob.

Další odpovědi
Rokio

Koncentrační tábor je nadřazené slovo. Koncentrační tábory dělíme na pracovní a vyhlazovací.

annas

V odkazu najdete seznam druh nacistických táborů.

"Podle jejich specifické funkce rozlišujeme vyhlazovací tábory, koncentrační tábory, pobočné tábory, pracovně- výchovné tábory, ghetta, tábory pro válečné zajatce a tábory pro "civilní“ nuceně nasazené.

Vyhlazovací tábory

Vyhlazovací tábory jako Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka), Treblinka nebo Sobibor sloužily k plánované genocidě. Oběťmi byli miliony Židů a několik stovek tisíc Sintů a Romů. Pachatelé pocházeli primárně z řad SS a SD; odpovědné byly ale i státní instituce jako Říšské dráhy, které lidi do táborů transportovaly, a soukromé společnosti jako firma Topf & Söhne, stavitelé pecí pro krematoria.

Koncentrační tábory

Koncentrační tábory sloužily k uvěznění a izolaci, vykořisťování, ponížení a zastrašení. Na rozdíl od vyhlazovacích táborů zřízených v obsazeném Polsku se většina z 20 kmenových táborů nacházela na území „říše“ – nejznámější jsou Dachau, Sachsenhausen, Buchenwald a Ravensbrück. K vězňům – mužům, ženám a dětem – patřili političtí odpůrci, homosexuálové, Židé, Sintové a Romové, svědkové Jehovovi, „asociálové“ a „kriminálníci“. Toto dělení byla samozřejmě kategorizace vytvořená SS. Sloužila mj. k tomu, aby bylo možné proti sobě navzájem podněcovat různé skupiny vězňů, stigmatizované nošením různě barevných trojúhelníků. Z celkového počtu kolem 700 000 vězňů tvořili Němci méně než 10 %. Odpovědnost zde nesly SS, specielně Inspekce koncentračních táborů, a také Hlavní úřad pro hospodářskou správu SS v Oranienburku, ale také wehrmacht, který stále více přebíral úkoly spojené s dohledem nad vězni. Podniky jako IG Farben, Heinkel a Siemens zřizovaly od roku 1941 v táborech továrny, od roku 1943 tábory přímo ve svých továrnách."

další v odkazu

https://www.zwan­gsarbeit-archiv.de/cs/zwan­gsarbeit/erfah­rungen/lager/in­dex.html

michalds

V koncentračním se koncentruje, ve vyhlazovacím se vyhlazuje.

paul1

Asi to bylo úplně stejné.

plebs

Německých koncentračních táborů bylo přes dvacet tisíc vězni jako zdroj levné pracovní síly pokud byl nemocný starý nebo nestačil tempu prolétl komínem. Vyhlazovacích bylo několik v čele Osvětim, kde když se jelo na plný výkon / 4 pece / bylo za den spáleno dvanáct tisíc osob.
Velký koncentrační tábor byl také v Chorvatsku Jasenovac převážně vězněni Srbové a Židé, kde se na způsobu zacházení s vězni zvedal žaludek i Němcům. Na př. závody kdo více usekne hlav vězňům za 24 hodin zvítězil Chorvat 1350 kousků druhý měl jenom 1200 useknutých hlav, vítěz dostal půlku opečeného prasete a menší finanční odměnu. Vítězný Chorvat po válce se přestěhoval do Ameriky a dožil se 90 let.

JežíšKristus

Vypadaly jinak, do koncentračních táborů jezdily kontroly z Červeného kříže, a shledaly, že je vše v pořádku.

Koncentrační tábory byly a jsou v USA, Africe, Rusku atd. Obecně se jedná jen o pojem označující místo pro internaci osob.

Vyhlazovací tábor slouží k eliminaci osob.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.