xiperio

Je medvědí česnek v některé fázi růstu jedovatý?

Nevím jestli to byla mylná informace, že prý, když se sbírají listy medvědího česneku v období, když už kvete, tak jsou jedovaté.
Jak je to s množstvím vitamínů?
Je to pravda?
škodí to nebo to nevadí?
Nebo se mohu trhat po celý rok.

Nejlepší odpověď
paul1

Máme ho kopu pod sousedovou zdí, tam je vlhčeji a daří se mu. Sbíráme ho i v květu a také nerozvinuté květy – puky dáváme do slano-octového námelu jako kapary. O jedovatosti jsem nikdy neslyšel, ani jsem nic nenašel. Možá je ale záměna za konvalinku a ocún:

Zdroj: https://www.cz-test.cz/clanek/med­vedi-cesnek-poznate-jej-od-jedovatych-konvalinek-nebo-ocunu

Další odpovědi
Drap

Nemůžeš ho trhat celý rok. Odkvete a ztratí se. V létě už ho nenajdeš. Že by byl jedovatý jsem nikdy neslyšel. Když víš přesně kde roste lze využít cibulky i v létě.

marci1

V odkazu se uvádí, že po odkvětu má medvědí česnek nahořklou chuť. 🙂
Méně zkušeným sběračům, proto ze začátku doporučujeme sbírat medvědí česnek v rozkvětu (konvalinka má květy snadno odlišitelné a ocún kvete až na podzim). Pozor! Po odkvětu má ale medvědí česnek nahořklou chuť. Načasování sběru je tedy důležité. Najdete-li si svoje místečko, kde medvědí česnek roste a budete chodit místo pravidelně kontrolovat, jistě ten pravý okamžik vystihnete. Další rok již nabyté znalosti zúročíte a můžete na stejném místě s jistou dávkou opatrnosti sbírat medvědí česnek ještě dříve, než začne kvést.
http://medvedi-cesnek.cz/upo­zorneni/
Medvědí česnek je bohatý na vitamín C, ale je zdrojem i vitamínů A a B a řady minerálních látek jako třeba železa, zinku, hořčíku nebo vápníku. Pomáhá například při nachlazení a chřipce, detoxikuje játra a ledviny a má blahodárné účinky na naši trávicí soustavu – pomáhá totiž při nadýmání a zácpě a osvědčí se i při infekčních průjmech. Taktéž podporuje činnost srdce a reguluje krevní tlak. Pomáhá při hojení ran a údajně i proti rakovinnému bujení. Je ideálním pomocníkem při jarní očistné kůře.
https://fresh­.iprima.cz/jak-na/medvedi-cesnek-zazracna-jarni-bylinka-ktera-vas-nadchne

zjentek

Síla a energie rostlin jde při kvetení zpravidla do kvetů. V listech v té době tedy bude skoro prd. Nebudou jpak edovaté, ale ani nijak zvlášť zdravé. Dobrou chuť.