annas

Je minulost kotva, která táhne člověka zpět? Je lepší se jí držet, nebo ji nechat být? Žijeme přece tady a teď.

Občas mě zaujmou některé myšlenky, který vyslechnu či si někde přečtu. Vybaví se mně, když zde čtu některé otázky.

Myslíte, že nejen ve vztahu k minulosti platí tato slova?

„Kotva srdca sa vždy ponorí hlbšie než kotva rozumu? – Matthew Arnold

https://citaty-slavnych.sk/ci­taty/31608-matthew-arnold-kotva-srdca-sa-vzdy-ponori-hlbsie-nez-kotva-rozumu/

Obrázek
https://pixaba­y.com/photos/an­chor-rust-rusty-iron-chain-4260641/

Nejlepší odpověď
Kepler

Pro člověka konzervativního, staromilského je kotva opravdu to, co ho stahuje zpět. Znát minulost a poučit se z ní je ale velmi důležité, jen blbec stále opakuje stále stejnou chybu. Kdo nezná minulost, sotva rozumí současnosti a myslet do budoucnosti už je nad jeho síly.

Další odpovědi
anonym

Někdy je kotvou, jindy něčím, o co se můžeme opřít. Minulost je poučením, školou i krásnými střípkym, které nám dávají naději. Je hudbou, která někdy hraje smutně, jindy naopak produkuje šťastnou a krásnou melodii. Žít tady a teď neznamená se distancovat od minulosti, ale odrazit se a snažit se uchopit, abychom byli připraveni pro dnešek.

Pepa25

Kotvu mám spojenou spíš s místem než časem. Místem odkud člověk pochází nebo naopak kam dnes patří (přece jen jde zvednout kotvy a přemístit se někam jinam). Každý by asi měl být někde přiměřeně zakotvený, jinak je jen jako bárka uprostřed oceánu.

led

Kotva môže byť symbol nádeje, ale brzda môže byť aj prekážkou v ceste vpred

1 – Kotva naložená na záchranný čln, ktorý v bezvetrí ťahá plachetnicu za sebou vám môže niekedy poslednou záchranou.
2 – Ponorená kotva hlboko vo vode, aj keď nezachytená na dne, na šírom oceáne vás môže pribrzdiť v búrke (života)
3 – Dobre zachytená kotva zabráni vašej lodi (života) rozbiť sa o skaly osudu
4 – V priaznivom vetre spustená kotva je prekážkou vašej cesty
5 – Veľakrát myšlienky na minulosť sú ako kotva na vašej plavbe. Ponárate sa do spomienok a nevidíte, že vám veje priaznivý vietor na vašej plavbe do budúcnosti. Bez ohľadu na to, či minulosť vidíte ako čierne mraky, alebo slnečný deň. Jednoducho na plavbe životom musíte pozerať vpred a neostávať na plytčine spomienok.
Jaj, keď som bola mladá, dookola šumely lesy, žiadne autá nevypúšťali smradľavý plyn a nehrozilo nebezpečie jasnejšie než 1000 sĺnc, ale zas som nestúpila svojou nohou na Mesiac, nezdravila hviezdy a bála sa búrky a ohňa z oblohy. A dnes? My, čo nevláčime za sebou kotvu minulosti, smelo pozeráme k hviezdam, ako bájny Kepler s dlhým sklom… Dobrý deň pani Proxima centauri a čo vaše deti? Ešte stále šantia s aliendronom výmyselníkom? Pripravujte hostinu, chystáme sa k vám na návštevu… Mesiac sme už navštívili.

Drap

Jistou kotvou sice minulost je, skládá se hlavně ze zkušeností z prožitého. Nemusí být tím, že táhne zpět, ale může naopak i posilovat na cestě vpřed.
Srce se i daleko rycheji ponoří, než rozum. Tak už to v životě bývá.

aliendrone

Nelze jednoznačně odpovědět, záleží na KONKRÉTNÍCH okolnostech/si­tuaci. Může tedy být obojím. :)

Na druhou stranu pan Arnold má asi pravdu, platí to pro většinu lidí a dokonce i aliendrona! Chjo… :(

Jinak obecně jsou kotvy DOBRÉ. Zejména pokud se pouští volným pádem JINÝM na hlavu. Pochopitelně při tom platí přímá úměra – čím vyšší spouštěcí výška a hmotnost kotvy, tím LEPŠÍ sranda. Venkoncem ani cíl nemusí být hlava, někdy jen stačí „se trefit“. ;) :D :D

trasonos

Opálení hoši v amazonském pralese nebo mniši v Tibetu by se nad tvou otázkou jistě trpce pousmáli. Mnoho lidí západního světa si totiž myslí, že budou šťastní až někdy. Až budou štíhlejší, až vydělají více peněz, až odhodí kotvu minulosti, až se stane to a to. Ale to je omyl a iluze. Až tohle všechno získáte, začnete chtít další a další věci, které vás mají udělat šťastnými a vy se nikdy nedočkáte toho, že budete šťastní. Přeji hodně štěstí, aby si zakotvil v přítomném okamžiku.