annas

Je dobré odddělit věc, která se stala, od toho, jak se k ní postavíme? Nestačí jen změnit úhel pohledu a zamyslet se?

Podle Petra Havránka. Jeho zamyšlení dostávám mailem.

  1. Není vhodnější se zeptat sám sebe, co mi může daná událost dát, co mi může říct?
  2. Je možné, že každá situace v našem životě nás může něčemu naučit?

3. „Přece cokoliv slyšíme, je názor, nikoli fakt. Cokoli vidíme, je úhel pohledu, nikoli pravda.“ — Marcus Aurelius

https://citaty­.net/citaty/274059-marcus-aurelius-cokoli-slysime-je-nazor-nikoli-fakt-cokoli-vidi/

4. „Už existuje tolik názorů, jaký má být člověk, že nejlépe každý udělá, když zůstane takovým, jaký je.“ — Josef Čapek

https://citaty­.net/citaty/10055-neznamy-autor-nedovol-nazorum-ostatnich-aby-se-staly-tvymi/

Obrázek
https://pixaba­y.com/photos/cat-pet-cat-eyes-lying-red-animal-1044914/

Nejlepší odpověď
Drap

Myslím, že nelze zevšeobecňovat. Vše co se stane doprovází řada okolností, jako třeba čs, místo, co předcházelo a spousta dalších faktorů. Někdy skutečně může mnohé ukázat a prozradit jiný úhel pohledu a chvilka zamyšlení, jindy to může být málo.

  1. Vždy je dobré zeptat se sám sebe, co daná událost přinesla, co nám říká a jaké nám dala ponaučení.
  2. Ano je pravda. Ať špatné či dobré, vždy má každá událost v sobě nějakou informaci pro nás.

3.Ano je to tak. Ale co je pravda? ta naše pravda může být jiná, než pravda někoho jiného.
4. Ano, zůstat vždy a za každých okolností sám sebou, jer ta nejlepší varianta.

Další odpovědi
Kelt

Jedna událost může být posuzována různě. Například si vzpomínám na to, jak nám učitel ČJ vyprávěl na ZDŠ obsah díla Matka Kuráž a její děti od Bertolda Brechta. Hrdinou je voják, který zabíjí lidi a je za to chválen a odměňován. Pak válka skončí, on to neví, zabije a je potrestán (nevím, už přesně jak).
Z každé události se můžeme poučit, a nejen ze své události. Navíc pohled okolí je jiný, než vlastní pohled. A když dva dělají totéž, není to totéž.

aliendrone

Myslím, že pro obstojné chápaní JE NEZBYTNÉ na věci/události pohhlížet z co největšího počtu úhlů pohledu.
ad 1 – Nerozumím, vhodnější NEŽ CO?
ad 2 – Možné to je, ale pravděpodobnost, že to platí POKAŽDÉ se mi jeví VELICE malá.
ad 3 – Filozofie… vnímáme DOOPRAVDY objektivní věci nebo si to JEN MYSLÍME? Jak to rozpoznat? ;) :)
ad 4 – Myslím, že nevzdělanec by se měl vzdělávat, nešika trénovat atd. – každopádně usilovat o zlepšení je LEPŠÍ, než tupá stangace a snaha zůstat taovým, jako doposud. (to je pouze přechodné stádium na cestě k totálnímu zániku). :)