Rokio

Je pravda, že standart ve zdravotnictví je zdarma?

Nebo se za něj také platí?

Nejlepší odpověď
Emefej

Nic není zdrama, je hrazen z prostředků zdravotního pojištění.

Další odpovědi
da ny

Ani standardní péče, není zcela zdarma. Jen zdánlivě. Pacient nehradí svá ošetření a vyšetření, hospitalizaci (jen nějaký čas byl zpoplatněn částečný příspěvek za hospitalizaci). Ošetření hradí ZP.
Zaměstnanci a zaměstnavatelé, OSVČ platí zdravotní pojištění. Státen je uzákoněno minimum. Za děti/studenty a pojištěnce (důchodci aj.) stát. Samoplátci (nepojištění) si zdravotní péči hradí, včetně toho standardního.
Funguje na principu solidarity. Někdo neplatí nic, nebo malé prostředky ZP a odčerpá statisíce/miliony. Jiný platí třeba vysoké částky za ZP a odčerpá jen jednotky/desítky tisíc.
Výši úhrady a rozsah standardní péče určuje ZP a stát.