arygnoc

je liečba nelekárom trestná?

podľa mňa áno, pokiaľ budem prevádzať ako zámočník potraty, operácie mozgu a transplantácie obličiek (ledvin), tak ma zavrú.

ako to, že homeopati-nelekári liečia i také závažné ochorenia ako sú alergie, vírusové a bakteriálne ochorenia a rakovina – nebudem tu citovať celý zoznam chorôb z vademecum.

v čr a ani v európe neexistuje jediná vysoká škola so zameraním na medicínu, ktorá by homeopatiu vyučovala.
tak ako môžu teda nelekári legálne liečiť?
ako môžu bezstrestne doporučovať svoju liečbu na úkor medícinskej liečby?

zaujímavé stránky, na ktorých sa otvorene homeopatici priznávajú, že nie sú lekári:
http://www.ho­meopaticka-fakulta.cz/in­dex.php?a=faq

;-Q
Doplňuji:
prosím vás, nepleťte do problematiky nejaké nalepenie náplaste, acylpyrín decku s teplotou či ofačovanie porezaného prstíka.

vynechajme i čajíky, v ktorých liečivé látky skutočne sú.

ide o to, že kopec „osvietených“ odradí od normálnej (overenej, overiteľnej) liečby chorého človeka, a sľubuje mu ‚magické vyliečenie‘ (typicky napr. homeopati).

ide mi o to, že nejaký človek, ktorý urobí diagnostiku (na čo ako nelekár nemá právo, najmä morálne) a stanoví „liečbu“ – je jedno, či podáva cukríky, predpisuje modlitby alebo tancuje okolo chorého – odradí ho od možnosti skutočnej liečby, kde ešte ako-taká šanca existuje.
a to považujem za trestuhodné – je to môj názor.

homeopatik lieči príčinu u angíny? – čo je to za blbosť, chce liečiť bacily?
homeopatik chce liečiť alergie? – akože zakáže kvitnúť stromom?
atď, homeopatické liečenie „príčin“ ničím je proste kravina (lekári sa tiež snažia odstrániť príčiny nemoci, ale nie ich liečiť – na rozdiel od homeopatikov, a keď to nedokážu, tak miernia aspoň následky – čo homeopati zo zásady nerobia).

ide mi o nejaký všeobecný pohľad – nie o ošetrenie peroxidom kolienka decku, čo s padne z trojkolky, ale o ukradnutie poslednej šance i smrteľne chorých ľudí vlievaním falošnej nádeje (použitím neúčinnej látky, placeba).

áno, medicína nie je všemocná, ale šanca je vždy, kdežto u neliečenia i tá malinká šanca je zabitá.

;-Q

-- – – – --

quentos:
súhlasím s vami, čo sa týka distribúcie liekov, že i zdravie je kšeft, ale nie o tom je reč.

čo sa týka otázky liečby príčin a následkov, problematika je omnoho širšia – liečiteľ vám vylieči tak isto napred následky, až potom príčinu, napred vám dá čaj z brezovej kôry pre zrazenie horúčky a potom vám povie „nechlastaj vodu z kaluže“ (to je príklad).

tak isto sa chová i medicína.
až na to, že medicína i priznáva „nepoznáme príčinu, ale vieme liečiť následky“ (napr. u migrény), kdežto šaman vie liečiť i nepoznanú príčinu – a to je PODSTATNÝ rozdiel.

ale to by bolo na dlho.

Nejlepší odpověď
gecco

…„je liečba nelekárom trestná?“…
Pokud vím, není…
Člověk se nesmí vydávat za lékaře (není-li jím), ale prohlásit se léčitelem a ´léčit´ trestné není (trestné by bylo, např. ublížení na zdraví).

Další odpovědi
Funna

takže, když podám svému dítěti prášek na zmírnění horečky, nebo manželovi ošetřím ránu, jdu jako nelékař do vězení?…
pokud chci věřit někomu, kdo se mne rozhodne léčit a vím, že to není vystudovaný lékař, je to jen a jen moje rozhodnutí a moje blbost… onoucí se stébla chytá, takže se nedivím, že když už není jiná možnost, přikloní se nemocní i k homeopatii…proč by měla být má svobodná vůle trestná??
Doplňuji:
ty nemáš zjevně „nelékaře“ rád…ale stále nechápu, co chceš slyšet…fajn…léčení angíny homeopatitky je podle tebe blbost…ok…a co když se já, jako nemocný se rozhodnu nejít k lékaři (nemám čas, nemocenská žádná) a nebudu to řešit standardními „chemickými“ léčivy, ale vzpomenu si, že mi pan XY kdysi poradil, že na tohle je dobré tohle homeopatikum a já se tím budu kurýrovat…a prd mi to pomůže…koho bych pak měla trestně postihnout?…mne, že jsem se vykašlala na léčbu, nebo pana XY, protože mi tohle kdysi při stejných obtížích poradil???…konečně už pochop jednu zásadu…pokud jsi natolik „debilní“, že věříš jen léčiteli, nebo homeopatikům a předtím se neporadíš s klasickým lékařem, ať už se jedná o jakoukoliv i závažnou nemoc, ti co ti tohle předepsali, za to přece nemůžou…bylo to TVOJE rozhodnutí…a mám osobní zkušennost, kdy tito, podle tebe šarlatáni, pomohli tam, kde lekářská věda selhala…takže nehaž všechno a všechny do jednoho pytle…

quentos

Není.
Ehm, takže podle vás když léčitel podá účinnou látku (třeba bylinu) nebo zakročí tak, že to člověk nepochopí, ale účinek se dostaví, mělo by to být trestné, na rozdíl od všech těch s*aček nazývaných léky, které v drtivé většině neléčí příčinu nemoci, nýbrž pouze příznaky? Naprostá většina léků je leda byznys. Četl jsem jeden hezký mail, kde to bylo přiblíženo: lékárny lékaři zadají, kolik čeho má za rok předepsat, a dostane za to třeba zájezd k moři. Úplná mafie. Ale podporujte si ji, když se vám chce…

Pepa25

Já jsem také proti blbnutí lidí homeopatiky apod., ale obávám se, že obracíš problém: léčitelům není možné vyčítat, že léčí, ale naopak, že neléčí. Dávají lidem placebo a psychickou podporu a ti se pak nezřídka začnou skutečně léčit, až když už je pozdě. To je jádro problémů s alternativní medicínou.

Dochy

Pokud se jasně označí za nelékaře, pak myslím nemá problém. Pokud by bylo léčení trestné, kde pak určit hranici? Bude trestné nalepení náplasti? Doporučení lipového čaje?
Doplňuji:
Tak je léčitel a „léčitel“. Jsou takoví, co vám budou léčit plešatost mastí s ježčími hormony 😉 a pak takoví, co opravdu pomáhají. Pokud „léčitel“ donutí člověka vykašlat se na léčbu rakoviny, nebo diabatikovi rozmluví inzulín, tak je to samozřejmě špatně a měl by jít za katr (vražda nebo alespoň zabití). Ale já třeba vím o chlapovi, co několik let běhal po doktorech že ho hrozně bolej nohy a nemůže spát. Nikdo mu nepomohl. Pak zkusil ze zoufalství souseda léčitele, přestože byl vždy zásadně proti těmto „podvodníkům“. Ten mu doporučil obklady z brambor a ještě něčeho a s nohama byl klid. Takže já rozhodně léčitele zakazovat nebudu.
Myslíte že lékaři mají patent na rozum? Mají spoustu vědomostí ale další pořád přibývají a velice často se zjistí, že dlouhá léta ofic. doporučovaná léčba byla vlastně škodlivá.

Lamalam

Kdyby byla trestná, tak budou všichni léčitelé ve vězení. Ale nejsou.

rigormortis

Používáte nesrovnatelné argumenty…home­opatik nedělá invazivní zákrok ohrožující na životě…pokud by „lékem“ homeopatik ublížil, šel by k soudu, ale jelikož nepoužívá léky, tak je to vyloučeno.
Blbost…to je to co ve skutečnosti zabíjí a ubližuje lidem na homeopatikách.

Pájo

V prvé řadě arygnocu děkuji za zajímavou otázku.
Povyprávým to jako pohádku, protože řada lidí miluje příběhy.

To za předpokladu, že se domnívám, že tuším, jakým směrem se otázka ubírala… pokud ne, nemějte mi to za zlé.

Společnost se nasytila klasickou léčbou. To je vše.

Klasická léčba je racionální, ta konvenční léčí něčím proti něčemu (snižuje vysoký tlak, zvyšuje nízký tlak apod.). Homeopatie léčí tím stejným, co samo onemocnění vyvolává… je to jen mnohonásobně naředěno. Někteří mluví o tom, že v homeopatiku pak po naředění zůstává energie vazeb původních látek. Ano, jako odborník s tím mám velký problém. Opravdu, nevěřím tomu. Dokonce si myslím, že se homeopatika neměla vůbec dostat do lékopisu.

Společnost se nasytila klasickou léčbou. Všemi těmi doktory, čekárnami a čekáním v nich. Je to zadarmo, má tu možnost každý, zevšednělo to, omrzelo se… (co by za takový, u nás zcela běžný, zdravotní bezplatný servis dal řadový američan!).

Většina lidí (nejen u nás) už chce něco jiného, něco, co se plošně nenabízí, něco extra, něco pro fantazii, něco s příběhem (a zaplatí si). Lidé mají rádi příběhy, tajemno a neznámo. To bohužel současné zdravotnictví nenabízí.
Proto je tmářství opět na vzestupu.

Rekvalifikované uklizečky, rekvalifikovaní zámečníci (nic proti těmto profesím), ale i zdravotní sestry, ti všichni v sobě náhle nacházejí silné nutkání pomáhat lidem… (a v řadě případů hlavně své kapse) skrze různá vnuknutí a povídání příběhů. Stát, jako garant kvality, bezpečnosti a účinnosti léčby v případě léčitelů ustoupil do pozadí a z mého pohledu (hlavně u nebilinkářů) selhává.

Ale příběhy žijí v myslích lidí, příběhy živené fantazií a moderované lidmi s „darem léčit“.
Příběhy o překyselení organizmu a mnohé další… lidé slintají a močí na všelijaké analytické proužky, které poptávají v lékárnách a bez sebemenší znalosti fyziologie těla a rozmezí pH různých tělních tekutin…poslouchají příběhy a výklady o tom, co dané zbarvení proužku znamená v jejich vlastním těle. Od léčitelů kupují spinovanou vodu, placebo cukerné tabletky, na jejichž povrch byly laserem vypáleny tajemné ozdravující formule, želatinové kapsle nacpané nasekanou sušenou kopřivou, bílou vazelinu (koupenou v lékárně), do které nasekají travku… a hle, koná se zázrak.

Jako lékárník k tomu opakuji své motto: tmářství je opět na vzestupu! A mělo by být trestné.

Tak jako doktoři, tak i jako lékárníci „prohráváme“. Vybírání poplatků (a doplatků) za léky z nás (v očích běžných lidí) dělá obyčejné hokynáře, kteří vám ani nepoví příběh o vašem uzdravení, odpuštění a vše objímající lásce vesmíru, potažmo boha…

Pestrobarevné krabičky s léky od nás (za cenu státem neustále regulovanou – spíše nahoru, než dolů) nabízejí účinnost, relativní bezpečnost, ale mnohdy i nutnost doživotního užívání. Nuda, viďte.

Doplňuji:
Omlouvám se – vím, že povyprávÍm…

zjentek

přemejšlel jsi někdy nad tím, kdo zprvu učil lekárov?
Doplňuji:
a skutočně sú v čajíkoch liečivé látky? Seš si tím úplně jistej? Nekecáš? A kde se tam berou? A nebo jinak- co je na slovensku čaj? Protože jestli i tam je to nálev (výluh, zápar, odvar) z bylin, tak pak nechápu, proč máš problém právě s homeopatií? Víš vlastně, proč máš problém s homeopatií?

Reezo

Pokud tomu člověku neublížíš, tak ho můžeš kurýrovat jak chceš… Jinak ten člověk má plné právo tě zažalovat, pokud mu způsobíš nějakou újmu na zdraví…

Pepa25

Já jsem svůj názor napsal. Sice si rozumíme v postoji k šarlatánům, ale jejich kriminalizace by ničemu nepomohla, naopak by byli za hrdiny. Dokud je poptávka, do té doby budou nabízet své služby. Poptávku je možné omezit řadou způsobů, např. dostupností kvalitní péče, což zahrnuje také fyzioterapeuty a psychology, zlepšit péči o nevyléčitelně nemocné a hlavně ukazovat lidem, kam podléhání nesmyslům vede, je zkrátka zapotřebí medializovat případy jako je tento:
http://hradec­.idnes.cz/soud-s-rodici-kvuli-smrti-syna-s-cukrovkou-f2m-/hradec-zpravy.aspx?c=A140603­_155342_hradec-zpravy_kvi

zjentek

Pepa, ty tady popisuješ normálnost, pomoc bližnímu, dobrá péče, bezelstné vztahy, čistá příroda, pohyb, procházky, bylinky ..že? Škoda že nevíme, kam podléhání nesmyslům vede..

zjentek

a skutočně sú v čajíkoch liečivé látky? A nejseš ty šaman, když to tvrdíš? A kde se tam berou? A nebo jinak- co je na slovensku čaj? Protože jestli i tam je to nálev (výluh, zápar, odvar) z bylin, tak pak nechápu, proč máš problém právě s homeopatií? Víš vlastně, proč máš problém s homeopatií?

Pájo

K těm čajům… ano, jsou v nich účinné (=léčivé) látky. Vis Farmakognosie http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/far­makognosie-nozi-farmakognozie

Pepa25

??? V tomto s arygnacom souhlasím a překvapuje mě, že to nedokážeš odlišit: „čajík“ obsahuje léčivé nebo aspoň pomocné látky, homeopatikum neobsahuje nic. To je problém, proč mají všichni racionálně uvažující problém s homeopatiky …

zjentek

jo takhle, my se nebavíme o homeopatii, ale bavíme se o formuli homeopatie ve wiki ..á tak už to chápu. Tak selsky: milé děti, byla jedna nauka, zkoumající rostliny a ta měla za úkol popsat látky v nich obsažený a jejich vliv na živočichy. A tato nauka, milé děti, trvala tisíce let. Říkejme jí třeba ájurvéda. A tato nauka, milé děti, neobjevovala pouze zmiňované látky, ale dokázala také vysvětlit, proč ty které účinky v ní obsažené látky mají. Jak se tak svět rozrůstal tím, že se po něm lidé šířili, tak tyto vědomosti se rozšiřovaly s nimi. Jistě byly i situace, kdy se tyto nabité vědomosti musely tajit a také se s rozvojem komunikace měnili i jejich jména a názvy. A tak se stalo, že z původní nauky vznikaly v jádru totožné nauky, ovšem pod různými jinými jmény a jedno z nich, milé děti, byla i homeopatie. Proto, milé děti, dnes každá babička ví, na jaké bolístko vám má uvařit lípu a na jaké heřmánek. Horší je to už ale s vysvětlováním, proč tomu tak je. Je sice pravda, že právě tímto chováním si babičky utužují své schopnosti léčit pradávnou naukou, ovšem její jméno je jim už vcelku jedno- dávno zapoměly ta jména. A tak si, milé děti, začaly jednotně říkat bylinářky.
Pepo25, homeopatiky tě klidně vyléčím, ale musíš chodit za mnou ..já nemůžu za normy, který povolujou prodej homeopatik, ale vím, že po dodržení podobnejch norem už ti ten lék nepomůže, takže do lékárny s ním nemůžu, to musí pochopit každej sám. A ty normy někdo určil, že jo ..někdo kdo dělá jiný léky- myslím, že to zařídil ten správny lekár ;)

arygnoc

stačí sa prehlásiť liečiteľom a môžem rukami vyberať apendixy?

;-Q

rigormortis

stále pletete argumenty…léčitel vás neohrožuje vlastním jednáním na životě, operatér ano.
Ohrožuje ho blbost člověka, že za ním vůbec jde.

arygnoc

gecco:

takže môžem ako automechanik transplantovať človeku nohu?
budem mať na sebe biely plášť, chirurgickú rúšku a tie sarapatičky, čo k tomu patria.
nikomu nebudem tvrdiť, že som lekár, žiadny zákon som teda neporušil?

;-Q

gecco

Otázkou je, jak by ses jako nelékař dostal legálně k transplantátu…
😉
Řekněme něco jednoduššího – i jako automechanik můžeš člověku nohu legálně amputovat. Pravda, jen za určitých okolností…
😉

arygnoc

áno, to je otázka.

ale otázka je i to, ako sa šaman dostáva ku lieku.

;-Q

gecco

Je tolik léků běžně dostupných – jen o nich vědět…
Co bylinkáři?
😉