annas

Přsloví jsou pravé perly řeči, jenže málokdo je umí dobře použít, napsal J. B. v 16. st. Platí i dnes?

J. Blahoslav i další jazykovědci např. Jan Dobrovský vyjádřili vztah jk českému jazyku a moudrosti předků.
.
Jak chápete obě přísloví? Zamyšlení na češtinou snad neuškodí.

  1. Jan Blahoslav: „Jen ten, kdo se odváží jít dál než ostatní, se dozví, jak daleko může doopravdy jít“.
  2. J. Dobrovský – sbíral úsloví se sociální a národnostní tématikou. Hodnotil výstdižnoust a jazykovou pořesnost. „Křesťan skrze žida jako čert skrze babu škodí)“

Zdroj: Akademické dějiny českého jazyka – kolektiv autorů.

Obrázek : https://pixaba­y.com/cs/illus­trations/otaz­n%c3%adk-pt%c3%a1t-se-odpov%c4%9bd%c4%9bt-3978394/

Nejlepší odpověď
hapiky

Přísloví bývají moudré, ve kterých je hodně životních zkušeností.
No neplatí to ale vždy a na každého. Někdy to může vypadat i jako ironie.
Např: Když přijdu o nohu, tak přísloví: Co tě nezabije, to tě posílí, není zrovna to pravé ořechové.

Další odpovědi
led

1 – Jan Blahoslav zjavne zašiel ďalej, len tak mohol poznať pravdu, ktorú povedal.
2 – J. Dobrovský, podľa daného citátu ma napadá :
nie je to jedno z prevtelení aliendrona?

Drap

Ano, dost často se přísloví používají v ne příliš vhodnou chvíli. Faktem je, že v příslovích je koncentrováno moudro našich předků do několika málo slov. První přísloví chápu rak jak je řečeno. Jedině ten kdo půjde dál, ať už je to v čemkoli se může dozvědět kam až lze dojít. V této souvislosti mně napadlo: Jsou věci které jdou a které nejdou, Některé věci zkrátka nejdou. Vždy se však najde nějaký blbec, který neví že to nejde najde a udělá to. Neni ro přísloví ale už jsem to mnohokrát zaslechl a několikrát viděl u různých činností na vlastní oči. To je přesně ten případ, kdy jedinec dojde o kousek dál než ostatní.
Druhé si vysvětluji tak, že problémy či podraz může přijít i odtud, kde by to člověk nikdy nečekal