hapiky

Je pes jediný tvor na Zemi, který by byl ochotný obětovat svůj život za člověka?

Nejlepší odpověď
annas

Pes žije v blizkosti člověka, už mnoho tísíc let. Za tu dobu se s člověemk sžil, takže je ochotný obětovat svůj život. Nedávno pes zemřel, když se nedočkal svého pána, záchranáře.

Myslím si,, že pes je zřejmě jediné zvíře na světě, které miluje svého pána víc než sebe.

„Pes je velmi neprozřetelný. Nikdy se nestará o to, máte-li pravdu nebo ne, neptá se, jste-li bohat či chud. Jste jeho kamarád… Drží se vás stále, aby vás potěšil, bděl nad vámi, a v krajním případě dal za vás i svůj život. Bláhový pes, bez rozumu a bez duše.“ (Jerome Klapka Jerome)e. .

https://nasre­gion.cz/30-nejlepsich-citatu-o-psech-jak-videly-ctyrnohe-chlupace-zname-osobnosti-70772

Další odpovědi
led

Nie, dokonca aj iný tvor, napríklad človek je ochotný obetovať svoj život za človeka a nielen za človeka, ale aj za iného tvora.

PS, otázka je formulovaná všeobecne „Živá bytosť (iné názvy bytosť, živý tvor, tvor, živý jedinec)“

Veľa „živých bytostí“ tvorov v rámci zachovania rodu bráni členov svojej rodiny. Vzťah medzi zvieraťom a človekom, často býva ako príslušnosť k rodine, svorke, kŕdľu…
Sú známe prípady, kedy zvierací, vtáčí novorodenec ako prvého videl človeka a bral ho (po ľudsky) ako matku. Tento princíp vzťahu vám ochotne vysvetlia aj zverolekári.

Funna

ne…pes neobětuje život, jen chrání pána, který je pro něj jen součástí smečky a je to pudové a když u toho umře je jen otázkou náhody…moc si je polidšťuješ, pes memá vlastní vůli, nerozhoduje se, co udělá, ale dělá jen to, jen k čemu je vychovaný, nebo hnaný pudy…to že skočí pro tonoucí dítě neznamená, že ví, že u toho může umřít…stejně tak jsou známé případy, kdy delfíni zachránili tonoucího, ale to je ten samý případ, bere ho jako dalšího delfína a chrání ho…

Edison

Myslím, že ne. Zvládne to vícero živočišných druhů, pokud k tomu budou vycvičeni. Jinak ani pes to nedělá jen tak z plezíru, ale protože je k tomu vycvičen (pomíjím způsob výcviku, i zvyk je v jistém slova smyslu výcvik). Na druhou stranu ne všechny druhy, ani jedinci, jsou vycvičitelní.

zjentek

„Ochotný bude“ (možná spíše- dokáže to) každý tvor, který si ke konkrétnímu člověku dokáže vytvořit patřičně hluboké pouto. Asi i papoušek, nebo slepice. Bude to o citech a náklonnosti. Věřím, že ani ten pes nebude obětovat život za někoho, kdo ho předtím týral.

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=mllqeVSsIl0 https://www.y­outube.com/wat­ch?v=gXM0B_3a­EBI https://www.y­outube.com/wat­ch?v=Nubc09jTW-M

Kepler

Vypadá to tak, žádný jiný mě nenapadá. Možná vyjímečně delfín?

Kelt

Je to možné, ale jsou případy, že pes, nebo i delfín usmrtili člověka.

zbyndo

Podľa toho, čo tu čítam,treba na to výcvik.Kto vycvičil človeka,aby ten život zobral,aj kôli 10-tim korunam?To by žiadne,ani krvilačné zviera nedokázalo

mosoj

Kecáte. Vzpomeňte si na nedávný útok v ordinaci ortopedie. Tam chránil otec dceru svým tělem a zaplatil za to životem. Člověk je také živý tvor.

Kajoch

Podle mne,určitě.Ale to pozná většinou jen ten,který psa vlastní.

SSReadme

Příspěvek smazán administrátorem.

led

annas, vyjadrenie Jerome Klapka Jerome v citáte je príliš povrchné bez ďalších súvislostí.
Z vášho odkazu:
„Pes se liší od člověka tím, že svého sobectví neskrývá.“ (František Vymazal)
„Pes není zvíře, pes je přítel.“ (Axel Munthe) tu musím doplniť „ale taky nepřítel“.

Ametyst

Citáty vždycky pokulhávají za životem. Ten je mnohem pestřejší.

led

Aj citáty dokážu byť pestré a trefné, ako život.

annas

led

  1. k citátu – nechtěla jsem vytrhnout větu, že by pes dal za nás svůj život.
  2. Aj … Souhlasím.

Na citáty jsou názory různé. Beru je, protože jde o skutečné postřehy, moudrosti, i když z minulosti, nikoliv o hypotetické.

Ale zajímají mě nejen úsloví, která patří do lidové slovesnosti a zachycují postřehy a zkušenosti ze života našich předků.
Ne všechny platí stále, ale dá se o nich diskutovat, případně srovnávat, v čem je rozdíl.

Citáty. Je důležité je znát jejich autory. . Je pravda, že se slova vztahují k minulosti, souvisejí s životem filosofů, spisovatelů, herců, politiků atd. Takže je možné uvažovat, co chtěl autor říct. Zda jejich slova mají co říct i současnosti.

Už jsem zde uváděla příklad ze střední školy a rozboru básně jednoho básníka. Bohužel, jeho jméno – hlava mapa.

Vyučující CJL při rozboru básně apod. chtěla slyšet, jak textu rozumíme, nebát si říct svůj názor. Naši nejistotu vyvrátila.

Byla na besedě s jedním básníkem a dívky se ho zeptat, zda správně chápou jeho verše. Autor odpověděl,. že by to tak mohlo být.
Názor je názor, každý má jiný, ale i tak se tříbí myšlení.

Bohužel,. málokomu se chce přemýšlet. I když několik slov vcelku může vyvolat smutek, jindy smích, ale může i motivovat. Každý na to musí přijít sám
.
Není krásné, že jsou myšlenky slavných interpretované? Třeba se někdo chce o autorovi dovědět I víc.