hapiky

Je absence stydlivosti nemoc?

Je to podobné, jako nebojácnost?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ne, jen kapka exhibicionismu, smíchaná s kapkou narcismu a svobodného ducha.

Další odpovědi
annas

Na to, zda je stydlivost vrozená, nebo se získává v sociálním prostředím, v němž člověk žije, někdy i z negativní zkušeností, se názory liší. U každého se projevuje jinak,, někdo se červená, jiný se potí či má slzy na krajíčku atd.

Myslím si, že stydlivost souvisí se strachem, který má každý člověk v sobě, plní často funkci obrannou, souvisí tedy i s temperamentem. ˇProtože „čistý“ temperament neexistuje, projevu se stydlivost u všech typů., ale v různé síle. Jenže extroverti ji snáze překonají a zvládnou.

Už u dětí je vidět, že některé se schovává za máminy sukně, jiným neznámé tváře nevadí. Pozor na určité nebezpečí …

Řekla bych, že trochu studu nevadí, jako by se ve společnosti slovo stud vytratilo . Za co se ženy či muži nestydí, si může doplnit sám.

Ale určitě by se člověk neměl stydět např. za to, že není bohatý, že nenosí luxusní oblečení, nemá drahý bourák atd.

Ale naopak najdou se tzv. zlatokopky – dům, auto, bohatý jedinec, by ve stáří jeho otce. Zde však mnohé ženy stud postrádají –

Stud je projevem svědomí, vnitřní hlas říká, že se člověk nechová tak jako jiní – rozdíly v morálce. …Takže stud mnohým zakazuje to, co jiným nevadí, nebo si to nepřipouští.

Stud je určitým způsobem obranná reakce, „hlas“ svědomí, nikoliv nemoc.

člověk bez studu je polévka bez soli … indické přísloví
Zdroj: https://citaty­.net/temata/stud/

Ametyst

Není. Nemoci mají číslo diagnózy.

elkon

Nemoc asi ne, spíše porucha.