sesednizkola

Je dnes pro loď fatální srážka s ledovcem jako pro Titanic?

Nebo jsou dnešní lodě tak pevně, že je to jedno a jednalo by se třeba jen o nepříjemnost, která by mohla loď neohroženě poškodit? Jak dnes řeší se toto nebezpečí? Dávám do aktuality, protože jsem za a) línej hledat vhodnou kategorii za b) mě nezajímá, co bylo před pěti lety, ale zajímá mě jak je to dnes.

Jinak si uvědomuji, že v době GPS, helikoptér a celkově v roce 2017 asi nejde o lidi, ale spíš o majetek o který investoři nechtějí přijít.

Odpovědi
led

Napriek novým konštrukciám sa každý rok potápajú lode aj z „fatálních příčin“. Pre bezpečnosť plavby denne vychádzajú cez rôznu spojovú techniku, v internetovej sieti, v rádiovom vysielaní, telefonicky, informácie o počasi, ľadovcoch a inom nebezpečí na oceánoch a moriach.
Skutočným dôvodom záhuby Titaniku a smrti množstva cestujúcich a posádky nebol ľadovec, ale ľudská chamtivosť, ktorá poslala Titanik do nebezpečnej oblasti.

PS

  • skracuji svou odpověď protože jste „za a) línej hledat vhodnou kategorii za b) vás nezajímá, co bylo před pěti lety, ale zajímá vás jak je to dnes.“

zapomínate, že bez minulosti není současnost a bez lidí, majetek je jenom majetek, nic víc.

Kepler

Konstrukce lodí se za těch 105 let od katastrofy Titaniku nijak zásadně nezměnila, alespoň co se trupu týká. Jedna podstatná změna tady ale je: každá větší loď je vybavená radarem, která spolehlivě odhalí ledovec na vzdálenost desítek km. Proto ke srážkám už nedochází, ačkoliv je ledovců je nyní podstatně více, vlivem globálního oteplování. Pokud by ke srážce přece jen došlo, šance na vyváznutí jsou v podstatě stejné jako dřív. Líp by na tom byly jen silně pancéřované vojenské lodě, ale ani tady jistota neexistuje.

mosoj

Fatální by bylo, kdyby v dnešní době se současnými technickými prostředky ke takové srážce došlo. Za vše mohou lidé.