annas

Je, či není správné vždy spoléhat na svůj rozum, když si s některými myšlenkami můžeme hrát, s jinými pouze zahrávat?

Podle Jana Sobotky

1. Má životnost myšlenek něco společného s jejich kvalitou?
Podle Jana Sobotky

https://books­.google.cz/bo­oks?id=aIVJDltCBGgC&pg­=PA68&lpg=PA68&dq=M%C3%A­1++%C5%BEivot­nost+m,y%C5%A1l­enek+nem%C3%A­1+s+kvalitou+nic+spo­le%C4%8Dnou.&sou­rce=bl&ots=IV­b5TGDg38&sig=Vep­wC0Kjfl3dwgLsZ_91qXD_9jo­&hl=cs&sa=X&ved=2a­hUKEwiMtbugrZrfAh­XJLFAKHQm4CoYQ6A­EwBXoECAgQAQ#v=o­nepage&q=M%C3%A1­%20%20%C5%BEi­votnost%20m%2Cy%C5­%A1lenek%20nem%C3­%A1%20s%20kva­litou%20nic%20spo­le%C4%8Dnou.&f=fal­se
--

2. Myslíte, že může vypuknout epidemie myšlení? Našlo by se dost imunních jedinců?
Podle Gabriela Lauba

3. Dá se myšlení srovnávat s biliárem? Stejně jako jedna koule třeskne o druhou, tak musí myšlenka třesknout o myšlenku, aby se v hlavě rozbřesklo?
Podle Gabriela Lauba

4. Uvažuje správně Jiří Žáček?
„Myšlení se s módou nemění – módě podléhá pouze nemyšlení.“ – Jiří Žáček

Zdroj pro body 2. – 4.

http://www.hup­tych.cz/literar­ni-cinnost1/aforis­my/nezaboli-jazyk-dobreho-slova-antologie-ceskych-aforistu-19-20-stol

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/mozek-zapnout-vzd%C4%9Bl%C3­%A1n%C3%AD-%C4%8Dten%C3%AD-kniha-770044/

--
Další pohled na myšlení.

Nejlepší odpověď
Kepler

Nejracionálnější je spoléhat na vlastní rozum. Jaký bych to byl ale člověk, který si nezahrává s blbostmi? Zkušenost mě ale naučila nešít nic horkou jehlou, nechat si všechno pěkně uležet a ono se to později samo vykrystalizuje. Pak následuje rána dlaní do čela a: MEA CULPA!

Další odpovědi
ivzez

Podle mne je vhodné konzultovat více názorů,
ale pro rozhodování pak spoléhat jenom na svůj rozum.

Citáty 1 až 4 sice spadají do kategorie „zahrávání s myšlenkami
(či slovy)“, ale všechny se mi líbí. Se všemi mohu souhlasit.

Edison

Myslím, že to nemůže platit na 100%. Jde o to, že mozek se za 1. snadno nechá šálit, za 2. sám s informacemi pracuje tak říkajíc „po svym“ a za 3. hodně toho filtruje. Jinak by se zbláznil. Lze tedy říct, že mozek funguje optimálně, nikoli dokonale. Což něco říká i o dokonalosti závěrů jeho myšlení.

Drap

Určitě spoléhat na svůj rozum. Nejlépe, když má člověk i tzv. rozum selský. Osobně se mi velmi osvědčilo, pokud je ta možnost, nechat myšlence, než se přejde k realizaci dostatečný čas a vše důkladně promyslet ze všech stran.
1, myslím že má. Ta mizerná myšlenka velice brzy většinou zemře.Záleží ale i na kvalitě myslitele.
2, V jistých chvílích mně napadá, že pokud by taková epidemie vypukla, tak by to ani epidemie ani nebyla, protože pro vyhlášení epidemie je třeba jistého počtu jedinců,
3. Myslím, že v jistém slova smyslu ano. Dobrá myšlenka zpravidla vyvolá celou řadu dalších, navazujících myšlenek.
4. I tento bod je nezvratně oravdivý.

led

Aj vlastný rozum môže byť omylný, hlavne ak má nedostatok potrebných informácií

1 – Nie, pre dôkaz nemusíte ďaleko, stačí pozrieť na niektoré kvalitné príspevky na tejto stránke. vlastne nie vždy, pretože mnohé zmizli spolu so závadnou otázkou
2 – Neobávajte sa, žiadna epidémia myslenia nehrozí, pretože súčasný spoločenský trend sa intenzívne pomocou médií (napríklad novinárske informácie, filmy) usiluje o nápravu a vrátenie myslenie ľudstva do 1.Doby ľadovej.
3 – niekedy ano, hlavne vtedy, keď máme v myslení tmu
4 – Uvažuje správne len čiastočne, pretože móda závisí v mnohom od myslenia/nemys­lenia, keď tvorca síce veľakrát myslí, ale konzument často nemyslí

aliendrone

Především fakt, že si s některými myšlenkami můžeme „hrát“, s jinými „pouze zahrávat“ podle mne nedostatečně koreluje s otázkou, zda-li je či není správné spoléhat na svůj rozum. Ale ani na to nelze jednoznačně odpovědět, protože záleží na „Jak kdy, jak pro koho“! ;) :D :D

ad 1 – NE!
ad 2 – Nepravděpodobné právě díky nadbytku imunních jedinců! :)
ad 3 – Těžko říci jak je to u jiných, u mne to tak není. Ale já jsem Aliendrone, takže normálka! ;) :)
ad 4 – Logicky nesmyslný výrok. NEMYŠLENÍ (absence myšlení) není totéž, co „hloupé myšlení“, které by podléhat módě mohlo (předpokládám, že právě to měl autor výroku na mysli).