xiperio

Je referendum jako anketa? Myslím tím základní účel.

Jaký je rozdíl mezi referendem a anketou?

Odpovědi
Drap

Referendum je jednou z forem přímé demokracie. V referendu se však obvykle nehlasuje o osobách, čímž se liší od voleb. V některých případech mohou autoritářští vůdci státu využívat referenda k legitimizaci své moci (schválení převratu, prodloužení funkčního období;
Anketa na rozdíl od referenda nebývá většinou o lidech, ale o jiných věcech. Anketu může utvořit kdokoli, nejedná se tedy o celostátní politické rozhodnutí, vyjádření je dobrovolné a i nezávazné.

Zdroj: Wiki

Vojta24

Často to tak vypadá. Lidé v anketě vybírají odpověď čistě podle emocí nebo aktuální nálady, moc nad tím nepřemýšlí, a podobné to bývá u referend k otázkám, které jsou obvykle mimo jejich každodenní život a chápání. Je to jako když mezi sto prodavaček hodíš anketu o zákazu očkování, polovina (ta výrazně tupější) ti řekne, že očkování způsobuje rakovinu a kdo ví co ještě a že by své dítě nikdy očkovat nenechaly, kdyby jim za to nehrozil kriminál za zanedbání péče, třetina ti řekne, že jsou pro absolutní zákaz injekčních stříkaček (ať už v nich doktoři dávkují cokoliv – stejně jsou to všechno chééémie), a všechny kolektivně vědi o medicíně akorát tak velké prd a nedokázaly udržet při životě ani křečka a bezpočet zdechlých rybyček. Rozdíl je jen v tom, že takové anketě se jen zasměješ, ale podle referenda se politici musí řídit – a to je pak průser.

Zvidatel

Anketa je dotazník, slouží statistice, aby se zjistilo kolik a kolik lidí si myslí něco o tom a tamtom, co kdo preferuje a tak. Je součástí průzkumu.
Referendum slouží k nějakému rozhodnutí. Týká se to nějkakých právních úprav státu, o ktereém hlasují/rozhodují všichni občané. Je to hlasování jehož cílem je (nejčastěji) zvolit jednu ze dvou možností, ta která bude mít nejvíc hlasů se prosadí.

Referendum třeba v Severním Irsku: Má se Severní Irsko připojit k Irské republice a opustit Spojené království: Ano / Ne. Ano 73 %, Ne 27 %. Irsko zůstane součástí VB.
Nebo: Má se panovník a královská dynastie vzdát svých funkcí a stát se republikou?: Ano/Ne. Ta odpověď, která bude mít víc hlasů se stane.
Mělo by ČR opustit EU? Ano, Ne. Výsledek hlasování ovlivniní to, zda zůstaneme členy, stejně jako hlasování o vstupu do EU rozhodlo, zda máme nebo nemáme být členem EU.

V obou případech se samořejmě na něco ptáme, je tam nějaké anketa/výběr možností. Ale anketa je pouze informační a dotazníkové, referendum rozhodující a v referendu jsou obvykle jen dvě možnosti. V anketě jich může být několik včetně „jiné možnosti“ a možnost doplnění vlastního bodu.

Anketa je průzkum – mínění občanů nebo určité skupiny, jejich preference, co by chtěli. Referendum je hlasování o něčem = rozhoduje se a rozhoduje to referendum – jeho výsledek. Referendum něco ovlivňuje.

anonym

Referenda dávají smysl na lokální úrovni městské samosprávy, aby lidé rozhodovali o věcech které se bezprostředně týkají jejich města jejich životů, to rozhodně smysl dává. Bohužel ale jsou spíš zneužívána k prosazení nesmyslných kroků na mnohem abstraktnější úrovni mezinárodní politiky či k zásadnímu pošlapání ústavy například. Často se tak od lidí, kteří nemají o věci žádné hlubší informace chce jakýsi ultimátní názor, kterým zvrátí na příští roky zásadním způsobem běh tolika věcí, že si to před hlasováním ani neuměli představit. Toto zneužití přímé demokracie je bohužel velmi častým jevem, určitá zájmové skupiny které o referenda tohoto typu usilují do toho jdou s vědomím, že v čase referenda pomocí intenzivní mediální kampaně a pečlivé selekce názorů a pohledů na danou problematiku i celkový postoj veřejnosti jednoduše ohnou směrem, kterým potřebují, aby referendum skončilo.