ツOMGGAMERCZE

Je možné, že by byla 9. planeta černá díra?

Tedy, mezi objekty v vesmíru nic není, a tudíž nemuže nic požírat, a tudíž se nezvětšuje a nemuže být pozorována, za předpokladu, že by nepožírala světlo, pak by byla možná pozorovat, ale co když je malá tak, že nemuže pozřít ani světlo?

Odpovědi
quentos

No to je zase blábol. Co je „devět planeta“? A „oběkt“? Raději otevři učebnici češtiny…

Dochy

Kdyby byla tak malá, že by nedokázala pozřít ani světlo, pak by to nebyla černá díra.

aliendrone

Planeta je název pro jistý typ vesmírných objektů (velikostní/hmot­nostní). Černá díra je úplně jiná kategorie objektů (tzv. kolapsar). Lepší termín by byl oběžnice, pokud jde o naši hvězdnou soustavu.

Možné to sice je, ale VELMI nepravděpodobné. Černé díry „menší“ (hmotnostně) než tzv. „hvězdné“ jsme prozatím nepozorovali. Existují teorie o tzv. primordiálních černých dírách, které by teoreticky mohly vzniknout současně s vesmírem a dnes bychom měli vidět jejich kvantové „vypařování se“ (zánik). Jenže nic! A ani nám z nějakého důvodu nejdou „vyrobit“ na LHC ve Švajcu, což značí, že s tou teorií nebude všechno OK. :)

Jinak mikro (primordiální) černá díra by značně intenzivně zářila (viz Hawkingovo záření) a s ohledem na dnešní úroveň infračervené astronomie bychom ji dávno objevili (když by z vesmírného hlediska byla „hnedle za bukem“). Takže téměř s jistotou můžeš spekulaci pohřbít jako neplatnou. :)