paul1

Je pravda, že existuje nějaké válečné právo?

Pokud ano, jak je to při „specielní operaci“ s cílem totálního smetení nepřítele ze světa? I tu může být nějaké právo?

Nejlepší odpověď
Filip84

Ano.

Týká se dovolených a nedovolených zbraní ve vojenském konfliktu, zacházení s válečnými zajatci, raněnými, civilisty.

Nic, jako „speciální operaci“, „humanitární bombardování“, ani „policejní akci“ mezinárodní humanitární právo nezná. Prostě jde o vojenský konflikt, ti, kdo bojují na obou stranách jsou, za splnění všech podmínek, kombatanty, civilisté jsou civilisty, ranění raněnými, mrtví mrtvými. Můžeš třeba nazývat mrtvé hruškami a raněné kopyty, ale to pořád nic nemění na faktu, že mrtvý je tuhý, jak žádný druhý, a raněný je na tom blbě.

Zdroj: https://www.cer­venykriz.eu/kni­hovna-mhp

Další odpovědi
Pepa25

Samozřejmě. Patří tam třeba Ženevské konvence se všemi pravidly na ochranu civilistů, válečných zajatců atd. Obchází se právě tím, že se válka nazve „speciální protiteroristickou operací“ … ☹

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/V%C3%A1le%C4%8Dn%C3%A­9_pr%C3%A1vo