Lgee

Je podle vás svoboda iluze, případně může existovat?

pokud je, z jakého důvodu celkového? nemyslím jen na ČR.

Odpovědi
Drap

Proč by to byla iluze? Záleží na tom o jakou svobodu se jedná.

Rokio

Svoboda existuje. Dělíme ji na vnější a vnitřní. Vnější svoboda je omezena zákony.

Svoboda jednotlivce končí tam, kde začíná svoboda druhého.

zjentek

Žádná svoboda neexistuje. Buď člověk společensky funguje, nebo stojíš mimo společnost. První případ je jasný, funguje, čili o nějaké svobodě nemá sebemenší ponětí. Zde o nějaké svobodě není řeči, to snad chápeš. V druhém případě se cítí svobodný, protože stojí mimo společnost. Zde synonymem ke slovu „mimo“ také bohužel často bývá slovo „proti“ společnosti, bo svobodný člověk přináší prosperitu především sobě (zde synonymem ke slovu prosperita bývá zdraví) a díky ní pak je schopen (ale nemusí) pomáhat druhým. Čili společnost z takového jednotlivce netěží, PÁNČ VEŠKERÁ POMOC OKOLÍ JE ZALOŽENA ČISTĚ A VÝHRADNĚ JEN NA JEHO VLASTNÍM ROZHODNUTÍ (!!!) (kura caps) a vlastně ho jak společnost, tak ale i on sám sebe pro jeho přirozenost automaticky vyloučí z rotujícího soukolí společnosti už z logiky věci, neBOť cokoli uděláš, bude společnosti neprospěšné a ta je nastavena tak, že synonymem k neprospěšnému je zde nemožné, takže nemůžeš nic, nic tam nevyřídíš, nezajistíš, nemáš tam svobodu. Společnost ti dlabe na vlastní přirozenost, synonymem jíž je zde identita. Kam by došla vláda spolewčnosti, ve které jsou přirození, hrdí a zdraví občané. Z čeho by taková vláda žila? Vždyť její občané by ji zapojovali do aktivit, aby byla také zdráva. 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️ A je docela jedno, jaký politický režim by ve společnosti panoval. Svobodný tam člověk nebudeš, musí vzít nohy na ramena a zdrhat mimo společnost, což je ten druhý případ, který jsme zmiňovali a tam bude společnost považovat tvé jednání za odsouzeníhodné a tak furt dokolečka, i když v tomhle matrixu si možná někdy myslíš, že si děláš co chceš, nebo můžeš mít ten pocit. Notabene společnost dělá maximum pro to, aby vlastní občané z ní neměli kam zdrhat, esisisišim (zkus jít do přírody, do džungle- prostě do „veřejného prostoru“ a začni tam jednoduše existovat, jako je to možné například v Bengálsku v Indii 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️). Viděls někdy křečka/hlodavce v točícím kruhu někde v teráriu? Tak to je v našich zeměpisných šířkách jediný způsob, jak ze všeho vypadnout a cítit se fajn (proto tak u většinové společnosti TOLIK OBLÍBENÝ).