Anikitos

Je dobré jít hned po obědě spát?

Někteří si chodí zdřímnout hned po tom, co dojí oběd. Např. můj děda takto chodíval spát na 1 až 2 hodiny, na druhou stranu toho zase v noci moc nenaspal – chodil spát kolem 11 večer a vstával ve tři. Děti v mateřské školce taky chodívají spát po obědě…
Ale je to zdravé? Říká se, že se nemá chodit spát, když je člověk přejedený, a že ani pozdě večer už se nemá jíst.

Nejlepší odpověď
da ny

Pozdě večer se má jíst.
Ideálně naposledy 2h před spánkem. Pokud chodí člověk spít kolem půlnoci, měl by se najíst kolem 22h (ne přecpat a knedlo zelo vepřo to být nemusí).
Týrat tělo hladem např. od 18 h je nesmyslné a nezdravé :D

Názory se různí.
„Každý dospělý pracující člověk by měl mít nárok na hodinku spánku po obědě. Šlofík v délce dvaceti minut až jedné hodiny totiž výrazně podporuje mozkové funkce a paměť“

https://www.be­ty.cz/zdravi-a-zivotni-styl/clanky/20691/Slo­fik-po-obede-Omladi-vam-mozek-az-o-pet-let
https://money­mag.cz/magazin/9190-spanek-po-obede-muze-uskodit-zdravi-neni-to-dobry-napad-varuji-lekari

Další odpovědi
Kepler

Asi to moc zdravé není, ale co mám dělat, když mi padají víčka? Rozhodně je to lepší, než trpět spánkovou deprivací a pak dělat chyby. Je dokázáno, že odpočatý organismus podává lepší výkony a v některých státech a firmách je krátký poobědový spánek dokonce povinný. A večer? Když mám hlad, nedokážu usnout.

annas

Pokud jde o jídlo, vidím to jinak. Opakuji – po špatných zkušenostech s klasickou medicínou se stravuji, pokud to jde, podle orgánových hodin.

Máte-li zájem, přečtěte si názor MUDr. Petra Hofmanna Strava bx měla být pestrá, střídmá a pravidelná.
https://www.pa­tentnimedicina­.cz/pm/harmon_strav­.php

Spánek po obědě. Nikoliv hned těsně po jídle, doporučení jen na půl hodiny. Dvacetiminutový spánek vydá víc než 4 hodiny spánku nočního..

https://www.ma­tracetropico.cz/ma­gazin/spanek-po-jidle-prospesny-nebo-nebezpecny.html

Jan Kunčar

Ano, je to dobré a zdraví prospěšné. Osobně opakovaně vyzkoušeno.

aliendrone

Ono se toho nakecá… Hele – já si třeba pamatuji několik zaručeně SPRÁVNÝCH postupů, jak odstranit klíště. Jednou se zakáplo olejem, jindy zase ne, točilo se s ním po směru, i proti směru hodinových ručiček, pak kývavými pohyby vtáhnout atd. Vzpomínáš na špenát? Nebo na „nejíst vejce, mají cholesterol“?

Myslím, že tělo samo nejlépe ví, kdy potřebuje spánek (to poznáš tak, že jsi ospalý), nebo tekutiny (to máš pak žízeň), jídlo (dostaneš hlad) ;) :D atd., takže bych si s tímhle starosti nedělal. Se divím, že někdo ještě nepřišel s tím, že po 18. hodině by dechová frekvence neměla překročit 30nádechů/min či srdeční puls 120tepů/min aj.

Podobné to je s těmi dietami (vegani aj. exoti) – člověk by měl jíst VŠECHNO (co je konzumovatelné) a v přiměřené míře – prostě proto, že jsme se tak vyvinuli a jsou takové naše „provozní podmínky“ (nevím jak to říci).

U motoru se nikdo nediví, že když mu nedáš olej, tak se dřív nebo později ZADŘE, ale když jde o lidské zdraví – to jsou panečku mezi námi kujóni s takovými vymistrovanými teoriemi, že zíráš jak tele na nová vrata!

Klidně spi, pokud máš potřebu. Já osobně ve spaní mám dost bordel, ale snažím se pokud to jde. Takže klidně v autě na dálnici na odpočívadle v případě potřeby si dám šlofíka 30–60 min a vůbec si nedělám hlavu z toho, že večer MOŽNÁ nebudu moci usnout. Lepší než usnout za volantem. Zkrátka až se mi bude chtít spát, tak USNU, no. Spíš jsem řešíval opačný problém, jak NESPAT, když se mi třeba chce. A dnes toho moc nenaspím, ale i to je normální, starší kusy prý potřebují spánku méně. A tak si klidně straším ve 4 ráno!! ;) :D :D

Hele, věř SOBĚ a spi tak, jak to potřebuješ/po­ciťuješ! (pokud to je možné) :)

nyjono

Když se mi chce spát, natáhnu se.
A … po jídle organismus zpracovává potravinu a energie se přesouvá tam, proto bývá někdy potřeba spánku.

dubraro

Přinejmenším pro mne ano. Spánek po obědě považuji za vysoký luxus.

Conchus

Hned ne, napřed je dobré se jít vymočit a nespat víc než 1/2 hod.

Spartaboy

Když nebudeš jíst těžká jídla a budeš se řídit například naturopatií tak nebudeš muset po obědě spát. A pokud je teplo nebo seš v teple tak nepotřebuješ teplé jídlo.