Complex

Je nějaký test na deficit vitamínu D?

Nejlepší odpověď
annas

"Vitamín D: jak poznáte, že ho máte nedostatek? "

https://www.vi­talia.cz/clan­ky/vitamin-d-jak-poznate-ze-ho-mate-nedostatek/

"Chcete vědět, jaká je vaše hladina vitamínu D?

Dostatek vitamínu D v organismu se zjišťuje laboratorním vyšetřením, které měří hladinu tzv. 25-hydroxyvitamínu D v plazmě.

Toto vyšetření může v odůvodněných případech doporučit lékař, nebo si ho v případě zájmu můžete sjednat sami. Pak je ovšem za úhradu. „Veškerá vyšetření provádíme i bez doporučení lékaře za přímou úhradu. Našim klientům se často nechce trávit čas v čekárně u lékaře a pak žádat, zda jim konkrétní vyšetření předepíše. Volí rychlejší cestu a navštíví rovnou naše odběrová místa,“ uvádí Petr Podroužek z EUC Laboratoří. Takovéto vyšetření stojí zhruba osmnáct set korun.

Jinak laicky, i když jde o větší množství chybějící D.

Příznaky většího nedostatku vitamínu D

U dětí je to vadný vývoj kostry – křivice, později krátkozrakost, vypadávání a hnisání zubů, jejich vyšší kazivost, svalová slabost, zvětšení kolenních kloubů, snadné a časté zlomeniny, zvětšení kloubů kotníků a rukou, nervové poruchy vedoucí k častým výbuchům, podrážděnost, poruchy spánku, pesimismus, depresivní nálady. Jeho nedostatek může způsobit i Crohnovu chorobu, vážné onemocnění střev."

Ještě další odkaz

https://www.vi­talia.cz/clan­ky/kdyz-chybi-vitamin-d/