annas

Je láska k věcem silnější než k lidem? Ti byli stvořeni k tomu, aby byli milováni, a věci k tomu, aby byly používány.

Autorem je Dalajláma, použila jsem jen část citátu, protože je dlouhý. .

Dalajláma řekl:
„Lidé byli stvořeni k tomu, aby byli milováni, a věci k tomu, aby byly používány. Svět je v chaosu proto, že je to naopak.“ Je tento citát pravdivý?

Opět citát, který bývá pravidelně tématem maturitních prací v rámci státní maturity, tedy též v r. 2019. Téma bylo centrálně zadané a společné všem školám. Z toho plyne, že citáty mají stále co říct a že jsou často inspirací.

https://www.stat­nimaturita-cestina.cz/di­dakticky-test/didakticky-test-2019

To potvrzuje, že porozumění psanému slovu a chápání literatury nebo jakéhokoli druhu umělecké tvorby je naprosto nezbytným prvkem vzdělané společnosti. Určitě obojí prospívá myšlení a rozvíjí i představivost.

Stejně tak přísloví jsou pravé perly řeči – viz moje otázka.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/prslovi-jsou-prave-perly-reci-jenze-malokdo-je-umi-dobre-pouzit-napsal-j-b-v-16-st-plati-i-dnes

Kdo chce, pochopí, kdo nechce nebo se nesnaží, jeho věc.

Nejlepší odpověď
elkon

Bez ohledu na Dalajlámu (který pro mě nic neznamená), řekl bych, že to je vždy věc individuální. Každý člověk má své hodnoty a priority nastavené jinak.

Další odpovědi
paul1

Dalajláma to vystihnul dobře. Fakt je, že hodně lidí má převrácené hodnoty.

aliendrone

Něco na tom bude. Se domnívám. Fakt je, že k žádné věci jsem nikdy nevytvořil tak silné pouto, jako k lidem (několika málo). ;) :D :D

Drap

Záleží z jakého úhlu pohledu se na to dívám.. Je pravda, že někteří upřednostňují věci před lidmi. Podle mne je to však úplně jinak. Láska k věci, třeba i zážitku, nemůže být srovnávána s láskou k lidem a blízkým. Je to úplně jiný druh lásky. Alespoň u mne osobně je to jinak. K věci si přece normální člověk nemůže vytvořit takový vztah jako k člověku.

annas

elkon,

Každý z nás má různé hodnoty – záleží na výchově, společnosti, době, kdy jsme vyrůstali, na našem zaměření, životním stylu apod. Pro někoho má vysokou hodnotu rodina a děti, pro jiného vzdělání nebo vysoké společenské postavení. Pro alkoholika je hodnotou alkohol, pro toxikomana droga.. pro vás pračka, kolo, auto, tedy věci, jak vyplývá z Vaší odpovědi. .

To, že jste neslyšel o dalajlámovi, i když navštívil Československo i několiokrát ČR, je vaše věc, Jenže otázku, zdda je důležitjěí majetek,m či jiné věci než lidé čio zvířecí přátelé, se může zeptat kdokoliv.

Možná ani maturanti netuší, kdo je dalajláma, , ale aby zvládli matuitu, musí se nad vztahem k lidem či věcem zamyslet.

Je to Vaše věc, ale přiznávám, že mě to překvapilo..

annas

Takže na otázku jste neodpověděl. Znám ze svého okolí, že se najdou jedinci, kteří upřednstní auto, ale a na své děti nemají čas.