Altair-AC

Je nějaký viditelný rozdíl na stejnosměrném a střídavém napětí?

Kdybychom například měli žárovku o stejnosměrném napětí a žárovku o střídavém napětí? Vypadalo by to jinak nebo úplně stejně, akorát by střídavý proud měl ty své výhody?

Nejlepší odpověď
orwell

Tak VIDITELNÝ rozdíl mezi ss a st. napětím opravdu není, ono to napětí ani přímo vidět nemůžeš, leda nepřímo pomocí přístrojů, např. voltmetru, osciloskopu. Pokud máš na mysli, zda je možné rozlišit pohledem na svítící žárovku zda je napájena ss nebo st proudem, pak za určitých podmínek to možné je. Žárovka (mám na mysli obyčejnou žárovku s wolframovým vláknem) je tepelný zdroj světla a ze srovnání tepelných účinků ss a st proudu vychází i definice efektivní hodnoty st proudu. Takže bude-li ef. hodnota st proudu stejná jako hodnota ss proudu a kmitočet st proudu dostatečně vysoký, aby vlákno nestačilo sledovat změny proudu (má totiž určitou tepelnou setrvačnost), pak to nerozlišíš. Bude-li ale frekvence st proudu dost nízká, můžeš vnímat změny svitu žárovky i pouhým okem.

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Bez osciloskopu rozdíl mezi stejnosměrným (DC) a střídavým (AC) napětím vidět nemůžeš. Pouze jak říká orwell, pokud by šlo o napájení klasické žárovky se žhaveným vláknem a velmi nízkou „střídu“, pak by mohlo být znatelné kolísání intenzity světla.
Jinak ale by se to projevilo na jiných světelných zdrojích, zářivkách a LED žárovkách. Ty mají většinou jednoznačné požadavky na druh napětí (DC/AC)a na jedno by svítily a na druhé případně vůbec ne.

Edison

Žárovka není „o stejnosměrném nebo střídavém napětí“. Tu můžeme jen na nejaké napětí připojit.

Kryšpín

Samozřejmě každý je určen k jinému použití