Rokio

Je pravda, že očistec je výmysl katolické církve?

Umožňuje očistec pohodlnějśí způsob života?

Nejlepší odpověď
EKSOT123

V bibli se sice o očistci přímo nemluví, ale lze na něj usuzovat z různých biblických výroků: https://www.vi­ra.cz/texty/o­tazky-a-odpovedi/ocistec
Ale ve skutečnosti je takových náznaků v bibli mnohem víc, a zřejmě i lepších, než se uvádí v tom odkazu. Kromě toho o očistci mluví spousta vizionářů, především je ale nutnost očistce zcela logická. Kristus sice svým životem a obětí otevřel bránu pro hříšníky, ale přece nejde, aby takový hříšník zničehonic spočinul na Božím srdci jakoby se nic nedělo. Je třeba zrekapitulovat celý svůj život, což se zřejmě bude dít do detailu, do jednotlivých myšlenek a drobností a zhodnotit to nakolik to vše bylo dobré. Člověk by měl v očistci dozrát do chápání Boží lásky a splatit alespoň část dluhů a vin. Např. Matouš 5; 21–26: „Slyšeli jste, že bylo řečeno otcům: ‚Nezabiješ! Kdo by zabil, bude vydán soudu.‘ Já však vám pravím, že již ten, kdo se hněvá na svého bratra, bude vydán soudu; kdo snižuje svého bratra, bude vydán radě; a kdo svého bratra zatracuje, propadne ohnivému peklu. Přinášíš-li tedy svůj dar na oltář a tam se rozpomeneš, že tvůj bratr má něco proti tobě, nech svůj dar před oltářem a jdi se nejprve smířit se svým bratrem; potom teprve přijď a přines svůj dar. Dohodni se se svým protivníkem včas, dokud jsi s ním na cestě k soudu, aby tě neodevzdal soudci a soudce žalářníkovi, a byl bys uvržen do vězení. Amen, pravím ti, že odtud nevyjdeš, dokud nezaplatíš do posledního haléře.“

Lukáš 12;2–3: … „Není nic zahaleného, co nebude jednou odhaleno, a nic skrytého, co nebude poznáno. Proto vše, co jste řekli ve tmě, bude slyšet na světle, co jste šeptem mluvili v tajných úkrytech, bude se hlásat ze střech.“ Tedy každý tajný podvod bude veřejně oznámen, bude se to řešit.
Kromě toho i kolem vzkříšení je spousta nejasností. Sice se o něm v bibli několikrát píše, ale detaily nejsou jasné. Předpokládá se, že bude vzkříšení na konci světa. Je také možné, že část lidí, kteří zemřeli před Kristovou dobou, Tak byli vzkříšeni spolu s ním. Kdoví. Ve Zjevení 20 se také píše o vzkříšení některých mučedníků pro tzv. Tisíciletou říši, bohužel tuto pasáž je obtížné jednoznačně vysvětlit. Nicméně se všeobecně předpokládá, že lidé po své smrti nebudou vzkříšeni hned, nedostanou hned svou finální andělskou podobu, ale budou čekat. A dá se předpokládat, že toto čekání bude očistné i jen samotnou podstatou čekání. Při něm člověku budou přicházet na mysl jeho prohřešky a také bude duši tížit její odloučení od Boha.

Další odpovědi
dubraro

Není. Koncepce posmrtné existence jako čekání na znovuzrození jsou starší, než křesťanství.

Roman71

Kdyby něco takového jako „očistec“ existovalo, byl by o tom v Bibli bezpochyby přímý jednoznačný záznam.