Avatar uživatele
VaclavZeman

Je ještě v dnešní době možné být renesančním člověkem?

V renesanci byli lidé, co věděli od všeho něco, uznáváni. Ale dnešní doba tlačí na specializace. Mně samotnému to vyhovuje, jsem v pár oblastech výborný, ale ve zbytku špatný. Ale poslední dobou kvůli přijímacím zkouškám čtu na internetu, že by si Ministerstvo školství přálo, aby se rozrostl počet dětí, co by měly gymnaziální nebo všeobecně lyceální vzdělání. Neříkám, že skladník si bude muset číst Vergilia v originále. Na druhou stranu, žijeme proboha v jednadvacátém století! Některé profese brzo nahradí automatizace. A potom bude přece hloupé, aby geniální inženýr nevěděl, kdo napsal Švejka anebo neznal planety naší Sluneční soustavy.

Ale i přes to vše, pochybuji, že např. Jaromír Jágr umí vyměnit žárovku. Vypadá to tak, že pokud chce být v dnešní době někdo úspěšný, tak se musí věnovat jen jednomu oboru a to na sto procent. Stejně tak, pokud se zeptáte jaderného fyzika na nějakou složitější otázku z astronomie, neodpoví vám. To už nejsou doby Galilea. On se nevěnuje celé fyzice. Ani fyzice částic. Jen fyzice vnitřku atomů. A jen tomu rozumí. Ale výborně.

Váš názor? Děkuju.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? paul1, zjentek, Rokio, aliendrone před 414 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
aliendrone

Odpoveď byla označena jako užitečná

Tak ideální by bylo, kdyby člověk mohl být „renesanční“ (s oblibou to o sobě prohlašoval říšský maršál Hermann Göring).
Jenže suma znalostí a infromací se od dob renesance natolik zvětšila, že je nemožné i pro nadprůměrně schopného jedince se ve všem alespoň standardně orientovat. A to nemluvím o tom, že termín „renesanční člověk“ nezahrnuje v sobě jen intelektuální poznatky a schopnosti, ale i všechny formy fyzické zdatnosti (jak ti to jde s mečem, boxem a oštepem?) včetně uměleckých schopností…

Jedinou vyjímkou je pochopitelně aliendrone, protože je nejskvělejší, nejkrásnější, nejúžasnější etc., ale to už tady stejně každý ví. 😉 😄

BTW – A čím se podle tebe zabývá jaderný fyzik, když ne fyzikou elementáírních částic? Z čeho se podle tebe atomové jádro skládá? 😉 😁 😁

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?VaclavZeman Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Skutečný učitel by se na tohle neptal, protože by věděl co je renesance. https://www.vyznam-slova.com/renesance

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
VaclavZeman

Aliendrone, špatně jsem to formuloval. Chtěl jsem napsat, že se nezabývá fyzikou jiných částic a ani „obalem“ atomu. Jen jádrem. Děkuju.

Avatar uživatele
Dochy

elkon: Netrefil ses. „Renesanční člověk“ nemá moc společného s „renesancí“ Jde o člověka-učence s velkým mezioborovým rozhledem. Např. Leonardo da Vinci (malíř, sochař, stavitel, vynálezce, vědec,…

Avatar uživatele
VaclavZeman

Díky. 🙂

Avatar uživatele
VaclavZeman

Díky. 🙂

Avatar uživatele
VaclavZeman

Díky. 🙂

Avatar uživatele
VaclavZeman

Jsem to zase „hacknul“. 😄

Avatar uživatele
Disraeli

elkon, renesanční člověk je synonymem pro polyhistora. A opravdu nemusí žít jen v období renesance. :D

Avatar uživatele
VaclavZeman

Dík. 🙂

Avatar uživatele
VaclavZeman

Elkone, jak tvůj link odporuje mé otázce?

  1. Já učitel historie nejsem. Ale i přes to znám tento základní pojem.
  2. Renesance je doba, jak jsem uvedl. Je to také umělecký sloh, to ano. Ale kde je problém?
  3. Pakliže jsi musel hledat význam slova „renesance“, tak to o tobě svědčí. Je mi tě líto.
  4. Už jsem tě opakovaně vyzval, abys mi nepsal pod mé dotazy, pokud nechceš odpovídat přímo na ně. To svědčí nejen o tvé chabé znalosti základů historie, ale zřejmě ani neumíš číst, nebo někdy nepochopíš významy některých vět.

Děkuju.

Nový příspěvek