zjentek

Je dobré věřit na podivnosti mezi zemí a nebem, nebo si podivnosti vysvětlovat jinak?

Třeba, že někdo vyhrál astronomickou sumu v loterii a vzápětí vyhrál znova.

Nejlepší odpověď
annas

Věřit můžete v cokoliv. Ale už ve filozofických kategoriích se uvádí, že když se něco děje, něco se stane. Každý jev má přece příčinu, výsledkem je účinek.

Další kategorií je nutnost a nahodilost. Každodenně se nám stává něco, co jsme neočekávali a každodenně se nestane něco, s čím jsme počítali.

Nutnost vychází z předchozí jevu či jednání, je objektivní, vyplývá ze zákonitostí. Někdy vychází z nahodilosti. I ta má zákonitosti – nahodilé je to, co je nutné. Jde o teorii pravděpodobnosti.

Absolutní nahodilost neexistuje, vždy za ní něco stojí, co je nutné.

Vsadíte los do loterie, rozhodl jste se, takže náhoda se stala nutností, objektivní příčinou možné výhry. Bez losu byste nevyhrál.

Možnost a skutečnost – možné je to, co neodporuje jakýmkoliv zákonům. Možnost je vnitřní schopnost k vykonání určité skutečnosti.
Každá sktuečnost je realizovaná možnost.

Podle zákona můžete sázet. Napřed je skutečnost – koupíte si los, máte možnost vyhrát, takže někdo či něco dalšího rozhodlo, (robot), že jste vyhrál.. Takže jde o jakýsi pohyb vpřed ,který se může příště opakovat. Los je skutečnost možností výhry.

Jenže ve světě hry je smazán protiklad mezi nutností a nahodilostí. Ke hře patří štěstí, ale hlavním rysem světa hry je riziko.

.

Další odpovědi
Edison

Znal jsem takovýho… „něco“ na „tom“ bude… Ale já jsem prostě skeptik… Nepopírám to, ale že bych na to spoléhal… to teda ani omylem…

Kelt

Záleží, co si představím jako podivnosti. V podstatě jsou to děje s malou pravděpodobností, ale ne nemožné. Nebo si řeknu, že je všechno možné a nebudu se ničemu divit. Víra je druh vnímání, kdy určité věci a fakta bereme jako jisté a jiné nejisté, nevěříme jim. Ale pozor víru má každý člověk i ateista.

Mc Merkurion

… je tolik věcí mezi nebem a zemí >>> například lustr, něčemu věřit prostě můžeš …

zjentek

@Edison: Jo, to zní logicky. Vyhrát v loterii, taky bych se už na výhru v loterii nespoléhal. ;)

Ovšem některé „zákonitosti“ fungují přinejmenščím zvláštně a přesto je z nich cítit pach systematiky.

Edison

O tom zase dobře pojednává „teorie chaosu“. Jak ten chaos je vlastně systematickej a dá se dokonce počítat.