Kazatel

Je lidem typické stádové chování?

Nejlepší odpověď
xiperio

Někdy se tomu říká i davové šílenství.
Vím, že podlehnou o docela inteligentní lidé.

Další odpovědi
JežíšKristus

Ano, je. Je to už dávno dokázané. Současně je anonymní dav zpravidla více agresivní.

Disraeli

Ano, je a to u všech jedinců. Ostatní, co tvrdí, že pokud má člověk silnou vůli nebo je inteligentní a podobně, tak tomu nepodlehne, tak nemají pravdu. A tvrdí to věda, která se tím zabývá, davová psychologie. Viz Le Bonova Psychologie davu nebo i novější díla a výzkumy.
Je zcela jedno, jak je člověk inteligentní. V davu to ustupuje do pozadí a individuální inteligence s tím nijak nesouvisí. Že má někdo větší inteligenci, než jiný, neznamená, že davové psychologii nepodlehne, ať už to znamená cokoli (psychózu, vidiny, podléhání emocím/pudům… čisté iracionalitě. Individuálně b si ten člověk uvědomoval,jak stupudní je to, co dělají nebo proč tak jednají, ty motivy, ale v tom davu enpřemýšlí za sebe, nehledě na jeho inteligenci). Od toho je to taky davová PSYCHÓZA (porucha myšlení, chování i osobnosti… chybné vnímání myšlenek a smyslových vjemů. Čili halucinace, dezorientace, sugestibilita, vliv ostatních v davu a přizpůsobení se jejich tvrzením/vidi­nám/podnětům. To vše v přehnaném chování, podlehající vášním, prudkosti. Inteligence taky vůbec nikomu nepomůže).

Rokio

To je případ od případu. Pokud má člověk silnou vůli, tak nepodlehne davové psychóze a zachová se rozumně.

elkon

Ne.

paul1

Určitě není, ale hodně lidí snadno podlehne, zvlášť ti, co mají labilní povahu.

Pepa25

Správné přídavné jméno je „stádní“. Toto chování bezpochyby nastupuje v davu (demonstrace, stávky, sportovní utkání atd.). Nakolik je uviverzální může být předmětem diskuse. Markteting pracuje s pojmem „opinion maker“ a jeho následovatelé – to je samozřejmě relevantní a pracují s tím influenceři atd. Stejně tak ve společnosti fungují vzory („buď slušňák jako Marek Eben“ 😉. Ale úplně zobecnit bych se to bál, protože bychom popírali lidskou individualitu.

plebs

Po rozpadu RU jsme měli nejvýkonnější výrobu v Evropě / v různých oborech to neměl nikdo na světě / co jsme všechno vyráběli od knoflíků po zbraně, přežilo to tatíčka, skopčáky, socialismus i budování komunismu. Český národ se umí na krátkou dobu sjednotit, na př. když sem vtrhnou nepřátelské nebo spřátelené tanky a ještě více když je úspěch v hokeji nebo u čutálistů to jsme schopni i vyvěšovat státní vlajky. Jinak jsme nádherně rozděleni někdy i všichni proti všem viz Covid .
Ovšem po Velkém hedvábném sametu můžeme opět volně cestovat kamkoliv kdykoliv nadávat na cokoliv a chrochtat nad kvalitním papů v supermarketech bez front a jiné zboží k dispozici čekacích lhůt které občas vydrží i záruční dobu.
Máme také dostatek montoven jako nejvíce v EU vodu převážně kupujeme od Frantíků el. energií vyvážíme a zpět kupujeme na burze a plyn pravděpodobně budeme dovážet z Německa.
Možná i Švejk by hospodaření řádně okomentoval.

Herjulfson

Ano. A myslím, že velkou měrou se na tom podílí, že dospělí nejsou dospělí, ale děti (transakční analýza). Pak stačí pár tzv. vůdců davu a ti dav prostě strhnou. A „děti“ v davu jednoduše necítí zodpovědnost.
Možná by se to dalo vysvětlit i na jednotlivci – Adolf Eichmann, kterého si Mosad „vyzvedl“ v Argentině, byl za své válečné skutky nakonec oběšen. Ale on se vůbec necítil vinen. Hájil se, že jen plnil rozkazy.
Stejně tak byl proveden pokus kde lidem dali za úkol zmáčnout tlačítko pokud osoba za plentou odpoví špatně. Oni věděli, že je to tlačítko, které způsobí elektrošok. Věděli i to, že intenzita se s kažou španou odpovědí zvýší. Věděli i to, že po určitém počtu odpovědí může být síla elektřiny smrtelná. Bohužel většina lidí klidně mačkala tlačítko i po tom se se přestali ozývat zvuky imitující křik zasaženého (co si asi mysleli…). Jen ti skutečně dospělí řekli, že pokračovat prostě nebudou.

Disraeli

Ani nikdo s labilní povahou… podlehen tomu prostě každý, ať je to profesor, jedinec z mensy, šachista, dokotr, právník nebo nějaký dělník, sedlák, prosťáček.