annas

Je nemoc svátkem pro lenochy, neboť nemusí za svou prací, byť ji platonicky milují, přesto jsou jí nevěrní s lenoškou?

Antifón z Rahnmnúntu -„Nemoc je svátkem pro lenochy, neboť nemusí za svou prací“.
Zdroj: časopis Křížovky – 100 švédských křížovek, číslo 1/2018

http://www.hup­tych.cz/literar­ni-cinnost1/aforis­my/nezaboli-jazyk-dobreho-slova-antologie-ceskych-aforistu-19-20-stol

1. Považujete pohodlnost, lenost, nedostatek vůle a apatii za největší neřesti našich životů?
Tvrdí moje známá psycholožka.

2. Myslíte, že tajeným otce pokroku je génius lidské lenosti? Proč ale lenoši nevytvořili teorii lenosti. – Podle Gabriela Lauba

3. „Není lenost snít vrcholem lenosti?“ – Jan Sobotka

4. „Nejsou na tom lépe chytří, kteří jdou s proudem, zatímco lenoši na parníku?“ – Cyril Šedý

http://www.hup­tych.cz/literar­ni-cinnost1/aforis­my/nezaboli-jazyk-dobreho-slova-antologie-ceskych-aforistu-19-20-stol

Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2017/09/04/20/12/mor­ning-girl-2715280_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
Kepler

Dnes už se na to dívám jako důchodce jinak, ale dřív ulít se z práce byl taky druh odpočinku. Přesto jsem s každou rýmičkou ani dřív za doktorem nechodil. Za motor pokroku bych lenost neoznačoval, spíše pohodlnost. Ono vymyslet parní pohon pro plavidla a vyrobit jej taky nebyl produkt lenosti, ale pořádná dřina a pracovitost.

Další odpovědi
Drap

Myslím, že to neplatí u všech, Nemoc může zkomplikovat i lenochovy pohodu.
1, Asi ano, osobně mám lenost zřejmě vrozenou a je značný problém ji zcela odbourat. Dlouhodobě, třeba v horizontu několika měsíců se nakonec vždy vrátí a dolehne.
2. Určitě, bez lenosti by se lidstvo posouvalo dopředu jen velmi pomalu.S teorií lenosti je to jasné. Proč by ji lenoši vymýšleli a zkracovali si tím příjemné lenošení, když by byla taková teorie stejně k ničemu a lenochům by nijak nepomohla.
3. Myslím že neni. Jak je příjemné večer při usínání snít o tom, že už bude vše hotovo, a zbude čas na dlouhé, příjemné lenošení. Bohužel to ale nějak nevychází. Vždy do toho zase něco vleze a hotovo neni nikdy.
4.Nedokáži říct která varianta je lepší. Každá má některá pro i proti.

Edison

Ano, ano, ano, ne…

aliendrone

  1. Nepovažuji to za „pouhou neřest“, ale za něco hrančící téměř se zločinem! Myslím, že líní lemplové mají na svědomí více zla, než „echtovní“ zločinci! A NEJVÍC mne dostává fakt, že ještě mají drzost pindat na to, že se tvrdě pracující jedinci mají lépe! Hned by všechno „sociálně přerozdělovali“, pakáž líná!
  2. Souhlasím s Keplerem – snaha ulehčit si práci je přirozená. Lenoch by se neobtěžoval s vymýšlením, prostě by to odflákl.
  3. Zajímavé, možná to tak je. Doteď jsem si myslel, ž vrchol lenosti je lehnout si na ženu a čekat na zemětřesení! ;) :D :D
  4. To záleží na cílové destinaci. Ať po proudu na parníku či bez, obojí může vést rovnou do p…le a to je pak lhostejné, jestli se tam dostanete více či méně pohodlně! ;) :D