Avatar uživatele
annas

Je, či není správné vždy spoléhat na svůj rozum, když si s některými myšlenkami můžeme hrát, s jinými pouze zahrávat?

Podle Jana Sobotky

1. Má životnost myšlenek něco společného s jejich kvalitou?
Podle Jana Sobotky

https://books­.google.cz/bo­oks?id=aIVJDltCBGgC&pg­=PA68&lpg=PA68&dq=M%C3%A­1++%C5%BEivot­nost+m,y%C5%A1l­enek+nem%C3%A­1+s+kvalitou+nic+spo­le%C4%8Dnou.&sou­rce=bl&ots=IV­b5TGDg38&sig=Vep­wC0Kjfl3dwgLsZ_91qXD_9jo­&hl=cs&sa=X&ved=2a­hUKEwiMtbugrZrfAh­XJLFAKHQm4CoYQ6A­EwBXoECAgQAQ#v=o­nepage&q=M%C3%A1­%20%20%C5%BEi­votnost%20m%2Cy%C5­%A1lenek%20nem%C3­%A1%20s%20kva­litou%20nic%20spo­le%C4%8Dnou.&f=fal­se
--

2. Myslíte, že může vypuknout epidemie myšlení? Našlo by se dost imunních jedinců?
Podle Gabriela Lauba

3. Dá se myšlení srovnávat s biliárem? Stejně jako jedna koule třeskne o druhou, tak musí myšlenka třesknout o myšlenku, aby se v hlavě rozbřesklo?
Podle Gabriela Lauba

4. Uvažuje správně Jiří Žáček?
„Myšlení se s módou nemění – módě podléhá pouze nemyšlení.“ – Jiří Žáček

Zdroj pro body 2. – 4.

http://www.hup­tych.cz/literar­ni-cinnost1/aforis­my/nezaboli-jazyk-dobreho-slova-antologie-ceskych-aforistu-19-20-stol

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/mozek-zapnout-vzd%C4%9Bl%C3­%A1n%C3%AD-%C4%8Dten%C3%AD-kniha-770044/

--
Další pohled na myšlení.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? vagra, ivzez, Drap, independent, aliendrone, Annemone, Complex před 1976 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Odpoveď byla označena jako užitečná

Nejracionálnější je spoléhat na vlastní rozum. Jaký bych to byl ale člověk, který si nezahrává s blbostmi? Zkušenost mě ale naučila nešít nic horkou jehlou, nechat si všechno pěkně uležet a ono se to později samo vykrystalizuje. Pak následuje rána dlaní do čela a: MEA CULPA!

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?annas Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ivzez

Podle mne je vhodné konzultovat více názorů,
ale pro rozhodování pak spoléhat jenom na svůj rozum.

Citáty 1 až 4 sice spadají do kategorie „zahrávání s myšlenkami
(či slovy)“, ale všechny se mi líbí. Se všemi mohu souhlasit.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Edison

Myslím, že to nemůže platit na 100%. Jde o to, že mozek se za 1. snadno nechá šálit, za 2. sám s informacemi pracuje tak říkajíc „po svym“ a za 3. hodně toho filtruje. Jinak by se zbláznil. Lze tedy říct, že mozek funguje optimálně, nikoli dokonale. Což něco říká i o dokonalosti závěrů jeho myšlení.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Určitě spoléhat na svůj rozum. Nejlépe, když má člověk i tzv. rozum selský. Osobně se mi velmi osvědčilo, pokud je ta možnost, nechat myšlence, než se přejde k realizaci dostatečný čas a vše důkladně promyslet ze všech stran.
1, myslím že má. Ta mizerná myšlenka velice brzy většinou zemře.Záleží ale i na kvalitě myslitele.
2, V jistých chvílích mně napadá, že pokud by taková epidemie vypukla, tak by to ani epidemie ani nebyla, protože pro vyhlášení epidemie je třeba jistého počtu jedinců,
3. Myslím, že v jistém slova smyslu ano. Dobrá myšlenka zpravidla vyvolá celou řadu dalších, navazujících myšlenek.
4. I tento bod je nezvratně oravdivý.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

Aj vlastný rozum môže byť omylný, hlavne ak má nedostatok potrebných informácií

1 – Nie, pre dôkaz nemusíte ďaleko, stačí pozrieť na niektoré kvalitné príspevky na tejto stránke. vlastne nie vždy, pretože mnohé zmizli spolu so závadnou otázkou
2 – Neobávajte sa, žiadna epidémia myslenia nehrozí, pretože súčasný spoločenský trend sa intenzívne pomocou médií (napríklad novinárske informácie, filmy) usiluje o nápravu a vrátenie myslenie ľudstva do 1.Doby ľadovej.
3 – niekedy ano, hlavne vtedy, keď máme v myslení tmu
4 – Uvažuje správne len čiastočne, pretože móda závisí v mnohom od myslenia/nemys­lenia, keď tvorca síce veľakrát myslí, ale konzument často nemyslí

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Především fakt, že si s některými myšlenkami můžeme „hrát“, s jinými „pouze zahrávat“ podle mne nedostatečně koreluje s otázkou, zda-li je či není správné spoléhat na svůj rozum. Ale ani na to nelze jednoznačně odpovědět, protože záleží na „Jak kdy, jak pro koho“! ;) :D :D

ad 1 – NE!
ad 2 – Nepravděpodobné právě díky nadbytku imunních jedinců! :)
ad 3 – Těžko říci jak je to u jiných, u mne to tak není. Ale já jsem Aliendrone, takže normálka! ;) :)
ad 4 – Logicky nesmyslný výrok. NEMYŠLENÍ (absence myšlení) není totéž, co „hloupé myšlení“, které by podléhat módě mohlo (předpokládám, že právě to měl autor výroku na mysli).

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek