Lotr2008

Je někde v Bibli přímo odsuzována homosexualita?

Pokud ano, tak kde přesně?

Nejlepší odpověď
annas

Zajímavý článek „Ježíš vyrůstal v netradiční rodině. Proč gay manželství není v rozporu s Biblí“ – Veronika Dočkalová

https://denikre­ferendum.cz/cla­nek/28681-jezis-vyrustal-v-netradicni-rodine-proc-gay-manzelstvi-neni-v-rozporu-s-bibli

"Zapovězená homosexualita

Ne že by to v Bibli nestálo. Kniha Leviticus obcování mužů s muži opravdu označuje za ohavnost. Musíme ale pamatovat, že Starý zákon vnímal homosexualitu úplně jinak, než jak ji vnímáme dnes. Tehdy byl homosexuální styk chápán jako záměna rolí mužů a žen, což stálo v rozporu s kultickou čistotou. Stejně tak nešlo nosit zároveň bavlnu a len.

Aplikovat kultickou čistotu starých Izraelitů na dnešní společnost je přinejmenším problematické. Kdo pak vysvětlí, že nejvíce evropských katolíků žije ve Středomoří, kde se jí prakticky denně krevety, když Leviticus zakazuje konzumovat korýše? "
--

http://www.40ka­zani.cz/homose­xualita-ve-svetle-pisma-svateho

„S mužem nebudeš souložit, jako se souloží se ženou; je to ohavnost.“ Leviticus 18, 22".

Další odpovědi
led

Pôvodnú Bibliu nepoznáme. Sú známe len neskoršie prepisy, ktoré už boli prispôsobované potrebám cirkve.
Homosexualita v staroveku mala rozporné postavenie. Vzhľadom na neustále vojny, keď muži mali ženy, len keď si ich podrobili, homosexualita medzi vojakmi bola rozšírená.
Biblia aj keď napísanie pôvodnej sa datuje kdesi v 5.storočí pred n.l., jej viacmenej definitívna podoba sa ustálila až v 9.storočí po Kristovi. Všetky nové prepisy sa dopĺňali, prípadne časti vypúšťali, podľa potreby Cirkve a požiadavky doby. Myslím, že homosexualitu vložili ako hriech do Biblie v čase zániku Západorímskej ríše a sťahovania národov, keď sa tento hriech veľmi rozšíril v uzavretých spoločenstvách medzi mníchmi

led

Zdroj k odpovedi neuvádzam, je to na základe štúdia dejín a rozhovoroch s kresťanskými mníchmi .

Roman71

Naprosto souhlasím s annas uvedeným biblickým veršem a dodávám další dva:

„Copak nevíte, že lidé, kteří dělají špatné věci, nezdědí Boží království? Nenechte se oklamat. Ti, kdo se dopouští sexuální nemravnosti, modláři, cizoložníci, muži, kteří se podvolují homosexuálním stykům, muži, kteří mají homosexuální styky, zloději, chamtivci, opilci, ti, kdo uráží druhé, ani vyděrači nezdědí Boží království.“ (1.Korintským 6.kapitola 9.a 10.verš)

Podotýkám, že vyjádření: „muži, kteří mají homosexuální styky“, platí taktéž i o lesbických stycích mezi ženami a nakonec i o tom se Bible vyjadřuje jako o nepřirozeném:
„Proto je Bůh vydal potupným sexuálním touhám. Jejich ženy vyměnily přirozené pohlavní styky za nepřirozené.“ (Římanům 1.kapitola 26.verš)